اخبار

جعفری از فرماندهی سپاه برکنار شد

محمدعلی عزیز جعفری٬ با حکم آیت‌الله خامنه‌ای از فرماندهی کل سپاه برکنار و حسین سلامی به عنوان جانشین او معرفی شد. تغییر فرماندهی سپاه پاسداران یک هفته پس از آن صورت می‌گیرد که آمریکا این نهاد نظامی را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داد.

به گزارش زیتون، برکناری جعفری از فرماندهی سپاه و انتصاب جانشین او در حالی صورت می‌گیرد که پیشتر هیچ‌گونه احتمال یا گمانه‌زنی در این زمینه مطرح نشده بود. حتی گفته می‌شد حکم او تا سال ۹۹ نیز تمدید شده است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای در حکم خود برای حسین سلامی به عنوان فرمانده جدید سپاه پاسداران، به وی درجه سرلشکری نیز داده است. سلامی پیشتر جانشین فرمانده سپاه پاسداران بود.

رهبر جمهوری اسلامی از فرمانده جدید خواسته است تا به گفته او، «ارتقاء توانمندی‌های همه‌جانبه و آمادگی در همه بخش‌ها و نیز تقویت گوهر درونی سپاه یعنی تقوا و بصیرت» افزایش یابد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای همچنین خواستار «گسترش مدیریت‌های برخوردار از بنیه معنوی و توانایی‌های کارشناسی و اعتلاء فرهنگی» شده و اینکه «سپاه در حرکت خود به سوی تکامل گام‌های بلند بردارد».

به گزارش دویچه وله، در حکم صادره آمده است که این تغییر به خواست فرمانده سابق سپاه در “ضرورت جابجایی در فرماندهی سپاه” صورت گرفته است. سرلشگر جعفری از سال ۱۳۸۶ در این مقام قرار داشت.
سرلشگر جعفری در حکمی جداگانه به مسئولیت قرارگاه فرهنگی و اجتماعی بقیهالله الاعظم منصوب شده است. در حکم این انتصاب به تمایل فرمانده سابق سپاه به “حضور در عرصه‌های فرهنگی و نقش آفرینی در جنگ نرم” اشاره شده است.
تغییر فرماندهی سپاه پاسداران یک هفته پس از آن صورت می‌گیرد که آمریکا این نهاد نظامی را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داد.
حسین سلامی متولد ۱۳۳۹ است و به سخنرانی‌های تند و تحریک‌‌کننده شهرت دارد. او دو ماه قبل خطاب به اروپایی‌ها گفته بود اگر به دنبال خلع سلاح موشکی ایران باشند “مجبور می‌شویم به یک جهش استراتژیک روی آوریم”.

او در پاییز سال گذشته نیز عربستان و امارات را تهدید به حمله کرده و گفته بود: «اگر از خطوط قرمز ما عبور کنید ما هم قطعا از خطوط قرمز شما عبور می‌کنیم.»
حسین سلامی در بهار ۱۳۹۷ اسرائیل را فاقد “عمق و عقبه” خوانده و گفته بود: «فرزندان امت اسلام به دنبال محو اسرائیل هستند.»
فرمانده جدید سپاه پاسداران از ۲۰ سالگی به این نهاد پیوسته و سوابقی چون فرماندهی نیروی هوایی سپاه، معاونت عملیات ستاد مشترک سپاه و معاونت فرمانده کل را در کارنامه دارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا