اخبار

در آستانه وقوع فاجعه؛ سیلاب کلان شهر اهواز را تهدید می کند!

با سرریز رود خانه های کرخه و دز به سمت اهواز این کلان شهر در معرض سیلاب عظیم قرار گرفته است.زندگی صدها هزار تن از مردم میهن ما در مناطق سیل زده براثر سیاست ها وعملکرد نظام حاکم با فاجعه روبرو شده است.

هشدار سازمان مدیریت بحران کشور؛ اهواز در معرض خطر

رییس سازمان مدیریت بحران کشور با تاکید بر لزوم تخلیه برخی مناطق اهواز گفت: ممکن است بخش‌هایی از اهواز گرفتار سیلاب شود‌.

‌به گزارش ایسنا، اسماعیل نجار در حاشیه بازدید از کانال سلمان اظهار کرد: با توجه به اینکه هم‌اکنون آب به سمت اهواز منحرف شده است، ضرورت دارد مناطق سلیم‌آباد، عین دو، گلدشت، سادات و سیاحی در اهواز تخلیه شوند‌. همچنین اهالی کیانشهر و ملاشیه به حالت آماده‌باش قرار گیرند‌.وی تاکید کرد: از شهروندان می‌خواهیم در مناطقی که دستور تخلیه داده شده حتما تخلیه کنند هر چند تخلیه منازل کار سختی است اما چاره‌ای جز حفظ جان مردم نداریم که امیدواریم بتوانیم کمک‌های امدادی را به موقع داشته باشیم‌….

تعطیلی مدارس و دانشگاه‌های برخی مناطق خوزستان تا روز دوشنبه

مدارس و دانشگاه‌های برخی مناطق خوزستان تا روز دوشنبه تعطیل اعلام شدند‌.
غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان اظهار کرد: مدارس و دانشگاه‌های اهواز، شوش، باوی، کارون، حمیدیه، دشت آزادگان، هویزه و شعیبیه، روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه هفته آینده تا ۲۶ فروردین ماه ۹۸ تعطیل خواهند بود‌.با توجه به ماهیت سامانه‌های بارشی فصل بهار و امکان تقویت این سامانه در مناطق کوهستانی و همچنین وضعیت بحرانی سدهای استان، در این خصوص هشدار صادر می‌شود‌.

وی افزود: این احتمال نیز وجود دارد که سال تحصیلی را در خوزستان تا همین جا به پایان برسانیم چراکه بخشی از مدارس ما اشغال هستند و بخشی نیز تخریب شده‌اند‌. شهر اهواز نیز از نظر عبور و مرور و وضعیت فاضلاب، شرایط مناسبی ندارد و در چنین شرایطی ممکن است ناچار شویم از همین حجم کتابی که تاکنون تدریس شده است، امتحان بگیریم‌.

دستور تخلیه ۵ منطقه شهر اهواز صادر شد

استاندار خوزستان دستور تخلیه پنج منطقه در اهواز را صادر کرد و گفت: ساکنان منطقه کیانشهر نیز در حالت آماده‌باش قرار گیرند‌.غلامرضا شریعتی اظهار کرد: مناطق عین دو، گلدشت، سیاحی، سادات و سلیم‌آباد اهواز باید به صورت فوری تخلیه شوند‌.وی افزود: ساکنان منطقه کیانشهر اهواز نیز در حالت آماده‌باش قرار داشته باشند‌.

با وجود اینکه گفته شده دبی کارون کاهش یافته است ولی آب این رودخانه در اهواز کاهش نیافته و سرعت حرکت آب بسیار چشمگیر است.به گزارش خبرنگار مهر، از سوی دیگر جاده ساحلی اهواز این روزها همانند یک خاکریز شده است و سرتاسر آن را سیل بندهای خاکی فرا گرفته است.حجم آب آنقدر در رودخانه کارون بالاست که سیل بندهای جاده ساحلی به صورت دائمی نشت می‌کند.

محله‌های اهواز به زیر آب می روند؟

به گزارش ایسنا :معاون خدمات شهری شهرداری اهواز با اشاره به تلاش جهت نجات مناطق شهر اهواز از خطر آبگرفتگی گفت: …از سوی سازمان آب و برق خوزستان در خصوص وضعیت رودخانه کرخه هیچ گونه پیش‌بینی قبلی به شهرداری اهواز ارائه نشد.

عالیپور با اشاره به طغیان کانال سلمان و پیشروی آب کرخه به سمت شهر اهواز ادامه داد: در کمتر از ۱۲ ساعت، آب از کانال چمران به کانال سلمان و سپس به زهکش دهخدا وارد شد. همچنین سیلاب‌های بامدژ و الهایی و آب‌های سرگردان دشت‌ها افزوده شدند و در ورودی اهواز از سمت اندیمشک (پلیس راه قدیم) آب بالا آمد و وارد میدان میوه و تره‌بار و پلیس راه شد و به منطقه سه راه خرمشهر هم سرایت کرد.

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز گفت: در حالی آب کرخه وارد زهکش دهخدا شد که این زهکش طی ۱۲ سال اخیر اغلب خشک بوده است. بخشی از خاکریز این زهکش به وسیله برخی ساکنین استفاده شده بود که خاکریز از همان نقطه آسیب‌پذیر شد و ورود آب بسیار فوری رخ داد. به لحاظ فنی امکان احداث سیل‌بند با حجم سنگین خاک در مدت زمان کوتاه برای جلوگیری از ورود این حجم آب میسر نبود… در حال حاضر در نقاط مختلف اهواز فاضلاب سرریز کرده است، اگر بارندگی معمولی رخ دهد امکان مدیریت آن وجود دارد اما اگر بارندگی شدید داشته باشیم، در دفع فاضلاب و آب‌های سطحی به رودخانه کارون با مشکل مواجه می‌شویم…

نیازمندی های مردم تامین نمی شود

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی گفت: در این شرایط بحرانی مردم خوزستان به بازدید مسئولان و وزرا و آسمان گردی آنان نیاز ندارند.

جواد کاظم نسب الباجی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به شرایط بحرانی اغلب مناطق استان خوزستان به دلیل سیلاب اظهار کرد: متأسفانه کمک‌های خوبی به مردم نمی‌رسد و انتظار مردم از مسئولان بیشتر از اینهاست…بازدید وزرا و مسئولان از مناطق سیل‌زده صرفاً وقت مدیران محلی را گرفته و وقت آنها را برای اتخاذ تصمیم‌های مهم تلف کرده است.

کمک‌ها و امکاناتی برای مردم گرفتار در سیلاب یا در معرض سیل ارسال شده است ولی این میزان از کمک‌ها و امکانات به هیچ‌وجه مورد قبول ما و مردم نیست.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا