بین‌المللی

در واکنش به بازداشت آسانژ

بازداشت بنیان گذار سایت ویکلی لیکس با اعتراضات چشمگیری در جهان روبرو شده است. در ایران، کانون نویسندگان ایران بازداشت آسانژ توسط پلیس انگلستان را نقض آزادی بیان خوانده است …

جولیان آسانژ یکی از بنیان‌گذاران سایت افشاگر ویکی‌لیکس با همکاری دولت و سفارت اکوادور در لندن بازداشت شد.
سایت ویکی‌لیکس نوشت: پلیس بریتانیا به داخل سفارت اکوادور دعوت شده و آسانژ را بازداشت کرده است.
به دنبال لغو پناهندگی جولیان آسانژ از سوی اکوادور، پلیس بریتانیا روز ۱۱ آوریل با حضور در سفارت این کشور در لندن او را بازداشت کرد.
رئیس جمهوری اکوادور پیش‌تر گفته بود که آسانژ شرایط پناهندگی خود را نقض کرده است.
ویکی لیکس هفته گذشته هم به نقل از «یک مقام عالی‌رتبه در دولت اکوادور» خبر داده بود که دولت این کشور قصد دارد آسانژ را از سفارت خود در بریتانیا اخراج کند و با بریتانیا برای بازداشت او به توافق رسیده است. دلیل این مسئله انتشار گزارش‌هایی درباره «فساد مالی» لنین مورانو، رئیس جمهوری اکوادور از سوی ویکی لیکس اعلام شده بود.
آسانژ از سال ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور به سر می‌برد. او پس از آنکه دادگاهی در بریتانیا رای به استرداد او به سوئد داد، از بیم بازداشت و استرداد به آمریکا، به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد.
وب سایت ویکی‌لیکس مطالبی درباره ی کشتارهای غیرقانونی در کنیا، دفع زباله‌های سمی در ساحل عاج، کتاب‌های راهنمای کلیسای ساینتولوژی (کلیسای علم‌شناسی)، وضعیت اسیران ارتش آمریکا در بازداشتگاه گوانتانامو و عملکرد بانک‌هایی مانند کوپتینگ و جولیوس بائر منتشر کرده‌ است.
در سال ۲۰۱۰ ویکی‌لیکس اسناد جنگ عراق از جمله ویدیوی کشتار غیرنظامیان در عراق توسط بالگردهای ارتش آمریکا، و افشاگری جنگ افغانستان را درباره‌ی درگیری آمریکا در این جنگ‌ها منتشر کرد که برخی از آن‌ها اسناد محرمانه بوده‌اند. در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۰ ویکی‌لیکس و پنج همکار مطبوعاتی اشپیگل، نیویورک تایمز، لوموند، گاردین و ال پایس شروع به انتشار شنودهای غیرقانونی دیپلماتیک آمریکا -افشای اسناد دیپلماتیک آمریکا- کردند.
دولت ایالات متحده هم خواستار استرداد آسانژ به آمریکا به دلیل “انتشار اسناد دولتی و نظامی” در وب‌سایت ویکی‌لیکس است.

روز سیاه آزادی رسانه‌ها
ادوارد اسنودن یکی از مهم ترین افشاگران آمریکایی که بدلیل واهمه بازداشت در روسیه زندگی می کند در صفحه توییتر خود بازداشت آسانژ را «رویارویی دولت بریتانیا و آمریکا با تاریخ دانست» و نوشت: «اتهام اصلی آمریکا علیه آسانژ کاملا مضحک و مسخره است چرا که دولت آمریکا بخاطر ندادن یک رمز وی را متهم می کند در حالی که بیشتر از ده سال است که نیروهای اطلاعاتی آمریکا کاملا واقف به این پسووردها هستند.» آقای اسنودن در حساب توییتر خود نوشت:‌ زمان سیاهی برای آزادی رسانه‌ها است.»

بزرگ‌ترین خائن آمریکای لاتین
جولیان آسانژ که هفت سال با حمایت رئیس جمهوری پیشین اکوادور در سفارت این کشور در لندن پناه داده شده بود با انتخاب « مورنو »‌نهایتا بازداشت شد. رافائل کورئه آ، رئیس جمهوری پیشین اکوادور درباره این بازداشت در صفحه توییتر خود نوشت: «تاریخ آمریکای لاتین خائنان زیادی داشته است اما می توان گفت که  مورنو، امروز یکی از بزرگترین خائنان تاریخ است. او کسی است که به پلیس بریتانیا اجازه ورود به سفارت اکوادور را داد. مورنو مردی فاسد است اما این کار او را بشریت همواره در خاطر خواهد داشت.»

آسانژ را به آمریکا تحویل ندهید
جرمی کوربین، رهبر حزب اصلی مخالف دولت بریتانیا، گفته است که دولت بریتانیا باید با استرداد جولیان آسانژ، بنیان‌گذار سایت افشاگر ویکی لیکس به آمریکا، مخالفت کند.
کوربین گفته است که استرداد آقای آسانژ به دلیل افشای شواهدی در خصوص جنایات صورت گرفته در عراق و افغانستان، اقدامی اشتباه است.
آسانژ به دلیل درز اطلاعاتی که چلسی منینگ در سال ۲۰۱۰ در اختیار سایت ویکی لیکس گذاشت، در آمریکا به توطئه برای دسترسی به اطلاعات کامپیوتری محرمانه متهم شده است.

تظاهرات در استرالیا
در پی بازداشت جولیان آسانژ بنیانگذار استرالیایی ویکی ‌لیکس در لندن، برای آزادی او در سیدنی استرالیا تظاهراتی برگزار شد و سندیکای روزنامه‌نگاران استرالیا از او حمایت کرد.

اسنودن: سازمان‌ملل بازداشت آسانژ را نقض حقوق‌بشر دانسته بود

اسنودن: سازمان‌ملل بازداشت آسانژ را نقض حقوق‌بشر دانسته بود

پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا در واکنش به بازداشت بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس اعلام کرد: سازمان ملل بازداشت آسانژ را نقض حقوق بشر دانسته بود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، ادوارد اسنودن پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا در واکنش به بازداشت «جولیان آسانژ» بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس اعلام کرد: سازمان ملل بازداشت آسانژ را خودسرانه و نقض حقوق بشر دانسته بود.

پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا در این باره ادامه داد: آنها پیشتر مکرراً بیانیه هایی را داده و خواستار آزادی عمل وی شده بودند.

این در حالی است که پلیس انگلیس ساعتی پیش اعلام کرده بود: «جولیان آسانژ» بازداشت شده است. وی پس از خروج از سفارت اکوادور در لندن، بازداشت شده است.

سایت افشاگر ویکی لیکس نیز در این خصوص نوشت: اکوادور به صورت غیرقانونی و بر خلاف قوانین بین المللی به لغو پناهندگی سیاسی وی مبادرت کرد و این امر باعث بازداشت وی شده است.

گفتنی است، بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس دوشنبه ۷ آبان سال ۹۷ اعلام کرده بود: اکوادور به دنبال پایان دادن به پناهندگی سیاسی و تحویل من به آمریکا است. اکوادور می خواهد پناهندگی سیاسی من را لغو کرده و زمینه تحویل من به واشنگتن را فراهم سازد.

این در حالی است که بیش از ۶ سال پس از پناهندگی «جولیان آسانژ» بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس و اقامت وی در ساختمان سفارت اکوادور در انگلیس، چندی پیش برخی رسانه ها از احتمال استرداد وی به آمریکا یا انگلیس خبر داده بودند.

اکوادور: از درخواست استرداد آسانژ مطلع نبودیم/ آمریکا در صدد استرداد

 

وزیر امور خارجه اکوادور اعلام کرد، این کشور پیش از آن که وضعیت پناهندگی جولیان آسانژ را در سفارت خود در لندن لغو کند، اطلاعی از وجود درخواستی مبنی بر استرداد بنیانگذار پایگاه اینترنتی ویکی‌لیکس نداشته است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، خوزه والنسیا، رئیس دستگاه دیپلماسی اکوادور به دنبال بازداشت جولیان آسانژ، بنیانگذار پایگاه اینترنتی ویکی‌لیکس که در سفارت اکوادور در انگلیس رخ داد، اظهار کرد: در زمان اتخاذ تصمیم پایان به وضعیت پناهندگی وی در سفارت، تنها یک پرونده در انگلیس علیه او وجود داشت. به گفته والنسیا، این پرونده ارتباطی به استرداد آسانژ به کشوری ثالث نداشته است.

اظهارات وزیر امور خارجه اکوادور در حالی مطرح می‌شود که دادستان‌های آمریکایی علیه آسانژ اعلام جرم کرده و او را به توطئه‌گری و تبانی برای دستیابی به اطلاعات از طریق یک کامپیوتر دولتی متهم کرده‌اند.

در همین حال، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا امروز (پنج‌شنبه) در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت بنیانگذار پایگاه افشاگر ویکی‌لیکس گفت که در این باره نظری ندارد.

از سوی دیگر، یکی از وکلای آسانژ گفته است، در صورتی که او به آمریکا مسترد شود، با خطر شکنجه مواجه خواهد بود.

او اظهار کرد: ادعاهایی که با توجه به آن به پناهندگی هفت ساله آسانژ در سفارت اکوادور در انگلیس پایان داده شده، غلط است.

این وکیل خاطرنشان کرد که فرآیند استرداد موکلش در شرایط فعلی می‌تواند شروع شود.

ساعتی پس از انتشار خبر دستگیری بنیانگذار ویکی‌لیکس، خبرگزاری رویترز به نقل از پلیس انگلیس خبر داد که آمریکا استرداد آسانژ را خواستار شده است.

آسانژ پس از آن که صدها هزار سند دولت فدرال آمریکا را در وب‌سایت ویکی‌لیکس منتشر کرد، از بیم بازداشت و استرداد به آمریکا در سال ۲۰۱۲ به سفارت اکوادور در لندن پناه برد.

در حساب توییتری ویکی‌لیکس آمده است که آسانژ خود از سفارت خارج نشده، بلکه سفیر اکوادور پلیس را «به داخل دعوت کرده» است.

پلیس انگلیس تأیید کرده است که پس از آن که مصونیت دیپلماتیک از آسانژ سلب شده، سفیر اکوادور در را به روی پلیس برای بازداشت او باز کرده است.

در بیانیه پلیس آمده است، آسانژ ۴۷ ساله به خواسته مقامات ایالات متحده بازداشت شد.

در همین حال یک معاون وزیر خارجه انگلیس به شبکه اسکای‌نیوز گفت، در صورتی که آسانژ با حکم اعدام در آمریکا مواجه باشد، لندن او را مسترد نخواهد کرد.

ادوارد اسنودن، افشاگر اسناد سری شنود در آمریکا در یک پیام توییتری این اتفاق را «برهه‌ای تاریک از آزادی مطبوعات» توصیف کرد.

جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس هم در گفت‌وگو با اسکای‌نیوز گفت: آسانژ یک قهرمان نیست و سال‌ها خود را از حقیقت پنهان کرد.

لنین مورنو، رئیس جمهوری اکوادور گفت که به دنبال نقض مکرر مقررات بین‌المللی توسط آسانژ، دولت اکوادور پناهندگی او را لغو کرده است. سایت ویکی‌لیکس در توییتی اقدام دولت اکوادور در پایان دادن به پناهندگی آسانژ را نقض قوانین بین‌المللی خواند.

دادگاهی که در مرکز لندن برگزار شد، آسانژ را در رابطه با اتهام حاضر نشدن در دادگاه مجرم شناخت.

آسانژ همچنین به دلیل اتهاماتی که آمریکا علیه او مطرح کرده است، با درخواست استرداد روبه‌رو بوده و قرار است در روز دوم ماه مه، در دادگاهی از طریق ارتباط تصویری اینترنتی در رابطه با این اتهامات حاضر شود.

بر اساس گزارش‌ها، او در حالی که کت و شلوار و پیراهن سیاه به تن داشت، هنگام ورود به دادگاه برای خبرنگاران دست تکان داد.

در دادگاه گفته شد که او هنگام بازداشت در سفارت اکوادور مقاومت کرده و فریاد کشیده است: این غیرقانونی است. من اینجا را ترک نمی‌کنم.

قاضی دادگاه با مجرم شناختن آسانژ، گفت: رفتار آسانژ مانند شخص خودخواهی بوده که به چیزی بیش از منافع خودش فکر نمی‌کند.

ساجد جاوید، وزیر کشور انگلیس توییت کرده است: تأیید می‌کنم که جولیان آسانژ در بازداشت پلیس است و عادلانه محاکمه می‌شود.

او همچنین از همکاری سفارت اکوادور در لندن و «عملکرد حرفه‌ای» پلیس لندن قدردانی کرد و نوشت: هیچ‌کس فراتر از قانون نیست.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا