حقوق بشر

چهار اتهام در دو پرونده علیه یک وکیل دادگستری

یک وکیل دادگستری در دو پرونده با چهار اتهام از جمله “تشکیل گروه برای براندازی نظام” روبه‌روست. وکیل امیرسالار داودی می‌گوید، دلیل این اتهامات دایر کردن یک کانال تلگرامی و مصاحبه با یک رسانه خارج از کشور است….

امیرسالار داودی، وکیل دادگستری که از نزدیک به پنج ماه پیش در زندان اوین به سر می‌برد، با دو پرونده قضایی و در مجموع چهار اتهام روبه‌رو است.

وحید مشگانی فراهانی، وکیل آقای داودی، دیروز سه‌شنبه ۲۷ فروردین (۱۶ آوریل) درباره مستندات چهار اتهامی که به موکل‌اش تفهیم شده است به کمپین حقوق بشر در ایران گفت: «مستندات تمام این اتهامات یک کانال تلگرامی با عنوان “بدون روتوش” است که آقای امیرسالار داودی پیش از بازداشت مدیریت آن را به عهده داشته و مطالبی را در آن می‌نوشت و همین‌طور مصاحبه‌هایش با یک شبکه تلویزیونی خارج از ایران.»

به گزارش کمپین حقوق بشر در ایران، امیرسالار داودی در اولین پرونده خود در شعبه اول بازپرسی دادسرای اوین متهم به “تبلیغ علیه نظام” و “توهین به مقامات” بوده و در دومین پرونده‌اش در شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین نیز به “همکاری با دول متخاصم از طریق مصاحبه با شبکه تلویزیونی صدای آمریکا” و “تشکیل گروه برای براندازی نظام” متهم شده است. طبق قانون مجازات اسلامی، اتهام همکاری با دول متخاصم می‌تواند مجازات ۱۰ سال حبس را به همراه داشته باشد.

وکیل آقای داودی به کمپین حقوق بشر در ایران گفته است که هنوز پرونده موکل‌اش را مطالعه نکرده، اما “اجازه” مطالعه آن را گرفته و همچنین یک بار نیز به مدت دو ساعت او را ملاقات کرده است.

وحید مشگانی، وکیل امیرسالار داودی، دیروز سه‌شنبه به خبرگزاری دولتی ایرنا گفته بود که کیفرخواست هر دو پرونده موکل‌اش صادر و به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ارسال شده است. به گفته آقای مشگانی، امیرسالار داودی اکنون باید منتظر تاریخ برگزاری دادگاه خود باشد.

طناز کلاهچیان، همسر امیرسالار داودی نیز دی‌ماه گذشته در ارتباط با کانال تلگرامی “بدون روتوش” به شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین احضار شده و “چند ساعتی” مورد بازپرسی قرار گرفته بود، اما به گفته وکیل آقای داودی، سپس “موضوع منتفی شده”، زیرا بازپرس متقاعد شده که خانم کلاهچیان “هیچ نقشی در این کانال تلگرامی نداشته‌اند و فقط نام‌شان به صورت صوری در کانال ذکر شده بود.”

امیرسالار داودی، وکیل دادگستری روز ۲۹ آبان‌ماه سال گذشته (۱۳۹۷) در محل کارش بازداشت شد و تاکنون در زندان اوین به سر می‌برد. به گزارش کمپین حقوق بشر در ایران، بازداشت موقت آقای داودی تاکنون “چندین بار” تمدید شده است. این وکیل دادگستری وکالت پرونده‌های بسیاری از متهمان سیاسی و عقیدتی از جمله زینب جلالیان، زندانی کرد محکوم به حبس ابد را برعهده داشته است.

امیرسالار داودی افزون بر انتشار نوشته‌های تحلیلی و انتقادی، مدیریت کانال تلگرامی “بدون روتوش” را نیز برعهده داشت؛ کانالی که در آن مسایل صنفی وکلای دادگستری و همچنین نظرات شخصی‌اش را منتشر می‌‌کرد.

بسیاری از وکلایی که در ایران وکالت متهمان سیاسی و عقیدتی را برعهده می‌گیرند، با برخورد قضایی و امنیتی مواجه می‌شوند. ناصر زرافشان، شیرین عبادی، عبدالفتاح سلطانی، محمدعلی دادخواه و نسرین ستوده، از جمله وکلای سرشناسی هستند که پس از وکالت پرونده‌های سیاسی با بازداشت یا زندان مواجه شده‌اند.

از بهار تا پاییز سال گذشته (۱۳۹۷) نیز نسرین ستوده، آرش کیخسروی، قاسم شعله‌سعدی، محمد نجفی، پیام درفشان، فرخ فروزان، هدی عمید و امیرسالار داودی بازداشت شدند. از میان این هشت وکیل البته پیام درفشان، فرخ فروزان، هدی عمید، آرش کیخسروی و محمد نجفی با قرار وثیقه آزاد شده‌اند.
دویچه وله

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا