زحمتکشان

دولت ۱۸۰هزار میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهکار است!

سازمان تامین اجتماعی ۱۸۰ هزار میلیارد تومان طلب از دولت دارد. با این وجود سرپرست این سازمان بار دیگر بر واگذاری اموال بیمه‌شدگان در شستا یعنی شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی تاکید کرده است.

مستقل :طبق گزارش وزیر کار از ۱۸ هزار میلیارد تومان وام روستایی ۷ هزار میلیارد تومان آن پرداخت شده است.مهرداد لاهوتی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به حضور وزیر کار در جلسه صبح روز سه‌شنبه فراکسیون مستقلین، گفت‌: طبق اعلام آقای شریعتمداری از ۱۸ هزار میلیارد تومان وام روستایی، ۷ هزار میلیارد آن پرداخت شده است و باید هر چه‌ سریع‌تر مبلغ باقی‌ مانده را نیز جبران کنند.

وی ادامه‌ داد: وزیر کار همچنین در این جلسه اظهار کرد که تامین اجتماعی ۱۸۰ هزار میلیارد تومان طلب از دولت دارد و باید راهی پیدا شود که دولت بدهی‌اش را به تامین اجتماعی پرداخت کند.

لاهوتی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، یادآور شد: آقای شریعتمداری به موضوع “جوانگرایی” در وزارت کار اشاره کرد و گفت که اگر فرصتی داده شود آثار تغییر و تحولات در این وزارتخانه مشخص خواهد شد.

سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی در پایان صحبت‌های خود، اضافه کرد: در این جلسه همچنین موضوع تعاونی‌ها مطرح و عنوان شد که تعاونی‌ها باید تا سال ۱۴۰۴ ، ۲۵ درصد از اقتصاد را داشته باشند، در حالی که هنوز سهمشان در اقتصاد چهار تا پنج درصد است، لذا قرار شد وزارت‌ کار تلاش بیشتری کند تا سهم مربوطه را بالا ببرد.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی: اموال خود را واگذار می‌کنیم !

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدحسن زدا در نشست خبری ویژه هفته کارگر در محل ستاد سازمان تامین اجتماعی، گفت: آمارها نشان نمی‌دهند که ریزش نیروهای کارگری زیاد است، در هر حال سازمان تامین اجتماعی از بیمه‌شدگان خود که بیکار می‌شوند، حمایت می‌کند. سازمان تامین اجتماعی مقرری بیکاری آنها را در اسرع وقت برقرار می‌کند تا در مهلتی که دارند، کار جدیدی را پیدا کنند و شاغل شوند.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی افزود: صندوق بیمه بیکاری سازمان تامین اجتماعی ۲۵۰ تا ۲۶۰ هزار مقرری‌بگیر دارد. میزان مقرری بیکاری که در هر ماه پرداخت می‌شود ۳۵۰ میلیارد تومان است.

زدا در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای وصول مطالبات تامین اجتماعی از دولت گفت: نمایندگان مجلس در بند دوم تبصره ۵ لایحه بودجه سال ۹۸ مبلغ ۵۰ هزار میلیارد تومان را برای تادیه بدهی‌های دولت در نظر گرفته است که این ۵۰ هزار میلیارد تومان در قالب تهاتر اموالی مانند خوراک پتروشیمی و… پرداخت می‌شود…

حرف ما در این خصوص این است که ابتدا باید اصلاحات ساختاری صورت بگیرد چراکه تنها اصلاحات پارامتریک نمی‌تواند اهداف مدنظر نمایندگان مجلس را درخصوص سازمان تامین اجتماعی تامین کند.

زدا البته تاکید دارد: طرح اصلاحات پارامتریک براساس نگرانی‌های نمایندگان مجلس از میزان منابع سازمان تامین اجتماعی نشأت می‌گیرد و سازمان تامین اجتماعی در تهیه و به گردش انداختن آن در مجلس نقشی نداشته است.

وی با اشاره به ضرورت رعایت سه‌جانبه‌گرایی در سازمان تامین اجتماعی گفت: تصمیماتی که اخذ می‌شوند باید با مشارکت نمایندگان کارگران و کارفرمایان به قانون دربیاید. مشارکت دولت به عنوان ضلع سوم هم وجود دارد اما بحث ما این است که در ساختار هیات امنایی سازمان تامین اجتماعی سه‌جانبه‌گرایی به معنای اخص آن رعایت نمی‌شود…

سرپرست سازمان تامین اجتماعی با اشاره به صحبت‌هایی که درخصوص واگذاری پالایشگاه نفت لاوان به بانک رفاه می‌شود، گفت: سازمان تامین اجتماعی به هیچ وجه پالایشگاه لاوان را برای رد بدهی خود به بانک رفاه واگذار نکرده است بلکه ما آن را وثیقه اسناد خزانه کرده‌ایم. ما برای پرداخت بدهی خود به بانک هیچگاه پالایشگاه را واگذار نمی‌کنیم چراکه پالایشگاه جزو اموال ارزشمند سازمان تامین اجتماعی است و قطعا واگذاری پالایشگاه موجب نارضایتی بیمه‌شدگان خواهد شد. به شما اطمینان می‌دهیم که اگر بنا به واگذاری چیزی باشد اموال کوچک خود را واگذار می‌کنیم نه موردی در حد پالایشگاه را.

زدا با اشاره به تشکیل کارگروهی توسط هیات امنای سازمان تامین اجتماعی که در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کار خود را در رابطه با ارزیابی اموال بیمه‌شدگان در شستا (شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی) که قرار است به بخش خصوصی واگذار شوند، گفت: ما با این لحن که ما در حال مصادره شرکت‌های شستا هستیم، مشکل داریم.

وی افزود: برنامه ما برای شرکت‌های شستا انحلال برخی و تجمیع برخی دیگر است چراکه حس می‌کنیم اینگونه بهتر می‌توانیم به بیمه‌شدگان خدمت دهیم. در حال حاضر دو شرکت چوب و کاغذ در مازندران داریم که زیانده هستند. یکی از آنها زمین بزرگی دارد و دیگری ماشین‌آلات خوبی. تلاش می‌کنیم که با ادغام این دو شرکت زیانده از هزینه‌های سازمان تامین اجتماعی بکاهیم چراکه با این کار منابع بیمه شدگان لحاظ می‌شود. مطمئن باشید که کارگروهی که تشکیل شده در جهتی برنامه‌ریزی می‌کنند که تجمیع شرکت‌ها بیشترین عایدی و سود را برای سازمان تامین اجتماعی داشته باشند…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا