حقوق بشر

بازداشت یک معترض دیگر به حجاب اجباری

مژگان (مایا) کشاورز، فعال مدنی و از معترضان به حجاب اجباری از سوی مأموران وزارت اطلاعات در منزلش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد….

 

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، صبح پنج شنبه مأموران اطلاعاتی پس از بازرسی منزل خانم کشاورز ایشان را در مقابل چشمان دختر ۹ ساله‌اش بازداشت کردند.

این منبع مطلع افزود:«نمی‌خواهم در این رابطه گمانه‌زنی کنم؛ اما بر اساس ویدیوهای منتشرشده در فضای مجازی، خانم کشاورز در روز جهانی زن (۸ مارس) به همراه خانم منیره عربشاهی و دخترش یاسمن آریانی در مترو تهران در حال پخش کردن گل در واگن مخصوصاً خانم‌ها بودند و امکان دارد این بازداشت با توجه به بازداشت خانم عربشاهی و آریانی در روزهای گذشته به این دلیل بوده است».

ماموران امنیتی روز ۲۱ فروردین‌ماه ۱۳۹۸، یاسمن آریانی از مخالفان حجاب اجباری را به دلیل انتشار ویدئویی در روز جهانی زن (۸ مارس) که از او در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌بود در منزل پدریش بازداشت کردند. منیره عربشاهی مادر این فعال مدنی نیز یک‌روز پس از آن، در حالی‌که برای پیگیری وضعیت فرزندش به بازداشتگاه وزرا مراجعه کرده‌بود، بازداشت می‌شود.

گزارش شده است که خانم آریایی و عربشاهی هم‌اکنون در بند ۵ زندان قرچک در بازداشت بسر می برند.

بازجویی و تهدید؛ گزارشی از آخرین وضعیت یاسمن آریانی و منیره عربشاهی در زندان قرچک ورامین

خبرگزاری هرانا – یاسمن آریانی و منیره عربشاهی، مادر و دختری هستند که به دلیل فعالیت مدنی از جمله گرامیداشت روز جهانی زن در اواخر فروردین ماه سال جاری بازداشت شده‌اند و اکنون در زندان قرچک ورامین به سر می‌برند. بنابر آخرین اطلاعات دریافتی پیش از انتقال یاسمن آریانی به زندان، وی به مدت ۹ روز در سلول‌های انفرادی بازداشتگاه وزرا، تحت بازجویی و فشار توام با بدرفتاری جهت اخذ اعترافات اجباری در خصوص فعالیت‌های مدنی خود قرار گرفته است. خانم آریانی در دوران بازجویی به بازداشت دوستان و اعضای خانواده خود تهدید شده است. منیره عربشاهی، مادر یاسمن آریانی نیز که در پی بازداشت دخترش بازداشت شده است پس از تفهیم اتهام به زندان قرچک ورامین منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا،  یاسمن آریانی، فعال مدنی بازداشتی، ۹ روز ابتدایی بازداشت خود را در سلول‌های انفرادی بازداشتگاه وزرا تحت بازجویی به سر برده است.

گفته می‌شود بازجویی خانم آریانی در خصوص اتهامات “تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد از طریق تبلیغ و کشف حجاب” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” از طریق فعالیت‌های مدنی و فعالیت‌های او در زمینه مخالفت با حجاب اجباری و علی‌الخصوص حضور بدون حجاب در روز جهانی زن در مترو و اهدای گل به مسافران بوده است؛ خانم آریانی تحت فشار و بدرفتاری جهت اخذ اعترافات اجباری بوده و توسط بازجوها به بازداشت اعضای خانواده و دوستان و همچنین آزار مادرش در زندان تهدید شده و تحت فشار روحی روانی شدید قرار گرفته است.

یکی از نزدیکان این فعال مدنی در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “یاسمن آریانی و مادرش منیره عربشاهی پس از بازداشت ابتدا به بازداشتگاه وزرا منتقل شدند و طی همان روز یاسمن آریانی به زندان قرچک ورامین منتقل شده و پس از انجام مراحل اداری توسط پلیس امنیت اخلاقی جهت بازجویی به سلول انفرادی بازداشتگاه وزرا بازگردانده شد. منیره عربشاهی نیز پس از بازداشت و انتقال به بازداشتگاه وزرا ابتدا به قرنطینه زندان قرچک و پس از ۴ روز به بند ۷ این زندان منتقل شده بود”.

به گفته منبع نزدیک به خانواده این شهروندان، این دو تن پس از آخرین انتقال یاسمن آریانی به زندان قرچک به بند ۵ این زندان منتقل شده‌اند و هم اکنون در این محل که عمده ساکنین آن را اتباع خارجی تشکیل می دهند نگهداری می شوند.

سازمان عفو بین‌الملل؛ زنان معترض به حجاب اجباری باید آزاد شوند

خبرگزاری هرانا – سازمان عفو بین‌الملل با انتشار یک بیانیه از مقامات ایرانی خواست که به آزار، تهدید، بازداشت و حبس مدافعان حقوق زنانی که به صورت مسالمت‌آمیز نسبت به قوانین تحقیرآمیز و تبعیض‌آمیز حجاب اجباری اعتراض کرده‌اند پایان دهند و مدافعان حقوق زنانی که بر این اساس بازداشت شده‌اند را فورا و بدون قید شرط آزاد کنند. این سازمان طی این بیانیه ضمن اشاره به حکم صادره علیه نسرین ستوده، محکومیت ویدا موحد و بازداشت اخیر یاسمن آریانی و منیره عربشاهی به نقش جامعه بین الملل از جمله اتحادیه اروپا در واداشتن مقامات ایرانی به لغو حجاب اجباری اشاره کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، روز چهارشنبه ۲۹ فروردین‌ماه ۹۸، سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای خواستار پایان دادن به آزار، تهدید، بازداشت و حبس مدافعان حقوق زنانی شد که به صورت مسالمت‌آمیز نسبت به قوانین تحقیرآمیز و تبعیض‌آمیز حجاب اجباری اعتراض کرده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا