گوناگون

قربانیان رانت

ماجرای شرکت‌های ارزش‌افزوده و صداوسیما این روزها به شدت به یکدیگر گره خورده است، بالاخره از قرعه‌کشی‌های صداوسیما با استفاده از کدهای دستوری جلوگیری شد اما به نظر می‌رسد ماجرای شرکت‌های ارزش‌افزوده همچنان سر دراز دارد‌. محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سال گذشته بارها از تخلفات شرکت‌های ارزش‌افزوده و لزوم جلوگیری از فعالیت آنها خبر داده بود اما با وجود گذشت بیش از یک سال همچنان در مقابله با این شرکت‌ها ناموفق بوده است‌. حال پرسش اینجاست که چرا وزیر مملکت نمی‌تواند از فعالیت این شرکت‌ها جلوگیری کند؟ چرا دولت می‌تواند از قرعه‌کشی‌های صداوسیما جلوگیری کند اما نمی‌تواند از فعالیت شرکت‌های ارزش‌افزوده ممانعت به عمل آورد؟

کارشناسان معتقدند رانت‌خواری دلیل اصلی این امر است. البته نظارت ضعیف دولت و دستگاه‌های قضایی را نیز باید به آن اضافه کرد‌. باز هم رانت عامل اصلی فساد و پایمال کردن حق‌الناس است‌.

شنیده‌ها حاکی از آن است که شرکت‌های ارزش‌افزوده به شرکت‌های مبین وصل هستند؛ سه شرکت مدیریت برهان نوین ابتکار، توسعه بازار صنایع خلاق برهان و مدیریت توسعه برهان مبین در ارتباط با یکدیگر و به نوعی سهامدار یکدیگر هستند‌. از سوی دیگر کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین چندی پیش در مزایده خرید سهام شرکت مخابرات برنده شد‌. در این میان علی شاه میرزایی، مالک روبیکا در هر سه شرکت حضور دارد‌. لازم به یادآوری است که روبیکا به شدت در زمینه ارزش‌افزوده، قرعه‌کشی‌های صداوسیما و استفاده از کدهای دستوری یاUSSD‌ها فعال است‌.

جدا از هزینه‌ای که فعالیت این شرکت‌ها برای مردم دارند، نرم‌افزارهای ارزش‌افزوده مردم را نسبت به تمامی نرم‌افزارهای ایرانی بدبین می‌کند و این امر موجب می‌شود نسبت به استارت‌آپ‌ها و نرم‌افزارهای بخش خصوصی نیز اعتماد خود را از دست بدهند‌. به طور کلی هزینه شرکت‌های ارزش‌افزوده به اندازه‌ای نیست که مردم شکایت کنند و در صورت شکایت این شرکت‌ها به سرعت شاکی را راضی می‌کنند چراکه تعداد شاکیان نسبت به فعالیت این شرکت‌ها بسیار اندک است و البته کمبود آگاهی مردم نیز در این زمینه موثر است‌.

ناتوانی وزیر ارتباطات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اینکه مدت‌هاست تلاش می‌کند از فعالیت شرکت‌های ارزش‌افزوده جلوگیری کند تاکنون موفق نبوده است‌.

محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توئیتر خود در رابطه با شرکت‌های ارزش‌افزوده اظهار کرد: سال گذشته پنج شرکت ارزش‌افزوده با عضویت اجباری مردم در سرویس‌های ارزش‌افزوده، ۳۳ میلیارد تومان به جیب زده بودند که آن پول‌ها بازپس گرفته شد و به مردم بازگرداندیم‌. مدیران پنج شرکت بازداشت شدند، غیررسمی به من گفته‌اند پشت هر پنج شرکت یک گروه فعال بوده است، انتظار داریم گزارش آن به مردم داده شود‌.

وزیر ارتباطات گفت: از این پس با جدیت بیشتری بخت‌آزمایی‌ها، تخلف‌های ارزش‌افزوده تلفن همراه و دستکاری رای مردم را پیگیری خواهیم کرد.

او همچنین پیرو سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه «دستگاه‌های مختلف و صداوسیما نباید نوع کاری از قبیل بخت‌آزمایی را ترویج کنند»، در توئیتر نوشت: رهبری اتمام حجت فرمودند‌. از این پس با جدیت بیشتری بخت‌آزمایی‌ها، تخلف‌های ارزش‌افزوده و دستکاری رای مردم را پیگیری خواهیم کرد.

آذری‌جهرمی در توئیتی دیگر نوشت: بر اساس گزارش بررسی وقایع فنی، دستکاری در نظرسنجی صداوسیما توسط احدی از کارکنان اسپانسر یکی از برنامه‌های حاضر در نظرسنجی انجام شده که آرا را به سود برنامه خود تغییر داده است‌. انگیزه این فرد یا آمر باید در بررسی‌های پلیسی مشخص شود‌.

ضعف زیرساخت‌ها و آموزش

کارشناسان فناوری اطلاعات بر این باور هستند که در زمینه آموزش کاربران اینترنتی در ایران اقدامات چندانی انجام نشده و اطلاع‌رسانی و آموزش جدی گرفته نشده است‌.

بهناز آریا، کارشناس ارشد فناوری اطلاعات در گفت و گو با «جهان صنعت» اظهار کرد: کاربران تلفن‌های همراه به راحتی می‌توانند با تغییر تنظیمات موبایل خود از عضویت در سرویس‌های ارزش‌افزوده ممانعت به عمل آورند‌. در صورت عضویت در سرویس‌های ارزش‌افزوده نیز می‌توانند فورا عضویت خود را لغو کنند‌.

او با اشاره به لزوم آموزش به کاربران ایرانی تاکید کرد: دلیل اینکه کاربران بدون اطلاع عضو سرویس‌های ارزش‌افزوده می‌شوند یا عضویت خود را در این سرویس‌ها لغو نمی‌کنند عدم آگاهی کافی است‌. متاسفانه اقداماتی که برای ارتقای آموزش کاربران ایرانی تاکنون انجام شده کافی نبوده و اطلاع‌رسانی در رابطه با سرویس‌های ارزش‌افزوده تاکنون چندان جدی گرفته نشده است‌. آریا در رابطه با سوءاستفاده شرکت‌های ارزش‌افزوده از ضعف زیرساخت‌ها اظهار کرد: هم باید زیرساخت‌های امنیتی و فناوری کشور را تقویت کنیم و هم برای جلوگیری از فعالیت این سرویس‌های ارزش‌افزوده باید جریمه‌های سنگینی برای آنها در نظر بگیریم‌. اگر جریمه‌های مالی سنگین برای فعالیت در زمینه ارزش‌افزوده در نظر گرفته شود دیگر این شرکت‌ها به فعالیت خود ادامه نمی‌دهند‌. از سوی دیگر باید ساختار فناوری اطلاعات کشور به اندازه‌ای تقویت شود که امکان استفاده از راه‌های میانبر برای شرکت‌های ارزش‌افزوده ممکن نباشد‌.

او با اشاره به درآمدهای کلان شرکت‌های ارزش‌افزوده بیان کرد: برای جلوگیری از فعالیت شرکت‌های ارزش‌افزوده نظارت بیشتر و البته جریمه‌های قضایی و مالی است، اگر جریمه‌های مالی سنگینی در حوزه شرکت‌های ارزش‌افزوده وجود داشته باشد فعالان این حوزه فعالیت خود را در این زمینه متوقف می‌کنند چراکه انگیزه مالی خود را از دست می‌دهند‌.

رانت قوی شرکت‌های ارزش‌افزوده

یک کارشناس امنیت سایبری بر این باور است که شرکت‌های ارزش‌افزوده قوی هستند و به دلیل درآمدزایی بالایی که برای مخابرات و اپراتورهای تلفن همراه دارند موفق شده‌اند با وجود مخالفت‌های وزیر به فعالیت خود ادامه دهند‌.

جواد دادگر در گفت‌و‌گو با «جهان‌صنعت» اظهار کرد: حدود پنج سال پیش که بسیاری از ما با مفهوم ارزش‌افزوده آشنا نبودیم و بیشتر کاربران حتی نام آن را نشنیده بودند یکی از اپراتورهای تلفن‌همراه اعلام کرده که درآمدزایی کلانی از این راه کسب کرده است‌. در آن زمان نه تبلیغاتی در این زمینه وجود داشت و نه امکانات چندانی برای استفاده از آن‌.

او افزود: البته اکنون عضویت در سرویس‌های ارزش‌افزوده قوانین بسیاری دارد؛ تایید دومرحله‌ای و پیامکی مبنی بر این که قصد دارید عضو این سرویس ارزش‌افزوده باشید یا خیر؟ همچنین به کاربر اطلاع داده می‌شود که باید تلفن همراه خود را وارد کنید و در کدام سرویس‌های ارزش‌افزوده عضو شده‌اید‌. به هر روی بسیاری از نرم‌افزارهای ارزش‌افزوده به کاربران اطلاع نمی‌دهند که روزانه مبلغی از حساب آنها برای نصب این نرم‌افزارها کسر می‌شود یا اینکه قسمت اطلاع‌رسانی را محو و کمرنگ می‌کنند تا کاربران متوجه نشوند‌.

دادگر در رابطه با دلیل این امر که چرا دولت نمی‌تواند از فعالیت شرکت‌های ارزش‌افزوده جلوگیری کند بیان کرد: این شرکت‌ها به اپراتورهای موبایل و مخابرات وصل هستند و البته به شرکت‌های مبین که همگی به یکدیگر مرتبط بوده و در واقع یک شرکت هستند‌. روبیکا نیز متعلق به مدیران همین شرکت‌هاست که در زمینه کدهای دستوری و قرعه‌کشی‌های صداوسیما فعالیت می‌کنند‌.

او در رابطه با نرم‌افزارهای ارزش‌افزوده اظهار کرد: این نرم‌افزارها حتی محتوای مناسبی نیز تولید نمی‌کنند و کاربران برای اطلاعاتی هزینه می‌پردازند که به راحتی می‌توانند در گوگل به آنها دسترسی پیدا کنند.

«جهان صنعت»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا