گوناگون

رکوردزنی قیمت‌ها در بازار دلالی

بازار سکه و ارز ظهر امروز تحت تاثیر تصمیم دولت آمریکا مبنی بر تروریستی خواند سپاه پاسداران قرار گرفتند. امروز هر دلار آمریکا با هزار تومان افزایش نسبت به اول هفته به ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان رسید و یورو ۱۶ هزار و ۴۴۵ تومان قیمت خورد. همچنین هر سکه تمام با افزایش ۶۰۰ هزار تومانی نسبت به اول هفته پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معامله شد….

ماراتن قیمت‌ها در بازارهای دلالی و واسطه‌گری همچنان ادامه دارد. به نظر می‌رسد سرنوشت اقتصاد ایران در سال ۹۸ نیز همچون سال‌های گذشته با نوسان قیمت‌ها در این بازارها گره خورده باشد. با این تفاوت که از سال ۹۱ ، بازار مسکن به دلیل رکودی که سال‌ها بر آن حاکم شده از گردونه سبد سرمایه‌گذاری دهک‌های درآمدی خارج شده، البته بار این رکود بر دوش مستاجران افتاده است. این شرایط در کنار برخی سیاست‌های اقتصادی، فضا را برای خودنمایی ارز در اقتصاد ایران باز کرده است، به طوری که طی سال‌های گذشته تاکنون مسئولان اقتصادی و قضایی کشور به روش‌های گوناگون برای کاهش جذابیت سرمایه‌گذاری در بازار ارز تلاش کرده و گرچه هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده‌اند.
سکه مرز ۵ میلیون تومان را شکست
با همه اما و اگرها، قیمت‌ها در بازارهای واسطه‌گری و دلالی بی امان در حال شکستن رکوردهای قبلی خود هستند و به گونه‌ای، نبض اقتصاد کشور را در دست دارند. آنچه بیش از هر اتفاق دیگری، مردم و تحلیل‌گران اقتصادی را شوکه کرد، گذشتن طلا از مرز ۵ میلیون تومان بود. روندی صعودی که به اعتقاد بسیاری از آگاهان اقتصادی به نظر نمی‌رسد به سیری نزولی تبدیل شود. با این حال روند افزایش قیمت‌ها در بازار آزاد ارز، همچون گذشته، بسیار قابل تامل‌تر است. چرا که به تجربه ثابت شده است نوسان قیمت‌‌ها در بازار ارز به راحتی می‌تواند کنترل معیشت دهک‌های درآمدی جامعه را به دست ‌گیرد. تحلیل‌گران اقتصادی می‌گویند، براساس برآوردها، نرخ ارز در سال جاری، رقمی در حدود ۱۳ تا ۱۵ هزار تومان در نوسان خواهد بود.
چرا ارز نوسان دارد؟
گفته می‌شود آنچه موجب شده است شاهد نوسانات بازار و بالا رفتن نرخ ارز و طلا باشیم، عدم اجرای اصلاحاتی است که می‌توانست مانع افزایش تدریجی نرخ باشد. هرچند از نیمه سال گذشته بانک مرکزی تقریباً تمام اقدامات تحت نظر خود را انجام داده‌اند اما به نظر می‌رسد سایر تیم اقتصادی دولت عملکرد منفعلانه دارد.
صاحب‌نظران اقتصادی بر این باور هستند، تقریباً از۴۲ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی تنها ۱۰ میلیارد دلار آن برگشته است، بنابراین با وجود تراز تجاری مثبت، تراز ارزی کشور با کسری مواجه است که مسئله و دغدغه مهمی است. در ضمن صادرات نفت نیز با کاهش شدید روبه‌رو شده و تقریبا به ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است. از همین روی بازار ارز نیازمند مدیریت و اقدامات مناسب است که یکی از آنها سامان‌دهی واردات است.
از سوی دیگر، قاچاق بزرگترین ضربه را از ناحیه کسری منابع ارزی به اقتصاد ایران وارد کرده است. ورود هر کالای لوکس و غیرضروری به کشور به معنی خروج ارز از کشور است و در شرایط ارزی موجود برای کشور خطرناک خواهد بود، البته عزم جدی برای مقابله با آن نیز مشاهده نمی‌شود که این ربطی به بانک مرکزی ندارد. در واقع وقتی تیم اقتصادی دولت از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین گمرکات کشور همواره بانک مرکزی را در این راه تنها گذاشته است.
همچنین که صادرکنندگان غیرنفتی که بالای ۷۰ درصد آن خصولتی‌ها هستند ارز حاصل از صادرات خود را به بازار تزریق نمی‌کنند و این کار را دشوار می‌کند و به تدریج نرخ را وارد کانال‌های بالا می‌کند، بنابراین این شرایط مدیریت را دشوار و بانک مرکزی را مجبور به استفاده از ذخایر خود می‌کند، پس سامان بخشیدن به این بخش نیز بسیار مهم است.
آن‌طور که صاحب‌نظران اقتصادی می‌گویند، عامل دیگر نوسانات بازار عدم اصلاحات ساختاری است، آمارها می‌گویند در سال ۹۷ ، تقریباً ۱۳ میلیارد دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومانی به واردکنندگان داده شد که تقریبا نیمی از آن به واسطه مابه‌التفاوت قیمت نهایی کالاها دربازار در نتیجه افزایش لجام گسیخته نرخ ارز، تاراج شد.
کارشناسان همچنین بر این باور هستند، در این باره نمی‌توان از بالا بودن انتظارات آحاد جامعه غافل شد که باعث می‌شود تا مداخله دولت زیاد کارساز نباشد. در مجموع می‌توان واردات کالاهای غیراساسی، عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات و عدم اصلاحات ساختاری را در شکل‌دهی به شرایط کنونی موثر دانست.
به گزارش روزنامه همدلی، یکی از پر حاشیه‌ترین راهکارها برای کنترل قیمت‌ها ایجاد بازارهای متشکل ارزی بود، عملکرد این بازار شبیه بازار بورس است که کشف قیمت در آن صورت خواهد گرفت و دیگر اجازه نمی‌دهد نرخ ارز از بازار سلیمانیه ‌و دبی به کشور تحمیل شود و این به شفافیت منتهی می‌شود. همچنین این بازار تا حدودی می‌تواند بازار کوچه پس کوچه را کاهش دهد البته به دلیل آنکه کشور بین ۱۲ تا ۱۵ میلیارد دلار قاچاق دارد، دلار مورد نیاز آن از بازار آزاد و پنهان تهیه می‌شود.
بنابراین با وجود بازار متشکل ارزی باز هم شاهد بازار پشت پرده خواهیم بود، چون قاچاقچیان ارز خود را طبیعتاً از آن تامین خواهند کرد البته عمده خریدوفروش خرد از طریق این بازار صورت خواهد گرفت و صرافی‌ها به آن وصل می‌شوند، همچنین بانک مرکزی می‌تواند مدیریت سایه‌ای را اعمال کند.
حرف آخر…
به نظر می‌رسد تارو پود اقتصاد ایران با دلالی گره خورده است. در این شایط شاید چندان عجیب نباشد که رکود بخش صنعتی به قدمتی هفت ساله رسیده و همه تلاش‌ها برای خورج تولید از رکود به ضد خود تبدیل شود. سال‌هاست به دلیل بالا بودن حاشی سود سرمایه‌گذاری در بازار ارز، طلا و سکه و بعد از آن نیز بازارهایی نظیر خودرو و مسکن، اقتصاد ایران از ریل اصلی خود که همان رشد اقتصادی به واسطه توسعه صنعتی است، دور افتاده است. شرایط از نگاه تحلیل‌گران اقتصادی زمانی نگران کننده‌تر می‌شود که سایه تحریم‌ها بیش از هر زمان دیگری بر دوش اقتصاد ایران سنگین می‌شود . اقتصاد ایران همچنان به تدبیر مدیران و سیاست‌گذارانش چشم دوخته است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا