گوناگون

خطر سوءتغذیه برای سیل‌زدگان

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ضمن اشاره به وضعیت تغذیه‌ای ساکنان مناطق سیل‌زده کشور، گفت: مناطق سیل‌زده در استان‌هایی هستند که از گذشته هم برخی کمبودهای تغذیه‌ای را داشته‌اند، بنابراین بعد از اتمام این بحران باید برای ارتقاء امنیت غذایی در این مناطق برنامه‌ریزی شود….

دکتر زهرا عبداللهی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره اقدامات وزارت بهداشت در حوزه بهبود تغذیه مردم مناطق سیل‌زده، گفت: بحث مدیریت تغذیه در شرایط بحران و بروز بلایایی چون سیل و زلزله یکی از برنامه‌ها و اقداماتی است که ما در دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت آن را دنبال می‌کنیم.

وی با اشاره به اهمیت مدیریت تغذیه در شرایط بحران، افزود: در این زمینه رصد و پیگیری وضعیت گروه‌های آسیب‌پذیر تغذیه‌ای مانند کودکان زیر پنج سال، مادران باردار، سالمندان و کسانی که از نظر تغذیه‌ای آسیب‌پذیرند و سریع‌تر در معرض مشکلات تغذیه‌ای و سوء تغذیه قرار می‌گیرند، در شرایط بحران در اولویت قرار دارد و حتما باید به صورت تک به تک شناسایی و این اطمینان حاصل شود که وضعیت غذایی آنها مناسب است؛ به‌طوری که غذا و بسته‌های غذایی به آنها رسیده و وضعیت تغذیه‌ای‌شان مناسب باشد.

عبداللهی با اشاره به برنامه‌های وزارت بهداشت برای افزایش تنوع غذایی در مناطق سیل‌زده، گفت: در حال حاضر در راستای افزایش تنوع غذایی در مناطق سیل‌زده با هلال احمر و خیرین هماهنگ کردیم تا علاوه بر بسته غذایی تعریف شده که از سوی هلال احمر توزیع می‌شود، یکسری اقلام غذایی دیگری مانند شیر استریل، خشکبار، کمپوت، میوه‌های پوست‌کندنی مانند پرتقال یا موز در کنار بسته‌های هلال احمر، تهیه و توزیع شوند. البته باید توجه کرد که هر نوع میوه‌ای را به دلیل در دسترس نبودن آب نباید در این مناطق توزیع کرد؛ چراکه ممکن است آلوده شوند.

وی با بیان اینکه برای پیشگیری از کمبود تغذیه‌ای مردم مناطق سیل‌زده باید ویتامین‌ مورد نیازشان از طریق میوه، شیر و لبنیات استریل و… به‌ویژه برای گروه‌های آسیب‌پذیر تامین شود، اظهار کرد: بنابراین در حال حاضر این هماهنگی‌ها را انجام می‌دهیم تا این نوع اقلام غذایی هم با هماهنگی هلال احمر در اختیار سیل‌زدگان قرار گیرد.

عبداللهی افزود: از طرفی کارشناسان تغذیه معاونت‌های بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی مناطق سیل‌زده هم موظف شدند که بعد از کاهش حالت بحران در جمعیت سیل‌زده و بویژه بر روی گروه‌های آسیب‌پذیر یک ارزیابی سریع درباره وضعیت تغذیه‌ای آنها انجام دهند. زیرا معمولا در این مواقع به دلیل کم شدن دسترسی به غذا، گروه‌های آسیب‌پذیر ممکن است به سرعت در معرض خطر سوءتغذیه قرار ‌گیرند. بنابراین لازم است که با یک ارزیابی سریع تغذیه‌ای این افراد شناسایی شده و کسانی که در معرض سوء‌تغذیه هستند، شناسایی و مداخلات، اقدامات و مراقبت‌های خاصی برایشان انجام شود.

نکات بهداشتی که موکب‌های فعال در مناطق سیل‌زده باید رعایت کنند

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت خطاب به خیرینی که برای ارسال اقلام غذایی به مناطق سیل‌زده اقدام می‌کنند نیز نیز گفت: خیرین هم اگر می‌خواهند کمک تغذیه‌ای به سیل‌زدگان انجام دهند، یکسری اقلام غذاییِ دارای ارزش غذایی مانند غذای کمکی برای کودکان، غذاهای بسته‌بندی‌شده و استریل، میوه، خشکبار، مغزها و… را با هماهنگی معاونت‌های بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی ارسال کنند تا بعد این اقلام با کمک هلال احمر توزیع شود و در اختیار مردم قرار گیرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا