اخبار

درخواستی برای مذاکره با آمریکا در کار نیست؟!

سفر ظریف به نیویورک به بهانه شرکت در نشست‌های عمومی سازمان ملل این بار در سایه افزایش تنش در روابط میان واشنگتن وتهران در مرکز توجه رسانه ها قرارگرفت.این سفر دیپلماتیک حامل پیامی معین به کاخ سفید ارزیابی می شود.

پیامی برای مخاطب خاص؛ ظریف با اختیارات کامل به نیویورک سفر کرده است

رویداد۲۴:وزیر خارجه ایران که به طور منظم هر ساله برای شرکت در نشست سازمان ملل به نیویورک سفر کرده، برنامه سفرهایش را با مصاحبه‌های متعدد با رسانه‌های خارجی پر می‌کند، این بار نیز همچون گذشته، شرکت در نشست‌های عمومی و مصاحبه با رسانه‌ها در دستورکار محمدجواد ظریف قرار گرفته تا پیام ایران را هرچه بهتر به جهان مخابره کند. اما ظریف در سفر امسال خود به نیویورک تریبون جدیدی را برای خود انتخاب کرده است.

روز گذشته پوستر و ویدئوی یک دقیقه‌ای مصاحبه جواد ظریف و کریس والاس مجری برنامه «یکشنبه با فاکس نیوز» منتشر شد. در این ویدئو ظریف بخشی از اظهارات چند روز اخیر خود درباره توطئه تیم موسوم به «بی تیم» متشکل از بن سلمان ولیعهد عربستان، بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای مجبور کردن ترامپ به درگیری با ایران را تکرار کرده و گفته به عقیده من شخص ترامپ علاقه‌ای به درگیری نظامی با ایران ندارد.

به گفته ظریف، ترامپ کمپین انتخاباتی‌اش را بر مبنای اصل عدم مداخله در منطقه خاورمیانه و هزینه‌های گزاف برای این مداخله‌های نظامی ترتیب داده و می‌خواهد وعده‌های انتخاباتی‌اش را اجرایی کند.

رابطه صمیمانه میان ترامپ و شبکه تلویزیونی فاکس نیوز چیزی نیست که بر هر کسی که به سیاست در چند سال اخیر علاقه‌ای داشته پنهان مانده باشد. اما شاید عمق این علاقه برای همه آشکار نباشد. ترامپ بارها همزمان با تخطئه رسانه ها و «جعلی» خواندن خبرهای آنها، فاکس نیوز را تحسین کرده است.

نیویورکر در یادداشتی که در ماه مارس امسال منتشر شده شواهدی را از چگونگی نزدیکی فاکس نیوز و کاخ سفید و رشد این روابط در دو سال گذشته منتشر کرد. در بخشی از این یادداشت گفته شده این نزدیک‌ترین رابطه‌ای است که می‌شود با یک شبکه تلویزیونی داشت. ترامپ بار‌ها مدال وفاداری را به بسیاری از خبرنگاران فاکس نیوز داده و رتبه وفاداری آن‌ها را ده از ده می‌داند…

ظریف روز چهارشنبه به وقت نیویورک نیز با «ایشین سوسایتی» مصاحبه کرده و در جریان این گفت‌وگو نیز به طور مفصل درباره توطئه تیم بولتون، بن سلمان و بنیامین نتانیاهو صحبت کرد. او تاکید کرد کمترین خواسته «بی تیم» سرنگونی نظام در ایران و هدف غایی آن‌ها تجزیه کشور است.

ظریف در این گفت‌وگو از تلاش‌های ایران برای طرح پیشنهاد مبادله زندانیان با آمریکا نیز صحبت کرده و گفته شش ماه پیش درخواست مبادله زندانیان را به مقام‌های آمریکایی دادیم، ولی هیچ پاسخی نشنیدیم. اگر هرکس چیزی غیر این به شما بگوید دروغ گفته است…

همه جناح‌های داخلی باید از سخنان ظریف حمایت کنند

مستقل : رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی معتقد است اکنون راهبردی برای مذاکره بین ایران و آمریکا در دو کشور وجود ندارد ولی این بدان معنا نیست که گفتمان جنگ بین تهران و واشنگتن حاکم شده است.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با پانا با اشاره به سخنان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نیویورک، اظهار کرد: «گفته‌های محمد جواد ظریف در جریان سفر خود به نیویورک در حقیقت برای جلوگیری از تساعد و گسترش بحران بین تهران و واشنگتن صورت گرفته است.»

او ادامه داد: «با این حال، این اظهارات به معنی تنش‌زدایی بین ایران و آمریکا نیست چرا که تنش‌های فعلی بین جمهوری اسلامی و ایالات متحده بسیار جدی‌تر از آن است که با این اظهارات برطرف شود اما در مجموع می‌توان اظهارات ظریف را مثبت ارزیابی کرد و به همین دلیل همه جناح‌های داخلی باید از آن حمایت کنند.»

او در ادامه با بیان اینکه اظهارات وزیر امور خارجه به معنای مذاکره بین ایران و آمریکا نیست، گفت: «اکنون راهبردی برای مذاکره بین تهران و واشنگتن وجود ندارد ولی این بدان معنا نیست که راهبرد و گفتمان جنگ بین دو کشور ایجاد شده است.»

فلاحت‌پیشه افزود: «علاوه بر این موضوع، تجربه نشان داده مذاکرات بین جمهوری اسلامی و ایالات متحده میانجی‌ناپذیر است به همین دلیل اعتقاد دارم که دو کشور نباید خطوط ارتباطی خود را از بین ببرند.»

با هرکس که به ایران احترام گذارد مذاکره می‌کنیم

به گزارش ایسنا، شبکه سی‌بی‌اس ویدئوی بخش کوتاهی از گفت‌وگوی خبرنگار این شبکه با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان که نسخه کامل آن یک‌شنبه پخش خواهد شد، را منتشر کرد که در آن ظریف در پاسخ به خبرنگار این شبکه که پرسیده بود چرا برای نشان دادن جدیت حداقل پنج تن از افرادی را که در این زندانی هستند آزاد نمی‌کنید، گفت: این ما نیستیم که باید از خود جدیت نشان دهیم؛ ما این کار را با پایبندی به توافق هسته‌ای انجام داده‌ایم. این آمریکا است که باید از خود جدیت نشان دهد.

ظریف همچنین در ادامه برای تشریح اختیارات خود درباره آزادی یک زندانی ایرانی-آمریکایی به نام باقر نمازی که از آن نام برده شد و ادعا شد که به امکانات درمانی دسترسی ندارد گفت: من مسئول سیاست خارجی هستم و نمی‌توانم در تصمیمات دادگاهی دخالت کنم و تنها در صورتی امکان مداخله برایم وجود دارد که پیشنهاد مبادله (مبادله زندانیان) در کار باشد. من به عنوان وزیر امور خارجه نمی‌توانم در دادگاه ایران مداخله کنم و تنها به صورت یک شخص بر اساس امور بشردوستانه می‌توانم مشارکت داشته باشم و این کار را هم می‌کنم. اما به عنوان یک وزیر جایگاهی در یک دادگاه ایرانی ندارم مگر اینکه در حال تبادل ایرانیانی باشم که از نظر ما به اشتباه در آمریکا یا جاهای دیگر زندانی هستند.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که با چه کسی درباره این چیزها می‌خواهید مذاکره کنید گفت: ما با هر کسی که به ایران احترام بگذارد و با این مسئله کنار بیاید مذاکره می‌کنیم. ما مشکلی با اُبرین (مسئول امور گروگان‌های آمریکا) نداریم اما تا زمانی که از ما نخواهند کسی را به عنوان مذاکره‌کننده گروگان‌های خودمان معرفی کنیم تا درباره گروگان‌های ایرانی در زندان‌های آمریکا مذاکره کنند، کاری با مذاکره کننده آمریکایی نداریم…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا