اخبار

تحریم نفتی ایران؛ جایگزینی برای نفت ایران پیدا می شود؟

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران مدعی شد که در یک سال گذشته بیش از ۲۰ کشور خرید نفت از ایران را به صفر رسانده‌اند. در همین حال سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران به هیچ کشوری اجازه نخواهد داد جایگزین ایران در بازار نفت شود.

همدلی: برایان هوک نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران در یک نشست خبری گفت: واشنگتن یک انتخاب مبنی بر این به کشورها داده است که یا با آمریکا همکاری کنند یا به معامله به ایران ادامه دهند. از ماه مه گذشته تاکنون بیش از ۲۰ کشور واردات نفت ایران را به صفر رسانده‌اند.هوک در ادامه گفت: هیچ نشانه‌ای دال بر اینکه این کشورها بخواهند تحریم‌های آمریکا را دور بزنند وجود ندارد.

وی همچنین گفت که آمریکا به عراق کمک خواهد کرد تا تولید نفت خود را بالا ببرد تا ترکیه و دیگر کشورهای وارد کننده (نفت) پس از پایان معافیت‌های نفتی ایران نیز کماکان تامین باشند.
دولت آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که دیگر هیچ کشوری را از تحریم‌های نفتی علیه ایران معاف نمی‌کند. این معافیت‌ها که اوایل ماه مه (۱۲ اردیبهشت ماه) پایان می‌یابد به هشت کشور خریدار نفت ایران، ازجمله ترکیه، ژاپن، چین، کره جنوبی و هند اجازه می‌داد تا به این واردات خود ادامه دهند.واشنگتن پس از اعلام این خبر تاکید کرد که عربستان و امارات متحده عربی تضمین خواهند کرد که پس از حذف نفت ایران بازارهای جهانی همچنان تامین باشند.

اجازه نخواهیم داد هیچ کشوری جایگزین ایران در بازار نفت شود!

به گزارش مهر: عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه موضع حکومت‌های عربستان و بحرین را در حمایت از تحریم صادرات نفت جمهوری اسلامی ایران محکوم کرد و آن را نشانه تبعیت کورکورانه از آمریکا و نادانی آنان نسبت به عواقب این اقدام دانست.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران به هیچ کشوری اجازه نخواهد داد جایگزین ایران در بازار نفت شود و مسئولیت هرگونه تبعات را متوجه آمریکا و کشورهای مزبور می‌داند. دولت و ملت ایران دشمنی بعضی کشورها را در این شرایط تاریخی هرگز فراموش نخواهد کرد…

عربستان: چین هنوز درخواست نفت بیشتر نکرده است

یورو نیوز: وزیر انرژی عربستان سعودی روز پنجشنبه گفت که چین هنوز تقاضای نفت بیشتری از این کشور نکرده است.

این سخنان در شرایطی مطرح می شود که واشنگتن به معافیت چندین کشور وارد کننده نفت از ایران از جمله چین پایان داده است و احتمال داده می شود که چین بعد از اتمام قراردادهای قبلی برای واردات نفت از ایران، این فرایند را متوقف کند.خالد فالح این سخنان را در حاشیه کنفرانسی در پکن بیان کرد. این کنفرانس در ارتباط با بازسازی راه ابریشم همچون مسیر اقتصادیی که چین را به آسیا و اروپا وصل می‌کند، برپا شده است.

مقامات چین اقدام واشنگتن برای به اجرا گذاشتن تحریم‌های نفتی علیه ایران را مورد انتقاد قرار داده‌اند.خالد فالح در پاسخ به این پرسش که آیا دیگر خریداران نفت در آسیا از ریاض تقاضای نفت بیشتر داشته‌اند یا خیر گفت: «در آغاز ماه مه، ما تقاضاهای ماه ژوئن را دریافت می‌کنیم و به آنها پاسخ خواهیم داد.»
تولید نفت خام عربستان سعودی در ماه آوریل همانند ماه‌های قبل و در حدود ۹.۸ میلیون بشکه در روز بوده است…

آمادگی عراق برای افزایش تولید نفت

دویچه وله فارسی:وزیر نفت عراق تاکید کرده که این کشور از ظرفیت لازم برای پاسخگویی به نیاز مصرف‌کنندگان در بازار نفت برخوردار است و در صورت لزوم می‌تواند تولید خود را افزایش دهد.

خبرگزاری رویترز پنج‌شنبه پنجم اردیبهشت (۲۵ آوریل) به نقل از ثامر غضبان گزارش داد که عراق ظرفیت و توانایی آن را دارد که در صورت نیاز تولید نفت خود را به شش میلیون بشکه در روز افزایش دهد.او در عین حال خاطرنشان کرد که عراق به سقف تعیین شده از سوی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) پایبند است و قصد ندارد به تنهایی در مورد افزایش تولید و صادرات نفت تصمیم بگیرد.

عراق اکنون با صدور روزانه سه میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت، پس از عربستان در جایگاه دوم صادرکنندگان نفت اوپک قرار دارد. برخی از منابع خبری از قول یک مقام عراقی گزارش داده‌اند که این کشور می‌تواند صادرات خود را روزی ۲۵۰ هزار بشکه افزایش دهد.

مطابق گزارش‌ها پس از اعلام تصمیم آمریکا مبنی بر عدم تمدید معافیت برخی از مشتریان اصلی نفت و گاز جمهوری اسلامی شماری از کشورها اعلام آمادگی کردند برای جبران سهم ایران در بازارهای جهانی و توازن عرضه و تقاضا، تولید خود را افزایش دهند. عراق، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین از جمله این کشورها عنوان شده‌اند…

آمریکا معافیت خرید نفت ایران را دوباره بررسی می‌کند؟

آفتاب نیوز: بازگشت تحریم ها علیه ایران خلاف اهداف نفتی ترامپ عمل می کند.مایک پمپئو وزیرخارجه آمریکا روز دوشنبه بار دیگر با اعتماد به نفسی کاذب اعلام کرد که معافیت خریداران نفت ایران تمدید نمی شود اما آسوشیتدپرس حالا از یک عقب‌نشینی دیگر کاخ سفید خبر داده و نوشته که واشنگتن در حال بررسی صدور دوره تازه ای از معافیت هاست. مقام ها، مشاوران کنگره و مشاوران غیردولتی مطلع از موضوع که خواستند نامشان فاش نشود، گفته اند یکی از سناریوهای در حال بررسی در دولت آمریکا این است که به خریداران نفت ایران اجازه داده شود تا پیش از دوم ماه می (۱۲ اردیبهشت) سفارش محموله های تحویل در آینده را ثبت کرده و پول آن را پرداخت کنند. پس از آن، آمریکا برای حمل و نقل و پالایش نفت ایران معافیت صادر خواهد کرد.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفته که هدف آن کاهش صادرات نفت ایران به صفر است. اما مقامهای آمریکا مسئول در سیاستگذاری مربوط به ایران این احتمال را رد نکرده اند که شاید به واردکنندگان زمان بیشتری داده شود تا خرید نفت از ایران را کاهش دهند. وزارت خارجه آمریکا از اظهارنظر درباره احتمال اینکه واردات نفت ایران بدون تحریم شدن ادامه یابد، امتناع کرد…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا