گوناگون

سازمان ملل: ریاض اجرای حکم اعدام ها را متوقف کند

میشل باشله کمیسیر حقوق بشر سازمان ملل روز چهارشنبه با ابراز نگرانی از سرنوشت ۳ شهروند عربستانی در انتظار اعدام، از ریاض خواست که اجرای حکم اعدام را متوقف کند.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، کمیسیر حقوق بشر سازمان ملل به اعدام ۳۷ نفر از اتباع سعودی واکنش نشان داد و از از ریاض خواست که اعدام ها در این کشور را متوقف کند.

باشله در ادامه درباره سرنوشت ۳ تبعه سعودی که منتظر اجرای حکم اعدامشان هستند، ابراز نگرانی کرد.

عربستان روز گذشته و پس از فاجعه قتل جمال خاشقچی روزنامه سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول، ۳۷ تبعه سعودی را گردن زد.

باشله همچنین نگرانی خود را در خصوص نبود دادرسی عادلانه در دادگاه های عربستان ابراز کرد.

پیشتر نیز عفو بین الملل در واکنش به اعدام های اخیر عربستان، اعلام کرد: این اقدام شاهدی هولناک است که نشان می دهد مقامات سعودی هیچ ارزشی برای جان انسان ها قائل نبوده و از مجازات اعدام بطور سازمان یافته برای سرکوب اقلیت شیعه در این کشور استفاده می کنند.

عربستان از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون ۱۰۴ نفر را اعدام کرده است.

آخرین اعدام دست جمعی که سعودی ها انجام دادند در سال ۲۰۱۶ بود که در آن ۴۷ نفر از جمله شیخ نمر النمر روحانی شیعه اعدام شدند.

عربستان سعودی تنها کشور در جهان است که احکام مرگ را با گردن زدن اجرا می کند.

فعالان شبکه‌های اجتماعی و کاربران اینترنتی عربستان سعودی می‌گویند ۳۲ نفر از اعدام شدگان، از شیعیان منطقه قطیف و رجال دین و طلاب علوم دینی منطقه شرقیه هستند.

پیش تر عفو بین الملل با بررسی وضعیت حقوقی کارگران خارجی، اقلیت شیعه در شرق عربستان، شکنجه زندانیان، مجازات غیرقانونی اعدام و ممنوعیت فعالیت های مدنی و حقوقی، گزارش سالانه خود را از وضعیت بحرانی حقوق بشر در سعودی منتشر کرد.

دولت سعودی هر ساله شمار زیادی از مخالفان خود را با هدف مقابله با آزادی بیان و به بهانه مبارزه با تروریسم به مجازات های سنگین و اعدام محکوم می‌ کند.

ایرنا

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا