اخبار

کاهش تولید نفت در خوزستان؛ تالاب هورالعظیم آبگیری دائمی می شود ؟

گزارش های متعددی حاکی از آبگرفتگی برخی تاسیسات نفتی کشور در استان خوزستان است. سپاه و نهادهای انتظامی برای تداوم استخراج نفت در بخش هایی از تالاب هور‌، سیل‌بندها را خراب و با مردم درگیر شدند.

تالاب هور و محوطه تاسیسات نفتی را آب فرا گرفته است

ایرنا – وزیر نفت با اشاره به کاهش تولید نفت در برخی نقاط درگیر سیل خوزستان گفت: برای نخستین بار برخی لوله ها از نفت خالی شده اند و امیدواریم شاهد تلفات جانی نباشیم.

بیژن زنگنه شامگاه پنجشنبه در دیدار با استاندار خوزستان هدف از سفر خود به این استان را بسیج امکانات برای کاهش اثرات سیل عنوان کرد و افزود: تمام امکانات صنعت نفت از روز نخست وقوع سیل در خوزستان برای کاهش درد و رنج مردم این استان مورد استفاده قرار گرفت…

وی افزود: مسئولان دولت، صنعت نفت و مدیران استانی هیچگاه به دنبال خسارت به مردم برای حفظ تاسیسات نفتی نبوده اند.زنگنه اظهار داشت: یکی دیگر از اولویت های وزارت نفت جلوگیری از ورود آلودگی های نفتی به نقاط درگیر سیل و حفاظت های زیست محیطی از این مناطق است زیرا در این صورت مشکلات بیشتری برای ساکنان ایجاد می شود.

وی با اشاره به استقرار نماینده ویژه وزارت نفت از روز گذشته در خوزستان یادآور شد: بخشی از خدمات وزارت نفت در این مدت تلاش این مجموعه برای ارائه خدماتی همچون گاز و سوخت مایع به ساکنان نقاط درگیر سیل بود و در بخشی دیگر، امکانات این صنعت برای مقابله با سیل کم سابقه خوزستان بکار گرفته شد.

وزارت نفت مانع رهاسازی سیلاب در هورالعظیم نشد
استاندار خوزستان نیز در این دیدار با اشاره به هدایت سیلاب به تالاب هورالعظیم گفت: رهاسازی آب در جوار تاسیسات نفتی برای حفظ جان مردم خوزستان انجام شد و وزارت نفت مانع این کار نشد. غلامرضا شریعتی اظهار داشت: هیچ محدودیتی برای جابجایی دکل های نفتی در این مدت وجود نداشت و وزارت نفت مانع آبگیری تالاب ایجاد نشد

وی با اشاره به اینکه مهم ترین اولویت ما حفظ منافع ملی و استان است، ادامه داد: درحال حاضر تمام تالاب هورعظیم به جز یک جاده دسترسی و محوطه این تاسیسات نفتی را آب فرا گرفته است. شریعتی تاکید کرد: حجم آب به قدری بالا بود که با شکستن دایک مرزی بخشی از این آب به سمت عراق هدایت شد.

وی ادامه داد: در یک اتفاق نادر بخشی از آب رودخانه دز و کرخه در نقطه بالادست اهواز به یکدیگر پیوستند و راهی اهواز شدند. استاندار خوزستان گفت: بخشی از این آب به رودخانه کارون هدایت می شود و بخشی دیگر از طریق کانال سلمان راهی مخزن پنج تالاب هورالعظیم خواهد شد که دقیقا در همان نقطه، تاسیسات نفتی قرار دارد.

وی بر لزوم حفظ مسائل زیست محیطی و منافع ملی تاکید کرد و افزود: برخی میادین نفتی ما با کشورهای دیگر مشترک است و نباید تولید نفت در آنها تعطیل شود زیرا این خواسته دشمنان برای کاهش چشمگیر تولید نفت است…

آبگیری دائمی تالاب هور تنهاراه کنترل سیلاب خوزستان است!

به گزارش اقتصادآنلاین:جمعی از اساتید دانشگاه شهید چمران اهواز در نامه ای خطاب به رییس جمهوری خواستار آبگیری دائم تالاب هورالعظیم برای کنترل سیلاب در خوزستان شدند.

در نامه جمعی از اساتید دانشگاه شهید چمران اهواز که پنجشنبه شب قرار گرفت آمده است: علی‌رغم وعده‌ی مسئولان در مورد آبگیری تالاب هورالعظیم برای هدایت سیل جاری در خوزستان و برخلاف درخواست‌ها و تقاضاهای مکرر همه‌ آحاد مردم، بزرگان و دلسوزان، همچنان از آبگیری بخش هایی از تالاب هورالعظیم خودداری می‌شود و این امر، موجب مصائب بسیاری برای مردم، به ویژه اقشار مستضعف استان شده است.

در بخش دیگری از این نامه آمده است: بنابراین خواستاریم که در اسرع وقت، فرمان آبگیری کل تالاب هورالعظیم به صورت دائمی داده شود تا از خطرات جانی و مالی و فلج شدن فعالیت بسیاری از مردم، گروه‌ها، نهادها و مؤسسات و خسارات جبران ناپذیر زیست محیطی به مردم خوزستان، پیشگیری گردد.

این اساتید افزودند: هر گونه فعالیت اقتصادی در تالاب هورالعظیم از جمله در حوزه نفت، باید با حفظ محیط زیست تالاب باشد. لزومی به یادآوری نقش حیاتی تالاب‌های استان خوزستان در معاش مردم ساکن آن و کنترل ریزگردها و زیست محیط استان نیست که حضرتعالی به آن کاملاً واقف هستید.۱۱۴ استاد دانشگاه شهیید چمران اهواز این نامه را امضا کرده اند.

سیلابی چند روز اخیر در استان خوزستان خسارات زیادی در بخش کشاورزی، صنعتی،راهها، ابنیه، ساختمانهای مسکونی روستایی و شهری در خوزستان به همراه داشته است.

سپاه ، نهادهای امنیتی – انتظامی و میدان نفتی آزادگان در بخش شمالی هورالعظیم

هورالعظیم یکی از بزرگ‌ترین تالاب‌های خوزستان، در جنوب غربی کشور واقع شده است که یک‌سوم آن در ایران و دوسوم آن در عراق قرار دارد.

تالاب هورالعظیم با فعالیت‌های توسعه‌ای صنعت نفت کشور نیز گره خورده به‌طوری‌که بخش عمده منطقه میدان نفتی آزادگان شمالی در بخش شمالی هورالعظیم در حوضچه ۱ و ۲ واقع شده است. منطقه میدان نفتی آزادگان جنوبی نیز در ضلع جنوبی حوزه تالابی در حوضچه ۳، ۴ و ۵ قرار دارد.

همچنین میدان نفتی یادآوران که در خارج از حوزه تالاب قرار دارد و میدان یاران در بخش شمالی و جنوبی که در نوار مرزی ایران و عراق در حوضچه ۴ و ۵ قرار دارد، این تالاب را متأثر از خود کرده‌اند.

نزدیک‌ترین مراکز شهری به میادین نفت غرب کارون شهرهای دارخوین، هویزه و سوسنگرد است و اکثر وسعت میادین نفتی به‌روی اراضی تالابی و مرتعی قرار گرفته است.

در سیلاب‌های اخیر استان خوزستان، ۴۰ تالاب بزرگ و مهم کشور آبگیری شد که یکی از این تالاب‌ها هورالعظیم است. آبگرفتگی و پس‌زدگی آب سیلاب در روستاها و شهرهای اطراف تالاب، شایعاتی را بین مردم و فضای رسانه‌ای کشور مطرح کرد که صنعت نفت از ورود آب به برخی حوضچه‌های تالاب که فعالیت‌های نفتی در آنها انجام می‌دهد جلوگیری کرده و این اقدام شرکت ملی نفت موجب ورود آب به زمین‌های کشاورزی و منازل مسکونی مردم در نزدیکی تالاب شده است…

معاونت پشتیبانی شرکت مهندسی و توسعه نفت در این خصوص گفت: … گاهی در حین عملیات اجرایی ممکن است آبی را محصور و نقطه‌ای را خشک کنیم….در چند روز گذشته به‌دلیل فشار سیل به مردم جنوب غرب منطقه، سعی کردیم تا زمین‌هایی را آبگیری کنیم که آب به شهر فشار وارد نکند.

معاونت پشتیبانی شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: متأسفانه در سال‌های خشکسالی برخی از مردم به‌دلیل مشکلات کم‌آبی خود را به حریم رودخانه نزدیک و کشاورزی کردند. برخی از آن‌ها وارد هورالعظیم شدند و کشاورزی کردند و این مسئله تا زمانی که هور خشک بود، مشکلی نداشت اما امسال با هجوم آب هیچ‌ یک حاضر به تخلیه آن نقاط نشدند…

پیگرد و تهدید مردم در مناطق سیل زده

رئیس پلیس فتا خوزستان از معرفی ۲۴ نفر از کاربران فضای مجازی که با پخش اخبار منحرف و شایعات مربوط به سیل موجب تشویش اذهان عمومی شده بودند، به مراجع قضائی خبر داد.

به گزارش ایسنا – منطقه خوزستان، سرهنگ شاهین حسنوند اظهار کرد: با توجه به انتشار شایعات و خبرهای کذب در فضای مجازی که منجر به ناامن شدن جو روانی جامعه شده بود، کارشناسان پلیس موضوع را در دستور کار قرار دادند.

وی افزود: با رصد و پایش شبکه‌های اجتماعی ۲۴ نفر از کاربرانی را که با پخش اخبار منحرف و شایعات مربوط به سیل موجب تشویش اذهان عمومی شده بودند شناسایی و به مرجع قضائی معرفی کردند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا