دیدگاه‌ها

هجوم ملخ‌های دریایی به استان‌های جنوبی ایران

به موازات خطر سیل، چند استان جنوبی با هجوم ملخ‌های دریایی و آسیب مزارع و مراتع روبرو هستند. جهاد کشاورزی هرمزگان می‌گوید ملخ‌ها تا عمق ۱۰۰ کیلومتری استان پیش رفته‌اند. تخم‌ریزی ملخ‌ها در اردیبهشت حالت طغیانی می‌یابد.

حمید دولتی، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان، خبر می‌دهد که بارندگی‌های اخیر موج جدیدی از ملخ‌های دریایی با تراکم بالا را روانه استان کرده و این حشرات تا عمق ۱۰۰ کیلومتری استان نفوذ کرده‌‌اند. این موج از ۱۶ فروردین وارد هرمزگان شده و ملخ‌ها به نزدیکی مزارع رسیده‌اند. خبرگزاری ایلنا به نقل از این مقام می‌نویسد: «با گرم شدن مناطق آفریقایی، بچه ملخ‌ها بالدار شده و به عربستان نقل مکان کرده‌اند. متاسفانه در عربستان مبارزه اصولی انجام نشده و حجم بالای تراکم دستجات ملخ برای تغذیه به ایران کوچ کرده‌اند.»

این مقام دولتی نفوذ ملخ‌ها به عمق استان هرمزگان را یک اخطار بزرگ برای کل کشور دانسته است.

ایلنا خبر می‌دهد که هم اینک استان‌های هرمزگان، بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، فارس و جزیره قشم، کانون هجوم ملخ‌ها هستند. هشدار داده شده که بارندگی‌های پیش رو می‌‌تواند موج جدیدی از هجوم ملخ‌ها با تراکم ۵ تا ۱۰ برابری را موجب شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان نیز می‌گوید ملخ‌ها اولین بار در ۱۱ اسفند ۹۶ به شهرستان کنارک هجوم بردند و دسته‌های دوم و سوم در ۱۵ اسفند به روستاها و مراتع چابهار ریختند. او خبر می‌دهد که تا کنون ۱۳ تا ۱۴ دسته انبوه ملخ وارد سیستان و بلوچستان شده‌اند: «معمولا در عملیات مبارزه، حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد از ملخ‌ها نابود شده و حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از آنها موفق به تخم‌ریزی می‌شوند. بسته به شرایط آب و هوایی منطقه، بین ۳ هفته تا ۲ ماه طول می‌کشد تا پوره ملخ از تخم خارج شود. متاسفانه شرایط در این منطقه به قدری مناسب بود که پس از سه هفته، پوره‌ها خارج شده و در تاریخ ۵ فروردین ماه مشاهده شدند که در زمان مناسب مبارزه با آنها آغاز خواهد شد.»

تکثر ملخ‌ها در دشت جازموریان

کرمان نیز از ۸ بهمن ۹۷ صحنه هجوم ملخ‌های دریایی بوده است. مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی این استان می‌گوید: «ملخ‌هایی که در موج اول وارد کشور شدند در حال جفت‌گیری و تخم‌ریزی در دشت جازموریان هستند و این تخم‌ها در اواخر اردیبهشت به حالت طغیانی تبدیل خواهند شد.» این مقام مسئول گفته که تکثیر ملخ‌های دریایی در کنار ملخ‌های بومی دشت جازموریان، شرایط مبارزه با آنها را سخت‌تر کرده است.

استان فارس نیز از ۸ بهمن ۹۷ صحنه حضور انفرادی و پراکنده ملخ‌های دریایی بوده اما به گفته مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی  فارس، طی هفته گذشته جمعیت آنها بیشتر شده است. در حال حاضر این ملخ‌ها در شهرستان‌های جنوبی استان در بلوارها و پارک‌ها مشاهده می‌شوند.

خوزستان نیز در تیررس این ملخ‌ها قرار دارد. مسئولان جهاد کشاورزی گفته‌اند که احتمال طغیان ملخ‌ها از سمت عربستان و از سمت پوره‌های بالغ شده مناطق جنوبی وجود دارد. مدیر اداره جهاد کشاورزی اهواز یک ماه و نیم قبل و پیش از سیلاب‌های بهاری، وجود ملخ‌های دریایی در این شهر را ناچیز و انفرادی خوانده بود.

آفت درجه یک

ملخ دریایی از مضرترین انواع ملخ و آفتی درجه یک برای تمام پوشش‌های سبز به شمار می‌رود و هیچ گیاهی از درخت و علف و رستنی‌های جنگلی از گزند آن در امان نیست. این ملخ توان زندگی در مناطق صحرایی را دارد و از عرض دریاها هم عبور می‌کند. به همین دلیل به دو نام ملخ صحرایی و ملخ دریایی نامیده می‌شود.

ملخ دریایی علاوه بر نابود کردن مزارع و باغ‌ها و درختان، مراتع را نیز تار و مار می‌کند. به همین دلیل اقتصاد دامداری مناطقی که مورد تهاجم آنها قرار می‌گیرند، خسارات شدیدی می‌بیند.

فاز تهاجمی این ملخ‌ها وقتی شروع می‌شود که عربستان و سودان به عنوان دو کانون اصلی این آفت، سالی پر از بارندگی داشته باشند. در این صورت ملخ در مسیر باد، به سایر کشورها و قاره‌ها هجوم می‌برد.

مقابله با ملخ‌های دریایی به هواپیماها، باند مخصوص و دستگاه‌های سم‌پاشی پیشرفته نیاز دارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا