گوناگون

راهپیمایی هزاران نفری در حمایت از لولا داسیلوا در برزیل

چندین هزار تن از مردم برزیل در حمایت از رئیس جمهوری پیشین این کشور در مقابل زندانی که محل حبس وی است، تجمع کرده و خواستار آزادی‌اش شدند.


به نقل از خبرگزاری فرانسه، معترضان همچنین در این تجمع شعارهایی علیه ژایر بولسونارو، رئیس جمهوری کنونی برزیل سر دادند.
همچنین لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس حزب کارگر برزیل در نامه‌ای خطاب به حامیانش تاکید کرد که اتهامات وارده علیه وی نادرست بوده و برای دور نگه داشتنش از بازگشت به عرصه ریاست جمهوری مطرح شده‌اند.
وی در این نامه نوشته است: آنها هرگز اطلاعات و شواهدی را که علیه من دارند، افشا نمی‌کنند. من یک زندانی سیاسی هستم و در کشورم در تبعید به سر می‌برم.
لولا همچنین تاکید کرد که سرجیو مورو، وزیر دادگستری دولت برزیل در پرونده مطرح شده بی‌طرف نیست.
حامیان رئیس جمهوری پیشین برزیل اوایل روز یکشنبه در یک ایستگاه اتوبوس در دو کیلومتری زندانی که لولا داسیلوا به مدت یک سال در آن در حبس به سرمی‌برد، تجمع کرده و شعارهایی چون “لولا را آزاد کنید” سر دادند و به انتقاد از بولسوناروی افراطی پرداختند.
همچنین چند متر دورتر از محل حبس رئیس جمهوری پیشین برزیل، ده‌ها تن از حامیانش از روز دستگیری وی که مربوط به یک سال قبل است شمع روشن می‌کنند، هر روز صبح رأس ساعت ۹ برایش آواز می‌خوانند و رأس ساعت ۱۹ نیز به وی شب بخیر می‌گویند.
فرناندو حداد، کاندیدای سابق ریاست جمهوری برزیل که در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اکتبر ۲۰۱۸ از بولسونارو شکست خورد، در این باره گفته است: اتهامات علیه لولا داسیلوا بی‌پایه و اساس هستند. ما به اعتراضات ادامه می‌دهیم و از حقوق او حمایت می‌کنیم.
سازمان دهندگان گفته‌اند که راهپیمایی روز یکشنبه با حضور ۱۰ هزار تن برگزار شد اما نیروی پلیس این تعداد را ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تن اعلام کرده است.
همچنین اعتراضاتی مشابه در شهرهایی چون سائوپائولو و بلو هوریزونته و چند شهر دیگر برگزار شد.
لولا داسیلوا که از ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ رئیس جمهوری برزیل بود، به فساد و پول‌شویی و نقش داشتن در رسوایی کمپانی نفتی پتروبراس متهم شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا