اخبار

رویکرد جدید آمریکا ؛سخت‌گیری بیشتر برای رسیدن به مصالحه!

کاخ سفید با قراردادن نام سپاه پاسداران در فهرست تحریم های خودعلاوه بر اعمال فشار به رهبری نظام برای پذیرش مذاکره ؛ با این اقدام بر مناسبات و موازنه قوا میان جناح های حکومتی نیز تاثیر می گذارد.

فشار برای مذاکره

جهان صنعت در مطلبی با اشاره به قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست تحریم های امریکا از جمله نوشت :”هرچند آمریکایی‌ها و ایران بر سر مصادیق تروریسم اختلاف نظر دارند ولی دوطرف معتقدند که باید با تروریسم مبارزه کرد و این را در عملکردشان نشان می‌دهند‌. از این جهت احتمال برخورد نسبت به گذشته افزایش پیدا می‌کند اما این به این معنی نیست که حتما این اتفاق خواهد افتاد”.

“رویکرد ترامپ با توجه به تجربه کره‌شمالی این است که بحران را به شدت ارتقا دهد تا حدی که در آستانه ورود به یک جنگ بزرگ قرار ‌گیرد به این امید که این وضعیت کمک‌کننده برای مذاکرات باشد‌. در مورد کره‌شمالی ترامپ از عبارتی مثل آتش و خشم صحبت کرد و غیر‌مستقیم و مستقیم این کشور را به حمله اتمی تهدید کرد‌. از طرفی کره‌شمالی دائم موشک‌هایش را آزمایش کرد و خیلی قریب‌الوقوع به نظر می‌رسید که جنگ اتمی بین آمریکا و آمریکای شمالی به وقوع می‌پیوندد اما به هر دلیلی به ناگاه اعلام شد رهبران دو کشور با همدیگر دیدار کردند‌. دولت آمریکا امیدوار است این سناریو در مورد ایران هم جواب دهد‌”.

” می‌توان گفت که یکی از اهدافی که آمریکایی‌ها دنبال می‌کنند این است که با سخت‌گیری بیشتر زمینه را برای رسیدن به مذاکرات و مصالحه آماده کنند این در حالی است که رویکرد جمهوری اسلامی این است که مذاکره زیر فشار را به هیچ عنوان برنمی‌تابد و در یک مسیر حرکت نمی‌کند و زمانی حاضر به مذاکره خواهد بود که از حوزه برابر باشد؛ شبیه اتفاقی که در مورد رییس‌جمهور آمریکا افتاد. اوباما دو نامه به مقام معظم رهبری نوشت و گفت که گروه هسته‌ای ایران را به رسمیت می‌شناسد‌. او از یک موضع برابر و با ادبیات مودبانه با ایران مواجه شد و زمینه شروع مذاکرات را به نحوی فراهم کرد”…

تاثیر بر موازنه قوا و مناسبات جناح های حکومت

همچنین سایت خبری تحلیلی زیتون در مقاله ای با عنوان “اقدام جدید امریکا، ایران را به کدام سو می‌برد؟” با ارزیابی اقدام تازه کاخ سفید در بخشی از مقاله مذکور می نویسد :”نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین با ۱۸۹ رای موافق، ۲ مخالف و ۱ ممتنع از ۱۹۸ نماینده حاضر با دو فوریت٬ طرح تقویت جایگاه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در برابر آمریکا موافقت کردند.

در طرح دوفوریتی مجلس که به نظر می‌رسد به شکل شتابزده نوشته شده٬ آمده است: «دولت موظف است از طریق مراودات دوجانبه و چندجانبه با کشورها و رایزنی با مجامع و نهادها و سازمان‌های بین‌المللی از حداکثر توان خود برای بی‌اثر کردن اقدام آمریکا در معرفی نیروی رسمی نظامی ایران به عنوان گروه تروریستی استفاده کند.»همچنین دولت موظف شده که بهره‌مندی نیروهای آمریکایی را از تاسیسات، تجهیزات، منابع مالی و دیگر کمک‌های احتمالی کشورهای منطقه به حداقل ممکن برساند”.

“با این وجود مشخص نیست که دولت با چه راهکار و ابزارهایی می‌تواند در سطح جهان٬ هم اقدام آمریکا علیه سپاه را بی‌اثر کند و هم کاری کند که کشورهای منطقه٬ تاسیسات و تجهیزات خود را در اختیار ارتش آمریکا نگذارند. آن هم در شرایطی که آمریکا٬ در خلیج فارس چند ناو جنگی و در بحرین و قطر پایگاه دارد٬ با عربستان٬ کویت و اردن روابط نظامی و اطلاعاتی ویژه دارد٬ در ترکیه‌ی عضو ناتو از پایگاه هوایی و بسیاری از امکانات اطلاعاتی این کشور استفاده می کند٬‌ در افغانستان و پاکستان نیرو دارد٬ در گرجستان٬ قفقاز و دریای سیاه نفوذ عمیق دارد و در عراق هم٬ دارای نفوذ و چندین پایگاه است”…

“تابه‌حال سپاه بودجه‌ی خود را دریافت می‌کرد و علاوه بر اثرگذاشتن بر مسائل داخلی‌ در حوزه‌ی منطقه‌ای نیز به شکل مستقل از دولت٬ تصمیم می گرفت و اقدام می‌کرد. اما حالا نه در حوزه‌ی اقتصادی و نه در بخش نفوذ منطقه‌ای٬ تداوم فعالیت برای سپاه٬ بی هزینه نخواهد بود و دور از دهن به نظر می‌رسد که کشورهایی همچون عراق٬ ترکیه٬ افغانستان و کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس٬ به بهای ایستادگی در برابر آمریکا٬ اجازه بدهند که بازوهای متعدد سپاه همچنان در این کشورها فعال باشد”…

“اقدام آمریکا در مورد قرار دادن نام سپاه در لیست ترور٬ تنها دو روز پس از انتشار بیانیه‌ی پایانی سران جی۷ صورت گرفته که در آن از اقدامات موشکی ایران٬ ابراز نگرانی کرده بودند … از این رو واکنش‌های خشمگین مقامات جمهوری اسلامی ایران در رده‌های مختلف نظام٬ نشان می‌دهد که احتمالا بسیاری از آنها از مدت‌ها پیش٬ به تبعات و پیامدهای اقدام آمریکا٬ اندیشیده‌اند…هر چند امروز نمایندگان مجلس ایران لباس سپاه بر تن کردند و مدافعان داخلی و خارجی سپاه در توئیتر و سایر رسانه‌ها از این نهاد دفاع کردند اما به نظر می‌رسد برای فرار از تحریم‌های فلج کننده، بخش‌هایی از سپاه که خواهان مراودات اقتصادی یا بین‌المللی است کم‌کم باید این لباس را از تن به در کند”.

تند شدن فضا؛ رویکرد مسئولین سپاه

به گزارش ایسنا ؛ … محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه در حاشیه دیدار با وزیر امورخارجه اظهار داشت: …آمریکایی ها می دانند که تمام حرکات آنها در منطقه تحت رصد ما است، لذا آگاه هستند که نمی توانند هیچ گونه اقدام نظامی علیه ایران انجام دهند و جرات این را هم ندارند.

سرلشکر جعفری گفت: صحبت هایی که آنها کرده اند در حد شعار است اما اگر بخواهند حرکتی انجام دهند با واکنش صریح ، جدی و قاطع ما همراه خواهند بود.فرمانده کل سپاه خاطر نشان کرد: اقدام پلید اخیر امریکایی ها برخلاف نیت شومشان باعث همدلی و اتحاد بیشتر بین مردم عزیز و مسئولان کشور شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا