گوناگون

دولت مالی تحت فشار افکار عمومی استعفا کرد

دولت مالی به دنبال کشته شدن ۱۶۰ نفر در درگیری های قومی در مرکز این کشور و تحت فشار افکار عمومی استعفا کرد….
به گزارش ایرنا به نقل از یورور نیوز، دفتر ریاست جمهوری مالی روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد: «ابراهیم ابوبکر کیتا» رئیس جمهوری، با استعفای «سومایلو بوبی مایگا» نخست وزیر موافقت کرده است.
در این بیانیه آمده است: دولت جدید پس از مشورت و رایزنی به زودی تعیین و معرفی خواهد شد.
هرچند دلیل قطعی برای این استعفا اعلام نشده است، اما نمایندگان مجلس مالی روز چهارشنبه (۲۸ فروردین) طرحی را بررسی کردند که در آن استیضاح مایگا و کابینه اش به خاطر اهمال حکومت برای خلع شبه نظامیان که دست به این کشتار زده اند، مطرح شده بود.
۱۶۰ نفر از اهالی روستای «اوگوساگو» در منطقه موپتی در مرکز مالی ۲۳ مارس گذشته (۳ فروردین ۹۸) در یک درگیری قومی کشته شدند.
این حمله توسط افراد مسلح ملبس به گروه شکارچی ‘ دوزو ‘ در منطقه موپتی در مرکز مالی به قبیله فولانی روی داد.
قبیله فولانی که در مرکز مالی سکونت دارند، و شغل بیشتر آنها دامداری است، طی سال های اخیر به علت حوادث تروریستی در منطقه در معرض خشونت های مختلف قرار دارند.
هرچند پس از این حادثه، دولت پنج تن را به ظن دست داشتن در این کشتار دستگیر کرد، اما دولت تاکنون موفق به خلع سلاح شبه نظامیان نشده است.
کشور مالی از سال ۲۰۱۲ به دنبال آن که بیش از نیمی از کشور به دست شورشیان افتاد، همچنان متشنج است، موضوعی که بهانه لازم را در سال ۲۰۱۳ برای دخالت نظامی فرانسه در این کشور آفریقایی را فراهم کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا