گوناگون

اطلاعاتی کلی در مورد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی

به گزارش سایت روسی اسپوتنیک، آلکساندر خرامچیخین، تحلیلگر روس به ارزِیابی عمومی از نیروهای مسلح جمهوری اسلامی پرداخته و می نویسد:

«امروز، ایران دارای مجتمع نظامی- صنعتی قدرتمند (به ویژه بنا به استانداردهای خاورمیانه) است . اسلحه سازان ایرانی با استفاده از نمونه هایی از تجهیزات خارجی که در اختیار آنهاست، می توانند آن را کپی  کنند و به روز سازند.»

او ادامه می دهد: «امروز صنعت نظامی ایران تقریبا تمام شاخه های مدرن تولید سلاح و تجهیزات نظامی را شامل می شود: مواد شیمیایی نظامی، موشک سازی، هواپیمایی، زره پوش، توپخانه، تفنگ، مهمات، کشتی سازی و رادیو الکترونیک.»

«تعداد کل نیروهای مسلح منظم ایران، بر اساس منابع مختلف، از ۵۴۰ تا ۹۰۰ هزار نفر است که از ۴۵۰ تا ۶۷۰ هزار نفر از آنها در نیروهای زمینی (ارتش و سپاه پاسداران)، تقریبا ۷۰ تا ۱۰۰ هزار نفر — در نیروی هوایی، از ۳۵ تا ۴۵ هزار — در نیروی دریایی، و همچنین حدود ۱۳۵ هزار — در سرویس امنیت و حدود ۲۵ هزار — در سرویس ویژه قدس خدمت می کنند.

مهدی سنایی، سفیر جمهوری اسلامی در روسیه نیز تعداد پرسنل ارتش را ۷۰۰ هزار نفر ذکر کرده است.

پراکندگی اطلاعات مربوط به نیروهای مسلح خود با تقریبا مطلق بسته بودن آن در جمهوری اسلامی توضیح داده می شود. منابع مختلف غیر ایرانی معلومات مبهم در مورد تعداد و سلاح و تکنیک و تجهیزات نظامی نیروهای مسلح ایران را ذکر می کنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا