زحمتکشان

مطالبات پرستاران؛ تامین امنیت شغلی و توقف خصوصی سازی بهداشت و درمان

قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری تاکنون به مورد اجرا در نیامده و این امر امنیت شغلی پرستاران سراسر کشور را با چالش های جدی مواجهه ساخته است. خصوصی سازی بهداشت و درمان به زیان حقوق این زحمتکشان بوده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اخیراً با اعلام افزایش تعرفه‌های پزشکی در سال ۹۸ که در بخش دولتی و خصوصی به ترتیب ۱۰ و ۱۳ درصد بود، شکاف تعرفه‌های بخش دولتی و خصوصی به بیش از ۴ برابر رسید.

حسین علی‌نسایی (عضو شورای عالی نظام پرستاری) با اشاره به عدم تفاوت خدمات بهداشتی و درمانی در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی به ایلنا گفت: در بخش خصوصی که یک عمل جراحی انجام می‌شود، جراح همان خدماتی را ارائه می‌کند که جراح بخش دولتی انجام می‌دهد. حتی کیفیت پرسنل هم همان است و چه بسا پرسنل بخش دولتی ماهرتر باشد. چون پرسنل استخدامی هستند اما گاها بخش خصوصی به دلیل طمع در سودآوری پرسنل خود را نمی‌تواند حفظ کند. بنابراین خدماتی که در بخش خصوصی و دولتی انجام می‌شود، یکی است.به عقیده علی‌نسایی بیمارستان‌های خصوصی عمدتا هتلینگ را مورد توجه قرار می‌دهند…

این فعال صنفی پرستاران خاطرنشان کرد: گاها خدمات بیمارستان‌های خصوصی نسبت به دولتی نه در ارائه نیازهای بیماران بلکه در ظاهر لوکس این بیمارستان‌ها است. بخش خصوصی به این دلیل که مایل است به بخش‌های سودآورتر ورود کند، عمدتاً جراحی‌های سنگین را پوشش می‌دهد و در بخش‌های سودآور وارد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بخش دولتی به این خاطر که دولت وظیفه حاکمیتی در خصوص بیماران دارد، در بخش‌های متعدد فعالیت می‌کند، اظهار داشت: عملاً بخش دولتی بیشتر به فکر نیازهای بیماران عمل می‌کند تا فکر سودآوری باشد. اما بخش خصوصی با اولویت دادن به سودآوری عملاً بار زیادی از دوش وظایف حاکمیتی دولت‌ها در خدمات‌رسانی به شهروندان هم برنمی‌دارد.

بخش خصوصی مدعی است که سودآور نیست. این مشکل به خاطر کاهش تعداد مراجعه بیماران به این بخش است که دلیل اصلی آن همین افزایش و تفاوت سرسام آور تعرفه‌هاست و منجر به افزایش بار کاری بیمارستان‌های دولتی و تحمیل هزینه بیشتر به بخش دولتی جهت افزایش تخت و ساخت مراکز درمانی و… می‌شود.

این فعال صنفی پرستاران بیان کرد: بخش دولتی با تعرفه یک چهارم می‌چرخد و پرسنل استخدامی دارد و خدمات بیشتری را پوشش می‌دهد و همین امر در کنار نزول معیشت جامعه سبب می‌شود تا مراجعه به بخش دولتی بیشتر باشد. مردم کمتر به بخش خصوصی مراجعه می‌کنند و همین امر سودآوری آنان را کاسته است…

وقتی درصد افزایش امسال را نگاه کنید، می‌بینیم که تفاوت، معنادار است. با ذره ذره تفاوت قائل شدن بین تعرفه‌های پزشکی و پرستاری، تفاوت در تعرفه خصوصی و دولتی از دو برابر به ۴ برابر و بیشتر رسیده است. متاسفانه بخش خصوصی با لابی که دارد، به دنبال سوداگری و سودآوری است. پزشکان می گویند بخش خصوصی اصلا سودآور نیست. اما دقت کنیم می‌بینیم که به شدت به دنبال سهام بیمارستان خصوصی هستند چرا که به شدت برایشان سودآور است…

امروز می‌بینیم که چطور بخش دولتی مجبور به افزایش تخت‌های بیمارستانی و انجام کارهای توسعه‌ای است. متاسفانه با سوداگری بیشتر بخش خصوصی نظام سلامت هرچه بیشتر از حالت نرمال خارج می‌شود و تناقضات زیادی در آن به وجود می‌آید. دولت باید از بار بخش دولتی بکاهد.

وی با اشاره به تبعیض در نظام پزشک‌سالار سلامت کشور گفت: قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری از سال ۸۶ تصویب شد اما هنوزکه هنوز است اجرایی نشده است. جالب اینجاست که بودجه بسیار کمتری برای اجرای تعرفه‌گذاری پرستاران لازم است.

همچنین بگ گزارش ایلنا ؛پرداخت به موقعِ مزایای مزدی از قبیل کارانه و حق شیفت، همواره از مطالبات پرستاران بوده است؛ مطالبه‌ای که هیچ زمان پاسخ درخوری نیافته است… با افزایش هزینه‌های سلامت، بازه زمانی پرداخت مطالبات پرستاران گسترش یافته است. با اجرای غیرکارشناسانه طرح تحول و تحمیل هزینه‌های سرسام آور و ظالمانه به سیستم نظام سلامت جهت برآوردن خواسته‌های مادی قشری خاص، بدهی‌ها و معوقات از مرز ۳۶۵ روز گذشته است…هنوز مطالبات برخی پرستاران پرداخت نشده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا