گوناگون

نیویورک تایمز از بی‌توجهی دولت فرانسه به مطالبات مردمی انتقاد کرد

روزنامه ‘نیویورک تایمز’ در مقاله ای از بی توجهی دولت فرانسه به خواسته های معترضان در رفع تبعیض اجتماعی و ایجاد استانداردهای زندگی انتقاد کرده و خودداری پاریس در تامین مالی مطالبات مردم ناراضی و خشمگین را زیر سئوال برده است.

این روزنامه آمریکایی روز گذشته (جمعه) در گزارشی به آتش سوزی در کلیسای نوتردام و ابعاد آن از منظر دموکراسی در فرانسه پرداخته و آن را نشانه بدی با توجه به درگیری های چند وقت گذشته در این کشور در نتیجه نارضایتی گروهی از مخالفان موسوم به جلیقه زردها ارزیابی کرده است.

در این گزارش به نقل «جورج دابی» مورخ فرانسوی آمده است: یکی از مشخصات یک رویداد تاریخی این است که موجی از تفاسیری را ایجاد می کند که برخی ناگفته ها را نمایان می سازد. آتشی که هفته گذشته کلیسای نوتردام را فراگرفت یک رویداد تاریخی در عصر ما محسوب می شود.

در این نوشتار به قلم «مایکل فوسل» فیلسوف و «اتینن اُولین» جامعه شناس عنوان شده که آتش سوزی در این کلیسا یک نشانه بد برای افت جایگاه فرانسه بوده و به گفته یک نویسنده دیگر نیویورک تایمز، نشانه تزلزل و سستی دموکراسی و تمدن غرب بوده است.

«گِرتا تانبرگ» فعال محیط زیست به اعضای پارلمان اروپا گفت: نوتردام بازسازی خواهد شد و از قانونگذاران خواست همچون نوتردام، زمین را نجات دهند.
«امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه درباره این آتش سوزی گفت، «آنچه که ما در پاریس مشاهده کردیم، ظرفیت ما برای متحد شدن و بسیج قوا برای غلبه بر این حادثه است».

وی وعده داد که این کلیسای سوخته را در مدت پنج سال بازسازی کند.

نویسندگان این مقاله افزودند: اما فرانسه از ماه ها پیش در آتش می سوزد. از ماه نوامبر جلیقه زردها در خیابان های این کشور علیه افزایش بی عدالتی و کاهش استانداردهای زندگی اعتراض کرده اند و مدعی هستند که دموکراسی فرانسه به اندازه کافی یک دموکراسی نیابتی نیست.

در دموکراسی نماینده یا نیابتی تصمیمات مربوط به جامعه، نه بدست اعضای آن، بلکه توسط افراد ویژه‌ای که مردم برگزیده‌اند، گرفته می‌شود.

بنای مشهور تاریخی فرانسه عصر دوشنبه درست زمانی که انتظار می رفت مکرون در یک نطق تلویزیونی درباره پیشنهادهای دولت خود برای خاموش کردن آتش خشم اجتماعی سخنرانی کند، در آتش سوخت.

سخنرانی او به تعویق افتاد و برای ساعاتی مرکز تاریخی فرانسه کانون توجهات شد.

نویسندگان این مقاله از درز اطلاعات اندک درباره اصلاحات پیشنهادی دولت مکرون انتقاد کرده و نوشتند: دشوار می توان تصور کرد که این اصلاحات تاثیر مورد انتظار دولت را در کاستن از خشم مردم داشته باشد.

از دیدگاه آنها همچنان ابهاماتی درباره توجه به خواسته های کلیدی مخالفان از جمله مالیات بر درآمد اقشار ثروتمند و مشارکت بیشتر دموکراتیک وجود دارد و این امر نشان می دهد که دولت فرانسه تمایلی برای فشار بر ثروتمندان ندارد و در مقابل خواسته های معترضان برای برقراری عدالت مالی مقاومت خواهد کرد.

این گزارش افزود: در حالیکه دولت از خالی بودن خزانه گله دارد، پول زیادی برای بازسازی کلیسا سرازیر شد.

ظرف چند ساعت «فرانسوا هانری پینو» میلیاردر فرانسوی ۱۰۰ میلیون یورو برای بازسازی نوتردام پیشنهاد داد.

«برنار آرنو» تاجر و کارآفرین و صاحب برند کالای لوکس «ال وی ام اچ» ۲۰۰ میلیون یورو پیشنهاد داد و در مدت کمتر از دو روز وعده بازسازی کلیسا با سرمایه حدود ۸۵۰ میلیون یورو داده شد.

این هدایا یک مساله شخصی نیست بلکه به هزینه کشور تمام می شود.

از نگاه جلیقه زردها این افراد خیرخواه فقط کسری از ثروت هنگفت خود را که به دلیل خودداری از پرداخت مالیات جمع آوری کرده اند، می بخشند؛ مالیاتی که باید صرف تامین مالی خدمات اولیه می شد. این در حالیست که هدایای پیشنهادی آنها که برای ساخت میراث ملی فرانسه اختصاص یافته عمدتا می تواند از معافیت مالیاتی هنگفتی به میزان بالای ۹۰ درصد برخوردار شود. این طرحی است که این هفته قرار است در پارلمان تصویب شود.

بسیاری از سازمان های دولتی نیز با اختصاص مبالغی از بودجه ی تحت فشار کشور، پیشنهادهایی را برای بازسازی کلیسا داده اند.

روزنامه نیویورک تایمز در این گزارش نتیجه گرفت: تعجیل در بازسازی نوتردام با همه نیات مثبت آن، نشان می دهد که دولت در کمک به مردمی که می گویند زندگی شان را جهانی شدن و نئولیبرالیسم ویران کرده است، کُند عمل می کند.

نخبگان فرانسوی به بهانه نجات کلیسای نوتردام از ‘ویکتور هوگو’ نویسنده کتاب ‘گوژپشت نوتردام’ نقل قول می کنند اما آنها ظاهرا فراموش کرده اند که او همچنین نویسنده کتاب دیگری تحت عنوان «بینوایان» است.

این یک نشانه غم انگیز و خطرناک است و همچنان لازم است که آتش دیگری که به مراتب گسترده تر است (آتش خشم عمومی) خاموش شود.
ایرنا

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا