اجتماعی

دسترسی به مسکن ارزان سخت‌تر شد

 فایل‌های پیشنهادی مسکن در اطراف تهران با افزایش نسبی تقاضا در این مناطق دچار «هرج و مرج قیمتی» شده است‌. فروشندگان مسکن اطراف تهران که از فرصت «کاهش قدرت خرید متقاضیان تهرانی» استفاده می‌کنند قیمت خانه‌های خود را افزایش دادند‌….در شرایطی که متوسط قیمت یک متر بنای مسکونی در شهر تهران به ۱۰ میلیون تومان رسیده است فایل‌های پیشنهادی شهرهای اطراف تهران عرصه تاخت و تاز دلالان شده است‌. متقاضیان مسکن در شهر تهران در شرایطی که تا سال پیش می‌توانستند دست‌کم با ۳۰۰ میلیون تومان صاحب خانه شوند حالا با افزایش قیمت حدود صددرصدی در این مدت انتخابی جز شهرهای اطراف تهران ندارند‌. با بروز این وضعیت فروشندگان خانه‌های اطراف تهران قیمت‌ها را به اندازه‌ای افزایش داده‌اند که خریداران را دچار سرگیجه کرده است.
فایل‌های مسکن مهر پردیس گران شد
در شرایطی که قیمت یک مسکن حداقلی با حدود ۶۰ متر مربع زیربنا در شهر تهران تا ۶۰۰ میلیون تومان افزایش داشته است متقاضیانی که بودجه آنها کمتر از این مقدار است به سمت اطراف تهران سرازیر شدند‌. در این میان قیمت‌های پیشنهادی در شهرهایی مانند لواسان، کرج و پردیس همچنان برای این دست مخاطبان بازار مسکن گران است اما با همین مقدار پول همچنان به خرید مسکن در شهرهای ارزان‌تری مانند پاکدشت، قرچک، پرند، هشتگرد و ملارد امیدوارند‌.
بررسی‌های «جهان‌صنعت» نشان می‌دهد که در میان تمام فایل‌های پیشنهادی اطراف تهران خانه‌های مسکن مهری که تا چندماه آینده آماده تحویل می‌شوند بازار داغ‌تری برای خرید‌وفروش دارند‌. با این وجود فروشندگان این نوع خانه‌ها که تا پیش از این با قیمت پیشنهادی ۳۰۰ میلیون تومان حاضر بودند خانه‌های خود را عرضه کنند حالا به همین قیمت‌ها هم راضی نمی‌شوند و ترجیح می‌دهند در شرایط تعلیق بازارها یا بیشتر صبر کنند یا فایل‌های خود را با قیمت‌های دست‌نیافتنی‌تری در بنگاه‌های مشاوره املاک عرضه کنند‌.
نگاهی به فایل‌های پیشنهادی اطراف تهران نشان می‌دهد وضعیت عرضه مسکن در هفته‌های اخیر در این مناطق تقریبا به صفر رسیده است و از میان معدود فایل‌های موجود در بنگاه‌های مشاوره املاک قیمت‌های باورنکردنی مشاهده می‌شود‌. به عنوان مثال یک واحد مسکن مهر ۸۷ متری در فاز ۱۱ شهر جدید پردیس که هنوز به طور کامل تحویل داده نشده است با قیمت ۴۰۰ میلیون تومان عرضه شده است‌.
ارزان‌ترین خانه‌ها کجاست
سه شهر جدید پردیس، پرند و هشتگرد در اطراف تهران که از خدمات زیرساختی مناسب‌تری نسبت به سایر شهرهای جدید اطراف تهران برخوردار شده‌اند قیمت بالاتری نسبت به سایر مناطق اطراف تهران دارند‌. سایر مناطق اطراف تهران اما همچنان می‌توانند انتخاب مناسبی برای متقاضیان با سرمایه کمتر باشند‌. در این میان شهر جدید هشتگرد را می‌توان ارزان‌ترین شهر جدید اطراف تهران نامید‌. به عنوان مثال یک خانه مسکن مهر در فاز ۷ این شهر ۶۵ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است‌.
در پاکدشت نیز یک آپارتمان ۶۵ متری ۱۰ سال ساخت ۱۳۵ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است‌. یک واحد آپارتمان ۵۵ متری در واوان اسلامشهر ۱۳۰ میلیون تومان فروخته می‌شود‌. در قرچک هم یک خانه ۵۸ متری دارای وام ۱۴۵ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.
عوامل تعلیق بازار مسکن
در پایان پاییز سال گذشته میانگین قیمت مسکن در تهران ۹ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۸/۹۱ درصد افزایش داشت و تا پایان سال میانگین قیمت تقریبا به یک میلیون تومان رسید‌. مشاوران املاک می‌گویند قیمت جدید مسکن بنگاه‌های معاملات املاک را از مشتری خالی کرده است‌. در این میان برخی مالکان که تخفیف‌های مناسبی برای فروش خانه خود ارائه می‌دهند باز هم با استقبال مواجه نمی‌شوند‌. یک مشاور املاک در شهر جدید پردیس به «جهان‌صنعت» می‌گوید: تا پیش از این خانه‌های تخفیف‌دار هم فروش نمی‌رفت و افزایش قیمت بیشتر توسط برخی از مالکان تفاوتی در وضعیت تقاضا ایجاد نکرده است چراکه اساسا مشتری وجود ندارد.
وضعیت بازار مسکن در اطراف تهران، رویای خرید خانه را برای متقاضیان مسکن دست‌نیافتنی‌تر کرده است‌. در روزهای اخیر افزایش قیمت ارز نیز باعث تقویت میل مالکان به افزایش قیمت مسکن شده است و بروز فضای عدم قطعیت در معادلات سیاسی کشور با اروپا و آمریکا نیز به تداوم این وضعیت کمک کرده است‌. با این وجود متقاضیان بازار مسکن همچنان می‌توانند در شهرهای ارزان‌تر اطراف تهران صاحب خانه شوند‌.

روزنامه جهان اقتصاد

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا