گوناگون

برجام؛ سرنوشت سازوکار مالی اروپا معلوم شد

بنا به گزارش مرکز اطلاعات اقتصادی اروپا، ٢٨ کشور عضو اتحادیه اروپا در ماه‌های ژانویه و فوریه امسال (٢٠۱٩ میلادی)، ضمن قطع کامل خرید نفت از ایران، حجم واردات خود از این کشور را نیز در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال پیش به یک شانزدهم تقلیل داده‌اند….

به گزارش رادیو فرانسه، با انتشار گزارش تازه مرکز اطلاعات اقتصادی اروپا موسوم به “یورو استات”، روشن شده است که روند نزولی مبادلات اقتصادی کشورهای عضو اتحادیه اروپا با ایران در دوماهه نخست سال جاری نسبت به بازه زمانی مشابه در سال ٢٠۱٨ با سرعت بیشتری ادامه یافته است.

در این مدت، اتحادیه اروپا خرید نفت از جمهوری اسلامی را به طول کامل قطع کرده و میزان واردات خود از این کشور را نسبت به سال قبل ١۶ برابر کاهش داده است.

در این میان روزنامه آلمانی “دی تسایت”، درباره سرنوشت سازوکار مالی اروپا موسوم به “اینستکس” برای تجارت با ایران خبر داد که دولت آلمان و اتحادیه اروپا در زمینه فعال کردن سازوکار اینستکس توفیقی نداشته‌اند و اکنون می‌کوشند از این نهاد برای دورزدن تحریم‌های احتمالی آمریکا علیه روسیه استفاده کنند.

اروپا دیگر سخنان ظریف را جدی نمی‌گیرد

در پی انتشار توئیت‌های سفیر فرانسه در آمریکا، درباره آینده برجام، سفیر جدید فرانسه در تهران احضار شد و مقامات جمهوری اسلامی نیز خواستار توضیح فرانسه در این خصوص شدند. اما وزارت خارجه فرانسه از ارائه توضیحی در این خصوص طفره رفت.

وزارت خارجه فرانسه بدون تکذیب اظهارات سفیر خود در آمریکا پس از یک روز تاخیر، پاسخ مبهمی به اعتراضات دیپلماتیک جمهوری اسلامی داد.

دستگاه دیپلماسی فرانسه، نه تنها اظهارات این دیپلمات فرانسوی را تکذیب نکرد بلکه حتی کوچکترین اشاره هم به آن نکرد. این موضع فرانسه در حالی است که این کشور و سایر کشور‌های اروپایی نسبت به گنجاندن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا، واکنش سردی نشان داده‌اند.

این در حالیست که ظریف بار‌ها به اروپا درباره برجام هشدار داده و به آن‌ها گفته است نمی‌توان بدون خیس شدن شنا کرد. اما به نظر می‌رسد که اروپایی‌ها تمایلی به جدی گرفتن مواضع هشدارآمیز ظریف و سایر مقامات جمهوری اسلامی ندارند.

سایت فرارو در تهران نوشت: شاید به همین دلیل است که در صفحه یادداشت‌های روزنامه واشنگتن‌پست ادعا شد که اروپا دیگر اظهارات هشدارآمیز ظریف را جدی نمی‌گیرد. چرا که طبق همین ادعا، تهران برای حفظ مشروعیت و ادامه حیات خود به پول و همکاری اروپا نیاز دارد.

برجام در وضعیت قرمز قرار گرفته است

روزنامه اعتماد در تهران نوشت: برجام در وضعیت قرمز قرار گرفته است. موضع‌گیری‌های مقام‌های متفاوت در ایران به‌خصوص در ۳ هفته اخیر نشان از قرار گرفتن برجام روی بندی باریک را دارد. تهران به اعتراف مقام‌های دولت دونالد ترامپ در حال تحمل شدیدترین فشار‌های اقتصادی از سوی امریکاست. هر چند که اروپایی‌ها می‌گویند به برجام پایبند هستند، اما آیا خروج کمپانی‌های بزرگ و متوسط اروپایی از ایران پس از بازگشت تحریم‌های هسته‌ای و فرامرزی امریکا معنایی جز تحریم ایران در اروپا هم می‌تواند داشته باشد؟

انتقاد‌های اخیر ظریف ار تعلل اروپا و تاثیرپذیری اقتصادی و سیاسی آن‌ها از امریکا در حالی مطرح شد که در ۷۲ ساعت گذشته خبر مربوط به توقف ارسال مراسلات و بسته‌ها از مقصد لندن به تهران از سوی شرکت Royal Mail در رسانه‌های ایرانی بازتاب قابل توجهی پیدا کرد و به کنار گذاشته شدن تعارف انگلیسی‌ها با تهران در همراهی با امریکا در تحریم تعبیر شد. به گزارش بی‌بی‌سی شرکت پست بریتانیا از چند روز پیش ارسال هر گونه محموله پستی به ایران را متوقف کرده و دستورالعملی به شعبه‌های اداره پست رویال میل ارسال شده و از آنان خواسته شده تا اطلاع ثانوی هیچ‌گونه بسته پستی و حتی نامه به مقصد ایران را نپذیرند. پیش از این خبر از انگلیس، خبر‌های رسیده از فرانسه که اخیرا میزبانی گروه ۷ را برعهده داشت نیز بوی خوبی را به مشام ایران نرساند.

در نشست اخیر که قریب به ۱۰ روز پیش انجام شد، بیانیه‌ای نهایی منتشر شد که در چند بند آن انتقاد‌هایی از فعالیت‌های منطقه‌ای و آزمایش‌های موشکی ایران به چشم می‌خورد و البته منفی‌ترین نکته آن هم این بود که هیچ اشاره‌ای به برجام و لزوم تداوم اجرای آن به عنوان تعهدی چندجانبه نشده بود. تهران به متن این بیانیه نیز واکنش نشان داد و از فحوای کلام مقام‌های ایرانی این نکته قابل استنباط بود که دیگر حنای شعار غربی‌ها مبنی بر وجود اراده سیاسی برای حفظ برجام نزد ایرانی‌ها رنگی ندارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا