زنان

سیاست‌های زن ستیزانه رژیم، موجب خجالت مجلسیان

جنبش زنان ایران، به‌رغم همهٔ سرکوب‌ها و همهٔ تلاش‌های مرتجعان حاکم، همچنان در پیکار خود پیگیر است و خواهد بود، و دیر نیست آن روزی که راه برای تحقق حقوق برحق زنان میهن ما و استقرار آزادی و عدالت اجتماعی گشوده شود. ..

به گزارش روزنامه مستقل، نایب رییس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس رد پیشنهاد اختصاص سهم ۳۰ درصدی به زنان برای کاندیداتوری برای انتخابات مجلس در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات را ناشی از جنس مردانه مجلس و تعارض این موضوع با منافع آقایان دانست.
«غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی»، نایب رییس فراکسیون مستقلین ولایی، در گفتگو با برنا درباره مخالفت نمایندگان مجلس با پیشنهاد تکلیف به احزاب و جبهه های سیاسی در حوزه های دارای بیش از ۶ نفر نماینده برای قرار دادن سهم یک ششمی به زنان گفت: کمتر از ۱۵ درصد مجلس بانوان و بالغ بر ۸۵ درصد آقایان هستند. مشخصا آقایان با این پیشنهاد مخالفت کردند درحالی‌که پیش از رای‌گیری و در مصاحبه‌ها صحبت دیگری می کردند و تصور عمومی بر تصویب این موضوع بود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: این ۸۵ درصد به طور حتم به شکلی رای ندادند و نمی دهند که سهمیه آقایان کاهش و سهیمه خانم ها افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: خدا را شاهد می گیرم به این پیشنهاد رای مثبت دادم چراکه واقعا در مجامع بین‌المللی از نسبت ترکیبی زنان و مردان در مجلس خجالت می کشم.

جعفرزاده ایمن آبادی در این خصوص تاکید کرد: امروز روسای مجالس یا همه تیم‌های پارلمانی بسیاری از کشورهای عربی را که از ما عقب‌تر بودند و هستند، بانوان تشکیل می‌دهند در حالی که ما تعداد محدودی از بانوان را در مجلس داریم و تعداد محدودی را در هیات‌ها می‌بریم و از کمیته‌ها و شرکت در آن‌ها باز می‌مانیم.

وی در خصوص مجالس کشورهای منطقه گفت: اگر اشتباه نکنم بر اساس قانون امارات باید و الزاما حداقل در مجلس، ۵۰ نماینده خانم حضور داشته باشند و در همه دنیا این موضوع را سهمیه بندی کرده اند و ما به حق در این موضوع عقب هستیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: اشکال کار در تعارض منافع است، این دست از موارد که با منافع نمایندگان به خصوص قاطبه نمایندگان که در این مورد به خصوص آقایان بودند، تعارض دارد. این موضوع باید در جایی خارج از مجلس مورد بحث و تصمیم گیری قرار بگیرد.

نایب رییس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس تاکید کرد: واقعیت موضوع در رد این پیشنهاد این بود که آقایان که اکثریت قاطع مجلس را دارند، دیدند با این پیشنهاد و باز شدن شرایط برای خانم ها و اختصاص سهمیه برای آن ها از سهم مردان کم می شود بنابراین بر اساس منافع آقایان با این پیشنهاد مخالفت شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا