اخبار

«زوایای پنهان» سیل در خوزستان؟

باران‌های کم‌نظیر و سیلاب‌های ویرانگر پس از آنکه از اواخر سال ۱۳۹۷ با درهم کوبیدن شهرهای آق‌قلا، گومیشان و سایر مناطق و شهرهای استان گلستان آغاز شد، با درنوردیدن جغرافیای وسیع کشور، در شیراز و سپس در استان لرستان فجایع و خسارت‌هایی غیرقابل‌جبران بر جای گذاشت که همچنان بر جای می‌گذارد و سرانجام با عبور از مناطق مرتفع و بالادست به دشت وسیع و حاصل‌خیز خوزستان رسید و انسان و حیوان و گیاه و هرچه در راهش قرار گرفته درهم کوبیده و همچنان درهم می‌کوبد و سرانجام شهر اهواز مرکز استان را محاصره و به خطر انداخته و خرمشهر و آبادان را نیز تهدید می‌کند….


به گزارش ایسنا، فرهاد افشارنیا رئیس کل دادگستری خوزستان گفت: «زوایای پنهان سیل در خوزستان باید بررسی شود.» او بدون اینکه حرف مشخص و روشنی در این زمینه به زبان بیاورد ادامه داد: «بهتر است در این زمینه بررسی‌های لازم صورت بگیرد که شاید در این زمینه قصوری صورت گرفته باشد.»

افشارنیا اعتراف کرد: «تقریبا ۲۶ یا ۲۷ روز است که با سیلاب و عوامل و آثار مربوط به سیل در روستاها و برخی شهرها مواجه هستیم که موجب ناراحتی عموم مردم ساکن در این مناطق شده است. شاید به تعبیر کارشناسان و افراد ذیصلاح اگر در پیشگیری قدری بهتر عمل می‌کردیم شاهد چنین صحنه‌ها و مشکلاتی در استان نمی‌بودیم.»

او ادامه داد: «در خوزستان ۲۷ شهرستان، ۸۶ شهر، ۶۷ بخش، ۱۴۴ دهستان و سه هزار و ۵۹۹ روستا داریم که عمده خسارات ما در استان متوجه روستاییان بوده است چون سیلاب‌ها برای اینکه شهرها را در معرض خطر قرار ندهد در دشت‌ها پخش شد.»

وی افزود: «ظرفیت سدهای استان نزدیک به ۲۲ میلیارد متر مکعب که الان قریب به اتفاق این سدها پر هستند. بر اساس نظر کارشناسان هر کدام از این سدها باید حداقل یک میلیارد متر مکعب حجم خالی را برای سیلاب‌ها و بارش‌های بعدی پیش بینی کنند که متاسفانه سدهای ما در حال حاضر در تراز ماکزیمم خود قرار دارند.»

افشارنیا افزود: «۷۸ هزار نفر تحت تاثیر سیل قرار گرفته‌اند و ۴۰ هزار نفر هنوز در روستاهای تحت تاثیر سیل باقی مانده‌اند و حتی حاضر شده‌اند در پشت بام منازل خود و روستاهای مجاور قرار بگیرند اما به مراکز اسکان مراجعه نکنند. این شرایط زندگی در اردوگاه‌ها هیچ تفاهمی با فرهنگ اجتماعی و عشیره‌ای در استان ندارد. ۷۸ اردوگاه اضطراری در استان فعال است که در آن ها برای ۴۸ هزار نفر ظرفیت اسکان پیش بینی شده است. ۱۰۰ موکب هم برای خدمت رسانی به این مردم فعال هستند. باید تلاش کنیم این اسکان اضطراری را به اسکان موقت تبدیل کنیم چراکه تهدیدات بهداشتی، محیطی و.. ممکن است در این شرایط برای مردم وجود داشته باشد.»

وی در ادامه اعترافات خود گفت: «در ماه های اخیر با مشکلات ناشی از شرکت نیشکر هفت تپه، مشکلات ناشی از شرکت فولاد، حمله تروریستی ۳۱ شهریورماه، درگیری در شهرستان اندیمشک و دزفول مواجه بودیم که آرامش را از ما سلب کرده بود»!

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا