گوناگون

با رای مردم؛ کمدین شوخ طبع رییس‌ جمهور شد

ولادیمیر زیلنسکی یک کمدین ۴۱ ساله است که در برنامه‌های تلویزیونی اوکراین برنامه اجرا می‌کند. او توانسته ۷۳ درصد آرا را در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور به خود اختصاص دهد. آخرین نظرسنجی‌ نشان می‌دهد که پروشنکو، رئیس جمهوری کنونی اوکراین تنها موفق شده ۲۵ درصد آرا را به خود اختصاص دهد….

پیش‌بینی‌ها و نظرسنجی‌ها پیشین حکایت از این داشت که بیشتر رأی‌دهندگان اوکراینی از وضعیت موجود در کشور به تنگ آمده و به احتمال زیاد ولادیمیر زیلنسکی را برمی‌گزینند. این نامزد تا پیش از این مجری و بازیگر کمدی بوده و هیچ گونه پیشینه فعالیت یا مدیریت سیاسی نداشته است. او که در یک سریال تلویزیونی نقش رئیس جمهوری را بازی کرده، اکنون در عالم واقعیت این سمت را از آن خود می کند.

ترجیح این نامزد به رقیب او یعنی پترو پروشنکو، نامزدی کارکشته در سیاست‌ورزی و رئیس جمهوری کنونی اوکراین، در واقع به معنی رد سیاست‌های دولت در سال‌های اخیر و مطالبه تغییرات و اصلاحات است. کارشناسان دلیل اصلی افول پروشنکو را شکست او در بهبود وضع معیشتی و مبارزه با فساد مالی و اداری می‌دانند. برابر نتایج آخرین نظرسنجی که مؤسسه «کیس» در روز سه شنبه گذشته منتشر کرد، ۷۲ درصد از رأی‌دهندگان اوکراینی گفته‌ بودند که به زیلنسکی رأی می‌دهند و ۲۵ درصد نیز به ادامه ریاست جمهوری پروشنکو ابراز تمایل کرده‌ بودند. این آمار در نظرسنجی هفته پیش ۶۱ درصد برای زیلنسکی و ۲۴ درصد برای پتروشنکو بود.

اهمیت ویژه اوکراین قرار گرفتن این کشور در میانه نزاع غرب با روسیه است. این نزاع از زمان اعتراض‌های خیابانی سال ۲۰۱۴ موسوم به «انقلاب میدان» و در پی آن الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه به اوج خود رسیده است. هر دو نامزد رقیب انتخابات اوکراین در سخنرانی تبلیغاتی روز جمعه خود در ورزشگاه پایتخت، کی‌یف تأکید کردند که کشور را در مسیر دوستی با غرب نگه می‌دارند.

همچنین هر دو آنها لزوم شتاب دادن به اصلاحات و جذب سرمایه‌گذاری خارجی را یادآور شده و بر ادامه همکاری کشور با صندوق بین‌المللی پول برای پرهیز از بحران مالی تأکید کرده‌ بودند.
کشور ۴۲ میلیونی اوکراین با گذشت سی سال از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و سمت گیری آن به سیستم سرمایه داری به یکی از فقیرترین کشورهای اروپا تبدیل شد. در صورتی که در زمان شوروی سابق مردم آن دیار  زندگی بهتر و راحتی داشتند…

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا