گوناگون

اتحادیه اروپا: عدم تمدید معافیت‌های نفتی می‌تواند به تضعیف اجرای برجام بیانجامد

سخنگوی روابط خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه ۲۳ آوریل از اقدام روز گذشته ایالات متحده در عدم تمدید معافیت خریداران نفتی ایران ابراز تاسف کرد.

مایا کوتسیانچیچ سخنگوی فدریکا موگرینی نماینده روابط خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا، با بیان این مطلب گفت: «این حرکت آمریکا می‌تواند خطر تضعیف اجرای برجام را که مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل است و نقشی حساس در امنیت منطقه و جهان دارد، به همراه داشته باشد.»

وی که در کنفرانس مطبوعاتی اتحادیه اروپا در بروکسل حضور یافته بود در ادامه افزود: «اتحادیه اروپا تا زمانی که ایران به برجام احترام بگذارد و به اجرای کامل و موثر تعهدات خود ادامه دهد از توافق اتمی تبعیت خواهد کرد.»
فرانسه: اینستکس به خوبی پیش می‌رود

روز سه‌شنبه ۲۳ آوریل وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد کار ایجاد ساز و کار اینستکس بین ایران و سه کشور اروپایی با پیشرفت خوبی روبرو بوده است.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه روز سه‌شنبه در گفتگو با خبرنگاران گفت: «کار در مسیر خوبی به پیش می‌رود. ما به سهم خود تلاش می‌کنیم تا مراحل فعال سازی این ساز و کار مالی انجام شود و تا کنون هم پیشرفت خوبی در این مسیر ایجاد شده است. البته ایران هم باید در موضوع ایجاد نهاد متناظر پیشرفت کند.»

فرانسه که کشورش میزبان کانال مالی جدید اروپا با ایران است، هفته پیش اعلام کرد که در تلاش است تا این ساز و کار هرچه سریع‌تر و منطبق با قوانین بین‌المللی عملیاتی شود اما تاریخی برای عملیاتی‌سازی آن اعلام نکرده است.

پایان معافیت از خرید نفت ایران

کاخ سفید روز گذشته ۲۲ آوریل در بیانیه‌ای اعلام کرد که دونالد ترامپ معافیت‌های خریداران نفت ایران از تحریم‌های آمریکا را که مهلت آنها روز ۲ می (۱۲ اردیبهشت) به‌پایان می‌رسد، تمدید نخواهد کرد.

این معافیت‌های شش ماهه‌، اواخر سال گذشتۀ میلادی برای هشت کشور کرۀ جنوبی، چین، هند، ژاپن، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان تعیین شده بود.

سید عباس موسوی، سخنگوی وزیر خارجه ایران، در واکنش به اقدام اخیر ایالات متحده گفته است با توجه به «تاثیرات منفی عملی این تحریم‌ها و احتمال افزایش این اثرات منفی با عدم تمدید معافیت‌ها» این کشور رایزنی‌های فشرده‌ای در این خصوص با «بسیاری از شرکای خارجی اعم از اروپایی، بین‌المللی و همسایگان» صورت داده است.

یورونیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا