اخبار

حضور شبه‌نظامیان خارجی در مناطق سیل‌زده؛ اعتراض‌ها و نگرانی‌ها

ورود شبه‌نظامیان خارجی به میهن ما زیر عنوان “کمک به سیل‌زدگان” با موجی از اعتراض مواجه شد. چند نماینده مجلس این اقدام را “نقض قانون اساسی” می‌دانند. برخی هم علت حضور آنان در ایران را “سرکوب” اعتراضات مردمی عنوان می‌کنند.واقعیت انکارناپذیر اما این است که در انظار عمومی و در متن جامعه فرمانده‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رژیم ولایی به‌درستی به‌عنوان عناصری سرکوبگر و تحت فرمان ولی فقیه شناخته شده‌اند. مردم بنا بر تجربه زندگی دیده‌اند و می‌دانند که سپاه نیرویی است خشن و پرقدرت و آزادی‌کُش …

با گذشت  شش روز از ورود نیروهای شبه‌نظامی خارجی از عراق، لبنان، افغانستان و پاکستان به مناطق سیل‌زده ایران در استان‌های خوزستان و لرستان، انتقاد از حضور آنان در این مناطق افزایش یافته است. از جمله دو نماینده مجلس شورای اسلامی روز پنجشنبه ۲۹ فروردین (۱۸ آوریل) به نحوه ورود این نیروها به ایران اعتراض کرده‌اند.

حضور شبه‌نظامیان خارجی در مناطق سیل‌زده ایران به‌خصوص در شبکه‌های اجتماعی با واکنش‌های وسیعی روبه‌رو شده و اعتراض‌هایی را به همراه داشته است. شماری از فعالان سیاسی و مدنی و منتقدان حضور شبه‌نظامیان خارجی در ایران معتقدند، هدف از اعزام این نیروها به کشور مقابله با اعتراض‌های احتمالی مردمی است که به خاطر “ناکارآمدی و سوءمدیریت” مسئولان در حال افزایش است.

عبدالکریم حسین‌زاده، نماینده نقده در مجلس شورای اسلامی، در توییتر نوشته است: «آیا ارتش و سپاه به اندازه کافی نیرو نداشت؟ آیا فراخوان مردمی دادیم و کسی نیامد که حشدالشعبی و فاطمیون وارد مناطق سیل‌زده شدند؟ گیرم که نیاز بود، چرا بدون اطلاع و مجوز دولت و مجلس؟».

این نماینده «اصلاح‌طلب» مجلس همچنین نحوه ورود و حضور نیروهای شبه‌نظامی خارجی در ایران را نقض قانون اساسی جمهوری اسلامی دانسته و افزوده است: «در هر صورت اصول ١٢۵ و ١۴۶ رعایت نشده و هم وحدت ملی و هم قانون اساسی با یک اقدام نادیده گرفته شدند.»

حضور شبه‌نظامیان عراق، افغانستان، پاکستان و حزب‌الله لبنان در میهن ما

روزنامه کیهان شریعتمداری پیش‌تر از ورود “مدافعان حرم” از کشورهای عراق، پاکستان و افغانستان به خوزستان در روز یکشنبه گذشته برای “کمک به سیل‌زدگان” این استان خبر داده بود. این روزنامه حکومتی نوشته بود، در کنار شبه‌نظامیان شیعه عراقی موسوم به “حشد الشعبی” که وارد خوزستان شده‌اند، “جمعی از رزمنده‌های افغانستانی تیپ فاطمیون، زینبیون از پاکستان و طلاب این دو کشور در ایران” نیز برای کمک به امدادرسانی نیروهای ایرانی به مناطق سیل‌زده خوزستان آمده‌اند. کیهان در ادامه مطلب می نویسد: “مدافعان حرم” از عراق، افغانستان و پاکستان به دعوت قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس، بازوی برون‌مرزی سپاه پاسداران، به ایران آمده‌اند.

سپس گزارش‌های دیگری نیز در مورد ورود نیروهای حشد الشعبی و “جنبش النجباء” عراق و نیز برخی دیگر از نیروهای شبه‌نظامی خارجی به مناطق سیل‌زده ایران از جمله خوزستان و لرستان منتشر شد. خبرگزاری تسنیم نیز سه‌شنبه گذشته به نقل از یکی از مقام‌های ارشد حزب‌الله لبنان از “حضور قابل توجه” جوانان لبنانی در مناطق سیل‌زده ایران خبر داده بود. این خبرگزاری منتسب به سپاه پاسداران به نقل از نماینده حزب‌الله لبنان در شهر قم نوشته بود: «حسن نصرالله از ما خواستند که از جوانان لبنانی برای حضور در مناطق سیل‌زده ایران دعوت کنیم… هم‌اکنون تعداد قابل‌توجهی از جوانان لبنانی در مناطق سیل‌زده حضور دارند و برخی دیگر از جوانان در حال عزیمت به مناطق سیل‌زده ایران هستند.»

“نقض” قانون اساسی جمهوری اسلامی

بهرام پارسایی، نماینده شیراز در مجلس نیز با انتشار پیامی توییتری ضمن تأکید بر “حرمت” مرزهای ایران، “عبور نیروی نظامی خارجی از آن حتی برای امدادرسانی” را غیرقابل قبول دانسته و چنین اقدامی را نقض قانون اساسی جمهوری اسلامی توصیف کرده است.

به گفته سخنگوی فراکسیون امید مجلس چنانچه این نیروها «با ماهیت نظامی در کشور مستقر شوند نقض اصل۱۴۶ قانون اساسی است و اگر بخواهند در قالب همکاری دو کشور عمل کنند، طبق اصل۱۲۵ قانون اساسی، باید توافقنامه آن بعد از تصویب مجلس، با امضاى رئیس‌ دولت اجرا گردد.»

شهاب‌الدین بی‌مقدار، نماینده تبریز در مجلس و از دیگر اعضای فراکسیون امید، چهارشنبه گذشته در مورد “کمک” حشدالشعبی در مناطق سیل‌زده خوزستان ابراز تردید کرده و گفته بود: «حشدالشعبی آمده کمکی کند اما اکنون شایعاتی پخش شده که چقدر می‌توانند کمک کنند؟ بالاخره اگر به نیروهای داخلی‌ پول می‌دادند خیلی بهتر بود چون آن‌ها فقط چند کامیون بار آوردند. اگر دوستان عزیز ما در عراق کمک خود را به سپاه و هلال احمر بدهند بهتر است چون واقعا در فضای مجازی شایعاتی پخش شده که به نفع کشور نیست ضمن اینکه به لحاظ امنیتی هم ممکن است این رفت و آمدها در صورتی که بدون نظارت باشد، نگرانی‌هایی را ایجاد کند.»

علیرضا رحیمی، دیگر عضو فراکسیون امید مجلس نیز سه‌شنبه گذشته خواستار ارائه گزارش وزیر کشور و توضیح وزیر خارجه ایران درباره حضور نیروهای خارجی در مناطق سیل‌زده شده بود. رحیمی با اشاره به ورود حشدالشعبی “به عنوان یک نیروی شبه‌نظامی” به ایران گفته بود: «برای مجلس شورای اسلامی هنوز مشخص نیست که کنترل حضور این نیروها صورت گرفته است یا خیر و اگر موضوع در گزارش وزیر کشور به صورت شفاف مطرح نشود نسبت به طرح سوال اقدام خواهد شد.»

اجازه ورود “از طریق حاکمیت”

این در حالی است که حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تأکید کرده است که «کسی حق ندارد ورود نیروهای حشد الشعبی و سایر گروه‌های امدادی به داخل کشور را زیر سؤال ببرد». فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با خبرگزاری رسا، درباره “حواشی ایجادشده در خصوص ورود نیرو‌های حشدالشعبی به داخل کشور”، گفته بود: «بسیاری از نیرو‌های منطقه‌ای در جنگ با گروه‌های تروریستی حضور فعال داشته‌اند و امروز نیز شاهد هستیم که بخشی از همین نیرو‌ها برای کمک به مناطق سیل‌زده وارد کشور ما شده‌اند.»

فرمانده حشدالشعبی در جلسه ستاد مدیریت بحران

ابومهدی المهندس، از فرماندهان ارشد حشدالشعبی، دوشنبه گذشته با اشاره به اینکه “با تعدادی از نیروهای حشدالشعبی به خوزستان آمده‌ایم” اعلام کرده بود که نیروهای این گروه شبه‌نظامی عراق در خوزستان مستقر شده‌اند. المهندس علت حضور این نیروها در خاک ایران را کمک به سیل‌زدگان عنوان کرده بود.

روز پنجشنبه ۲۹ فروردین ماه ۱۳۹۸، نیز تصویری از قاسم سلیمانی منتشر شد که فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی را در کنار ابومهدی المهندس در جلسه ستاد مدیریت بحران استان خوزستان نشان می‌داد.

پایگاه خبری “رویداد۲۴” روز چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸، با اشاره به خبر روزنامه کیهان مبنی بر حضور حشدالشعبی در ایران با دعوت قاسم سلیمانی، نوشت: «در پی خبر کیهان، این سوال مطرح شد که اولا قاسم سلیمانی برای دعوت حضور یک نیروی شبه‌نظامی در ایران چیست؟ دوم اینکه آیا توان ایران برای مقابله با بحران به حدی بوده که حتما باید از یک نیروی شبه‌نظامی خارجی استفاده می‌شد؟».

نگرانی‌ها از استقرار شبه‌نظامیان خارجی در کشور

برخی سران رژیم «ولایی» پیش‌تر با اظهارات خود به نگرانی در مورد استفاده از نیروهای خارجی تحت نفوذ جمهوری اسلامی برای برخورد با اعتراض‌های احتمالی داخلی دامن زده یودند. موسی غضنفرآبادی، رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران، اواسط اسفندماه گذشته در اظهاراتی جنجالی گفته بود: «اگر ما انقلاب را یاری نکنیم، حشدالشعبی عراقی، فاطمیون افغانی، زینبیون پاکستانی و حوثی‌های یمنی خواهند آمد و انقلاب را یاری خواهند کرد.»

اظهاراتی از این دست و هشدارها و تهدیدهای متعدد مقام‌های دولتی و انتظامی جمهوری اسلامی در مورد “برخورد قاطع با اخلالگران” در مناطق سیل‌زده باعث شد که ورود نیروهای شبه‌نظامی خارجی به ایران که هدف از آن کمک به آسیب‌دیدگان سیل اخیر عنوان شده است، با انتقادهای شدیدی مواجه شود.

به گزارش انصاف‌نیوز: «گروهی در کانال‌های تلگرامی نوشتند که در مراسم استقبال از نیروهای حشدالشعبی هیچ مقام اجرایی و مسوول کنسولی حضور نداشته و این به معنای نادیده انگاشتن دولت از سوی فرماندهان سپاه بوده است. از دیگر ادعاهای که مطرح شده این بود که حضور نیروهای بسیج مردمی عراق در خاک ایران با هدف عادی‌سازی این اقدام صورت گرفته تا در موقع لزوم از ظرفیت آن‌ها حتی برای سرکوب اعتراضات [مردمی]استفاده شود!».

مخالفت با حضور نیروهای شبه‌نظامی خارجی در ایران تنها به منتقدان داخلی محدود نمی‌شود. مقتدی صدر، از رهبران  شیعیان عراق نیز یکشنبه گذشته با انتقاد از حشدالشعبی گفته بود که عراقی‌ها در اولویت امدادرسانی قرار دارند و «کمک‌ها باید در وهله اول به مردم آسیب‌دیده عراق تعلق بگیرد بعد به کشورهای دیگر.»

در رابطه با ورود شبه‌نظامیان خارجی به ایران و استقرار آنان در خاک این کشور از گروه‌های مختلفی نام برده می‌شود. حشد الشعبی یا “بسیج مردمی عراق” از شبه‌نظامیان تحت نفوذ جمهوری اسلامی در عراق هستند. لشکرهای “فاطمیون و زینبیون” نیز به ترتیب جنگجویانی از افغانستان و پاکستان هستند که سپاه پاسداران در سال‌های گذشته برای اعزام به سوریه آموزش داده و تجهیز کرده است. “جنبش النجباء” نیز یکی از گروه‌های شبه‌نظامی زیرمجموعه حشدالشعبی عراق است. سازمان اسلام‌گرای حزب‌الله لبنان نیز از گروه‌های تندرو شیعه و متحد منطقه‌ای جمهوری اسلامی است که پس از انقلاب بهمن ۵۷ متأثر از اسلام سیاسی روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، شکل گرفت.

آمریکا هفته گذشته قصد خود مبنی بر قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست تروریستی خود را اجرایی کرد. وزارت خزانه‌داری ایالات متحده اما پیش از آن لشکرهای فاطمیون و زینبیون در سوریه را تحریم کرده بود. مهرماه گذشته نیز واشنگتن حزب‌الله لبنان را در فهرست “سازمان‌های تبهکار بین‌المللی” قرار داد. شاخه نظامی حزب‌الله نیز در لیست تروریستی آمریکا قرار دارد. حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌‌الله لبنان زمانی حدود دو سال پیش گفته بود: «نان، آب، اسلحه، پول و همه چیز ما از جمهوری اسلامی ایران می‌آید.»

آمریکا همچنین به دولت عراق فشار می‌آورد تا مانع از مجهز شدن حشد الشعبی به سلاح‌های مدرن شود. قاسم سلیمانی تیرماه سال ۱۳۹۶ گفته بود که جمهوری اسلامی “کلید در انبارهای تسلیحات” ایران را در اختیار فرمانده حشد الشعبی قرار داده است.

اقتباس از گزارش دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا