زحمتکشان

وزیر کار نگران چه کسانی است؟!

محمد شریعتمداری باردیگر نسبت به افزایش واقعی دستمزد اظهار نگرانی کرد. او تحت پوشش مسئله” تاثیرات افزایش دستمزد بر تولید “، از منافع کلان سرمایه داران حمایت و خواهان ادامه اجرای طرح” انجامد مزد” در شرایط بحران شد.

به گزارش ایلنا ؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت که با ایجاد یک شبکه میان اتحادیه امکان و سامانه نیما (سامانه یکپارچه معاملات ارزی) کالاهای مورد نیاز خانوارهای کارگری به قیمت مناسب تهیه و به دست آنها می‌رسد…

وی با اشاره با مذاکرات صورت گرفته در انتهای سال به منظور تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۸، گفت: در پایان سال گذشته تلاش کردیم تا با یک نظام سه‌جانبه گرایانه‌ای، نمی‌گویم یک کار مهم اما در حدی که مقدور بود، از ایجاد فاصله بیشتر بین سبد معیشتی خانوارهای کارگر با حداقل دستمزد جلوگیری کنیم که این فاصله هنوز وجود دارد.

شریعتمداری البته نسبت به تاثیر افزایش ۳۶.۵ درصدی حداقل دستمزد، اظهار نگرانی می کند: در کنار بحث افزایش حداقل دستمزد، تاثیرات افزایش دستمزد را بر تولید داریم که واحدهای تولیدی دچار مشکل می‌شوند…وی افزود: لذا در چارچوب نظام سه‌جانبه گرایانه، در خصوص میزانِ افزایشِ حداقل دستمزد، تصمیمات خوبی گرفته شد تا این حد و معنا مورد توجه قرار گیرد اما ما به همین هم بسنده نمی‌کنیم و در طول سال ۹۸ از طریق اتحادیه امکان (اتحادیه مرکزی تعاونی‌های مصرف کارگران ایران) که محل تامین نیازهای عمومی کارگران است شبکه‌ای مشترک با سامانه نیما راه می‌اندازیم تا کالاهای مورد نیاز خانوارهای کارگری را به قیمت مناسب در اختیار آنها بگذاریم.

وی با بیان اینکه اتحادیه امکان مجموعه‌ای مستقل است و ارتباطی با دولت ندارد، گفت: با ایجاد این شبکه‌ کمکی به کارگران می‌کنیم تا فاصله میان حداقل دستمزد با هزینه‌ها کاهش یابد. از طرفی می‌خواهیم کمکی شود تا نیازمندی‌های اساسی کارگران با قیمت واقعی از طریق تعاونی‌های کارگری در اختیار آنها قرار گیرد. تعاونی‌ها در این زمینه در سال ۹۸ قدم‌های خوبی را برخواهند داشت.

آنچه وزیر کار پنهان می کند !

از سوی دیگر مطابق برآورد های رسمی،” بیش از ۷۵ درصد قدرت خرید کارگران در سال ۹۷ از دست رفت در مقابل در سال جاری تنها ۳۶٫۵ درصد افزایش حقوق اعلام گردید”.

“جامعه کارفرمایی بدون هیچ فعالیتی در سال ۹۶ سرمایه ثابتش ۳٫۵ برابر افزایش یافت اما در مقابل کارگر ۳٫۵ برابر سفره‌اش خالی شد.”

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا