گوناگون

نظارت استصوابی، امکان تشکیل مجلس آزاد و مستقل را سلب کرده است

یک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی تاکید کرد: آن منابع و مراکزی که مانع از تحقق اراده ملت می‌شوند باید از سر راه ملت برداشته شوند تا مردم امید واقعی به اجرای منویات خود پیدا کنند…

محمدصادق جوادی‌حصار در گفتگو با ایلنا با بیان اینکه اگر بین دولت و ملت اعتماد وجود داشته باشد حتی تهدیدهای علیه کشور می‌تواند به فرصت تبدیل شود، اظهار داشت: اگر شکاف بین دولت و ملت افزایش پیدا کند و مردم در آن شرایط مشاهده کنند که رانت و رشوه و دزدی در اموال عمومی وجود دارد و دستگاه قضایی آن صلابت لازم را نشان نمی‌دهد و موازی‌‌‌‌کاری و مبارزه درونی قدرت در بین بالادستی‌های کشور علنی شده و می‌خواهند یکدیگر را از عرصه بیرون کنند، در این شرایط مردم قطعا ناامید می‌شوند.

این عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی اضافه کرد: این‌ها به حمایت و مشارکت حداقلی در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی بسنده می‌کنند و می‌گویند ما اگر بتوانیم اقتدار حاکمیتی و بنیه‌های دفاعی و نظامی خود را تقویت کنیم و از بحران‌ها بگذریم این نارضایتی‌های مقطعی و جزئی را می‌توانیم کنترل و مدیریت کنیم بنابراین بعدا که ما از بحران عبور کردیم این‌ها هم به مدافعان ما تبدیل می‌شوند. این یک نگاهی است که عده‌ای در کشور دارند و در سطوح عالی مدیریتی هم این نگاه را دارند.

جوادی حصار با بیان اینکه عده دیگری معتقدند بنیه‌های دفاعی و نظامی و قدرت حاکمیتی وقتی ارزشمند و اثرگذار است که مبتنی بر اقتدار ملی باشد، خاطرنشان کرد: اقتدار ملی هم یعنی حمایت اکثریت چشم‌‌نواز ملت، در نتیجه این اقتدار و حمایت ملی می‌تواند دولت‌ها را از تعرضات بیرونی و اعتراضات داخلی مصون نگاه دارد.

وی ادامه داد: متاسفانه این نگاه دوم که نگاه بنیادی‌تر و زیرساختی‌تری بوده که مشارکت آفرین، حمایت‌‌آفرین و تولیدکننده اقتدار است، کمتر به آن توجه می‌کنند.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با تاکید بر اینکه نظارت شورای نگهبان تبدیل شده به اینکه ما مجلس خوب، آزاد و مستقل را نمی‌توانیم داشته باشیم، بیان کرد: این شیوه باید اصلاح شود یعنی شورای نگهبان همانطور که در قانون هم پیش‌بینی شده نظارت بر مصوبات مجلس را داشته باشد نه بر نمایندگان چون نماینده باید مصونیت داشته باشد و باید آزاد انتخاب شود تا بعدا هم بتواند آزاد انتخابگری کند و آزاد هم عمل کند.

وی با تاکید بر اینکه وقتی ملاک و معیار خواست ملت شد، سپس باید منفعت این ملت را خود این ملت تعریف کنند و کس دیگری نباید بگوید شما نمی‌فهمید منفعتتان چیست و من برای‌تان منفعتتان را تعریف می‌کنم، اظهار داشت: آن جایی که مردم منفعت ملی را تعرف کنند می‌شود ملاک و محور عمل و آن‌جایی که دیگران بخواهند برای ملت ایران منفعت ملی تعریف کنند و در تعارض با منافع واقعی مردم باشد آن‌جا آن منفعت خلاف منفعت واقعی و ملی مردم خواهد بود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه یک اراده مسلط از خارج از کشور و یک اراده سلطه‌طلب از داخل کشور همسو و همگام با یکدیگر برای ناامید کردن مردم در امر تعیین سرنوشت عمل می‌کنند، تصریح کرد: برای اینکه مردم را برسانند به اینجا تا بگویند فایده‌ای ندارد، ول کنید و برویم، اگر مردم مسئله را رها کردند در واقع دارند در زمین آن دو لبه قیچی بازی می‌کنند که می‌خواهند بند ناف ملت را از امر تعیین سرنوشت ببرند.

جوادی حصار اضافه کرد: اینجا این اتفاق می‌افتد که یک عده برای خودشان به عنوان قیم به جای مردم تصمیم بگیرند و آنجا هم این عده این‌ها را تحت فشار قرار دهند که فارغ از پشتوانه‌های ملی پای میز مذاکره بنشانند و تحت فشار امتیاز بگیرند. یعنی در هر دو صورت بازنده اصلی ملت ایران خواهند بود اگر به مرحله بی‌‌تفاوتی برسد.

این روزنامه‌نگار یادآور شد: اکنون که این کانون‌ها مشخص شده‌اند مردم نباید میدان مبارزه را ترک کنند اتفاقا اکنون باید مبارزه را تا آخر راهش ادامه دهند و رانت‌خواران و منفعت‌جویانی که از بی ‌‌فاوتی مردم ارتزاق کردند و از غفلت مردم ارتزاق کردند را از عرصه‌های تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری به حاشیه برانند و نگذارند آن‌ها همچنان برای مردم تصمیم بگیرند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا