اجتماعی

دهها روستای شادگان همچنان زیر آب هستند

سیلاب ۳۰ روستای بخش مرکزی و خنافره شادگان در جنوب غرب استان خوزستان را با تهدید جدی مواجه است….

به گزارش بهار نیوز، سعید حاجیان،فرماندار شادگان،  روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این روستاها به دلیل افزایش حجم آب ناشی از روان آب های رودخانه کارون و بالا رفتن نحر بهره در معرض سیلاب قرار دارند. از روز جمعه اقداماتی برای هدایت روان آب ها به سمت خلیج فارس انجام شده تا آبگرفتگی در شادگان کمتر شود. فرماندار شادگان گفت: تلاش نیروهای جهادی و همچنین کارشناسان برای هدایت روان آب ها به سمت جنوب تالاب در حال انجام است تا روان آب ها از آن طرف به سمت خلیج فارس هدایت شود.

حاجیان تصریح کرد: ۴۰ درصد روستای صراخیه در بخش خنافره با توجه به بالا بودن دبی آب نحر بهره متاثر از آب شده که در برخی نقاط آن شاهد ورود آب هستیم. وی از استحکام بخشی سیل بندها در روستاهای شادگان خبر داد و گفت: نقاطی که نیاز به استحکام بخشی داشت تقویت شدند و سپاه پاسداران در بخش غربی و بخش مرکزی با افزودن ماشین آلات سعی در تثبیت موقعیت سیل بندهای منطقه دارد. حاجیان با تقدیر از همکاری جوانان شادگانی در احداث سیل بند افزود: اکثر جوانان شادگانی از روز نخست اعلام بحران دستگاه های امدادی و اجرایی را همراهی کردند تا شهر شادگان را از خطر احتمالی سیلاب نجات دهند. شهرستان شادگان با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت در فاصله ۷۰ کیلومتری اهواز مرکز استان خوزستان واقع است.
طغیان رودخانه های دز، کارون و کرخه و رهاسازی آب از سد کرخه و دز به دلیل بارش شدید باران در خوزستان و بالا دست باعث جاری شدن سیلاب در برخی مناطق خوزستان شده است. طغیان رودخانه های کرخه ، دز و کارون تاکنون سبب آبگرفتگی بیش از ۲۷۰ روستا و بیش از یکصد هزار هکتار از زمین های کشاورزی در خوزستان شده و حدود ۴۰۰ هزار نفر در معرض خطرات ناشی از این سیلاب قرار گرفتند.

رهاسازی آب در رودخانه کارون کاهش یافت
رهاسازی آب از سد گتوند به رودخانه کارون با ۲۰۰ مترمکعب کاهش در روز چهارشنبه نسبت به دیروز به یک هزار و ۴۶۹ متر مکعب درثانیه رسید.

به گزارش ایرنا خروجی سد گتوند ساعت ۱۱ امروز یک هزار و ۴۶۹ و ورودی به آن ۹۴۲ مترمکعب درثانیه است. حجم فعلی این سد نیز ۴.۲ مترمکعب است.
خروجی سد گتوند صبح دیروز یک هزار و ۴۵۸ و عصر دیروز یک هزار و ۶۰۴ مترمکعب درثانیه بوده است.
با افزایش جریان آب در کارون و حجم سیلاب ها در سیلاب بر بحره، در روزهای اخیر تالاب شادگان سرریز کرده و تعدادی از روستاهای حاشیه تالاب به زیر آب رفته اند. همچنین تعداد بیشتری از روستاهای حاشیه رودخانه در شهرستان کارون در معرض سیلاب قرار گرفته اند. در ساعت ۱۱ امروز همچنین ورودی به سد کرخه یک هزار ۴۸۲ و خروجی آن یک هزار و ۵۰۶ مترمکعب در ثانیه و ذخیره آن ۵.۸ مترمکعب است. در سد دز در همین ساعت امروز ورودی و خروجی برابر بوده و یک هزار و ۱۸۵ مترمکعب در ثانیه است و حجم ذخیره نیز ۲.۳ میلیارد مترمکعب است.
سد مارون نیز ۱۱۸ مترمکعب در ثانیه ورودی و ۵۳ مترمکعب درثانیه خروجی داشته و یک میلیارد متر مکعب ذخیره فعلی آن است. دبی رودخانه کارون در مقطع اهواز همچنین امروز سه هزار و ۱۶۵ مترمکعب در ثانیه است که در مقایسه با دبی این رودخانه در حالت طبیعی که در حدود ۲۵۰ مترمکعب در ثانیه است، افزایش چشمگیری را نشان می دهد. دیروز ورودی به سد کرخه یک هزار و ۲۸۱ و خروجی این سد یک هزار و ۵۰۶ مترمکعب درثانیه بوده است. در سد دز ورودی ۹۸۵ و خروجی یک هزار و ۱۴۷ مترمکعب درثانیه است.
سد مارون با ۱۲۳ مترمکعب ورودی و ۵۷ مترمکعب خروجی، داشته است. به گفته وزیر کشور ۴۰۰ هزار نفر در معرض سیلی هستند که از فروردین ماه در خوزستان جاری شده است. بیش از ۲۵۰ روستا و ۹ شهر در خوزستان هشدار تخلیه گرفته و بیش از یکصد روستا تخلیه شده اند. جمعیت هلال احمر خوزستان اعلام کرده که بیش از ۱۷۰ هزار نفر در خوزستان امدادرسانی شده اند. مدیر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان دیروز گفته بود با وجود پیش بینی بارش در روزهای آینده خروجی سدهای استان تغییر چندانی نخواهد داشت.

اعلام حالت فوق‌العاده در خرمشهر به دلیل خطر مد اکبر

سرپرست فرمانداری خرمشهر گفت: از سوی استانداری خوزستان در خرمشهر حالت فوق‌العاده اعلام شده است.

کورش مودت، با بیان اینکه آب‌هایی که وارد شادگان شده از کالورت‌هایی به آبادان و دریا وارد می‌شود، اظهار کرد: مد اکبر از روز شنبه تا سه‌شنبه هفته جاری در اروندرود و رودخانه کارون رخ می‌دهد بنابراین در این مدت از سوی استانداری حالت فوق‌العاده در خرمشهر اعلام شده است. وی افزود: پیش‌بینی شده مد اکبر در نیمه ماه قمری و هنگام کامل شدن ماه، چند بار تکرار شود. همچنین به دلیل اینکه اکنون سطح آب رودخانه بالاست در صورتی که آمادگی لازم را نداشته باشیم ممکن است مشکلاتی ایجاد شود و برخی نقاط دچار آبگرفتگی شوند. مودت ادامه داد: پیش از این تمام تدابیر لازم برای مواجه با هرگونه افزایش حجم آب در اروندرود و کارون انجام شده و ارتفاع سیل بندها افزایش یافته است.
Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا