گوناگون

حوادث بسیاری اکنون درمیهن ما در جریان است

سؤال این است رژیم «ولایت فقیه» تا پایان دور اول دولت ترامپ چگونه کنار می‌آید؟ سقوط رژیم مستبد حاکم بر کشور؛ با حمله آمریکا یا با اعتراضات خیابانی ؟ عقل سلیم ایجاب می کند که دورنمای آینده را درست بنگریم و«حفظ صلح» در متن جامعه را نیز به شعاری محوری تبدیل کنیم و سیاست‌های نابخردانه و ماجراجویانهٔ رژیم در منطقه را به چالش کشیده و  هر نوع تهدید به رودررویی ولاف‌زنی‌های ماجراجویانه در ارتباط با امکان رویارویی نظامی مستقیم یا نیابتیِ ایران با آمریکا،‌ اسرائیل، یا عربستان سعودی را متوقف کنیم و در کنار مبارزه برای دموکراسی و عدالت اجتماعی، بر اهمیت دفاع قاطعانه از صلح به مثابه مؤثرترین سیاست برای تضمین استقلال و حاکمیت ملی تأکید ورزیم….

مایکل پریجنت، کارشناس ارشد مؤسسه هادسون در واشنگتن در مورد وضعیت رژیم پس از گنجاندن سپاه پاسداران ذر لیست تروریستی گفت:‌

برخی فرماندهان سپاه پاسداران اخیرا به مناطق سیل زده رفتند. مردم در این مناطق بسوی آنها سنگ پرتاب کردند. حوادث بسیاری اکنون در ایران در جریان است. سؤال این است آیا این رژیم تا ۲۰ماه آینده یعنی تا پایان دور اول دولت ترامپ دوام می‌آورد؟ نمی‌دانم. اما اگر سؤال این باشد که آیا آنها ۶سال دیگر از دوران ترامپ را دوام خواهند آورد خواهم گفت خیر!

سقوط رژیم مستبد حاکم بر کشور؛ با حمله آمریکا یا با اعتراضات خیابانی ؟

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در یک مصاحبه مطبوعاتی گفته: خطر اینکه پای آمریکا به یک جنگ ناخواسته کشیده شود، منتفی نیست.

به گزارش رویترز، ظریف که در نیویورک به سر می‌برد، گفته: ممکن است “ماجرایی” راه بیاندازند که به وقوع جنگی بزرگ دامن بزند.

از سوی دیگر رئیس بخش ایران در گروه بین‌المللی بحران گفته است: اگر در یک سال آینده بین آمریکا و جمهوری اسلامی درگیری نظامی رخ ندهد، چیزی شبیه معجره خواهد بود.

وی در گفتگو با یورونیوز با اشاره به اینکه اطرافیان دونالد ترامپ به دنبال مذاکره و توافق با جمهوری اسلامی نیستند، افزود: اگر اطرافیان ترامپ نتوانند به آنچه که از نگاهشان «مهار رژیم ایران» تعریف می‌شود دست یابند، ممکن است اوضاع از وضعیت کنونی هم تنش آمیز‌تر شود.

همزمان هوشنگ امیراحمدی، تحلیلگر مسائل سیاسی و کارشناس روابط ایران و آمریکا، در پاسخ به این سوال که آیا انتصاب فردی تندروتر از عزیز جعفری به فرماندهی کل سپاه، نشانه آمادگی نظام برای خوشامد گفتن به درگیری نظامی احتمالی با آمریکاست یا نشانه تمایل نظام به پرهیز از این درگیری از طریق تشدید ادبیات ستیزه جویانه، گفت: من به این دومی معتقدم.

وی افزود: این همان گزینه “حرف‌درمانی” است. آقای خامنه‌ای به هیچ وجه آمادگی برای جنگ با آمریکا، حتی جنگ با عربستان را ندارد و می‌داند که در هر جنگی نظام ایشان بسرعت نابود خواهد شد. امیدواری آقای خامنه‌ای این است که طرف را با ایجاد هیجان در درون و اطراف سپاه (در خارج و داخل) بترساند. اما خطر این فکر در این است که آمریکا و هم‌پیمانان منطقه‌ای آن نخواهند ترسید و ممکن است تحریکات نظام را بهانه‌ای برای حمله سریع دریایی و هوایی به ایران قرار دهند.

امیراحمدی گفت: البته آمریکا برنامه‌ای برای جنگ با جمهوری اسلامی ندارد چون نیازی به آن برای درهم شکستن رژیم اسلامی ندارد. تحریم ها هم اکنون کشور را کلا ذلیل کرده‌اند و وضع هر روز هم بدتر خواهد شد. آمریکا امیدوار است که شورش‌های مردمی کار رژیم را تمام کنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا