بین‌المللی

آتش خشم جلیقه زردها با سیاست کاهش مالیات ها هم فروکش نکرد

آتش خشم جلیقه زردها با عقب نشینی دوباره رئیس جمهوری فرانسه و کاهش مالیات ها فروکش نکرد.خیابان های شهر های مختلف این کشور امروز(شنبه) بار دیگر شاهد حضور معترضان به سیاست های اقتصادی دولت حاکم در پاریس بود….
به گزارش خبرگزاری فرانسه، دو روز پس از اعلام امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه که بسیاری از فرانسوی ها اظهارات او را به عنوان ‘حرف های بیهوده’ و بدون تاثیر در زندگی روزمره خود می دانند، معترضان به سیاست های اقتصادی دولت موسوم به ‘جلیقه زردها’در بیست و چهارمین هفته اعتراض ها دوباره به خیابان ها آمدند.
براساس این گزارش، بعد از تولوز در هفته بیست و سوم اعتراض ها، این بار چشم ها به «استراسبورگ» واقع در شرق فرانسه دوخته شده است؛ جایی که در آن رویداد ‘ملی وبین المللی’ در کمتر از یک ماه دیگر به وقوع خواهد پیوست؛ ۲۶می شهر استراسبورگ شاهد برگزاری انتخابات پارلمان اروپا خواهد بود.
تجمع های امروز در شهرهای پاریس، بوردو، لیون، لیل، تولوز و مارسی پیگیری می شود.
این درحالی است که به عنوان یک اقدام احتیاطی، تظاهرات از سوی ریاست جمهوری در مراکز شهرهای تولوز، رن و لیل و مناطق خاص از جمله شانزه لیزه، خیابان الیزه، محوطه مجلس ملی، کلیسای نوتردام، اطراف موسسه ها و نهادهای اروپایی – پارلمان اروپا، دادگاه حقوق بشر اروپا و شورای اروپا و در دیگر مناطق خاص ممنوع اعلام شده است.
خبرگزاری فرانسه افزود: در یک ماه مانده به انتخابات پارلمان اروپا، سازمان دهندگان جنبش جلیقه زردها امیدوارند تا معترضان آلمانی و بلژیکی را به سمت کرسی های مجلس نمایندگان اروپا جذب کنند.
اگر چه در شنبه گذشته خیابان های فرانسه شاهد تجمع ۲۷ هزار و ۹۰۰نفری معترضان با کاهش حدود یکصد هزار نفری نسبت به ۱۷ نوامبر سال ۲۰۱۸(آغاز اعتراض ها) بود وبه درگیری و ضرب و شتم جلیقه زردها از سوی نیروهای پلیس منجر شد، تظاهرات در مقیاس ضعیف تر برقرار است.
در جریان اعتراض های شنبه گذشته که برای هشداری دوباره به رئیس جمهور امانوئل مکرون ترتیب یافته بود، ۱۷۸ نفر از معترضان بازداشت شدند.
اعتراض های امروز جلیقه زردها در حالی پیگیری می شود که به نوشته رویترز، چهره های مشهور جلیقه زردها از جمله «ژاکلین مورو» ، «پریسیلیا لودوسکی» و«اینگرید لوواواسور» روز جمعه در بیانیه ها و توئیت های جداگانه ای تداوم حرکت های جنبش اعتراضی فرانسویان را خواستار شده بودند.
بنابه اعلام رسانه های فرانسوی، تجمع اصلی جلیقه زردها در استراسبورگ در روز جاری درساعت ۱۳ به وقت محلی درمنطقه ‘پلس دو لتوال’ خواهد بود، اما جزئیات بیشتری از آن منتشر نشده است. در عین حال برخی اختلال ها در شبکه اتوبوسرانی و تراموا در جریان اعتراض های امروز انتظار می رود.
اعتراض های مردمی به سیاست های اقتصادی دولت امروز در حالی پیگیری می شود که امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه روز پنجشنبه گذشته در کنفرانس خبری وعده داد که ضمن کاهش مالیات ها و افزایش بازنشستگی، تغییراتی هم در خدمات رفاهی بدهد و در عین حال گفت فرانسوی ها باید بیشتر کار کنند.
به اعتقاد رویترز، اگر چه مکرون خواستار بازگشت آرامش شده اما در عین حال پذیرفته که مردم به سیستم اعتمادی ندارند.
به نوشته این خبرگزاری، مکرون، هسته اولیه خواسته ‌های تظاهرکنندگان را خواسته‌های «عادلانه» خواند و به خبرنگاران گفت پای اصلاحاتش خواهد ایستاد.
سخنرانی مکرون بنا بود پانزدهم آوریل انجام شود اما آتش ‌سوزی در نوتردام سبب تاخیر در این سخنرانی شد.
کاهش مالیات ‌ها به میزان پنج میلیارد یورو، بازگرداندن قانونی که حقوق مستمری بگیران بویژه کسانی که زیر ۲هزار یورو در ماه در آمد دارند، را با توجه به میزان تورم بالا می‌ برد، تمرکززدایی بیشتر از دولت، سهولت امکان برقراری رفراندوم و تعطیلی دانشگاه ENAکه بسیاری از روسای جمهوری و مدیران عامل شرکت های فرانسوی دانش آموخته این دانشگاه هستند از جمله وعده های مکرون در کنفرانس خبری روز پنجشنبه بود.
طبق آخرین نظرسنجی ها، محبوبیت امانوئل مکرون در فرانسه همچنان زیر ۳۰ درصد در مقابل ۶۰درصد روزهای آغازین ریاست جمهوری اش است.
فیگارو با تکیه بر نتیجه یک نظرسنجی درباره اظهارات روز پنجشنبه امانوئل ماکرون، اقدام وی از نظر فرانسوی ‌ها را متقاعدکننده نخواند و نوشت: در این نظرسنجی، اکثریت گفته ‌اند که پیشنهادهای او به انتظارات آنان پاسخ نداده است.
در جریان اعتراض های جلیقه زردها که از ۱۷نوامبر ۲۰۱۸ آغاز شده است، تاکنون ۱۱نفر کشته و دست کم ۲هزار تظاهرکننده و یک هزارنیروی پلیس زخمی و حدود ۱۰هزار نفر بازداشت شده اند.
اعتراضات جلیقه زردها در فرانسه که از لباس زرد افراد در کنار جاده ها گرفته شده است، زمانی آغاز شد که دولت مکرون بیست و سه هفته پیش پیشنهاد افزایش مالیات سوخت را ارایه کرد.
این اقدام دولت با اعتراضات گسترده ای مواجه شد به صورتی که دولت مجبور به تعویق ۶ماهه این پیشنهاد شد.
این اقدام دولت، جلیقه زردها را آرام نکرد و آنان با ادامه اعتراضات خود، محورهای شعارهای خود را ضد سرمایه داری و فشارهای اقتصادی بر طبقه متوسط و ضعیف جامعه قرار دادند.

جنبش جلیقه‌زردها؛ تنش در اطراف مقر پارلمان اروپا در استراسبورگ

image.png

دو روز پس از سخنرانی رئیس جمهوری فرانسه، معترضان برای بیست‌وچهارمین هفته متوالی در قالب جنبش موسوم به جلیقه‌زردها بار دیگر در پاریس و شهرهای دیگر به خیابان رفتند اما شمار آنها هزاران تن کمتر از هفته گذشته بود.

به گزارش ایسنا، بنا بر آمار رسمی وزارت کشور فرانسه، شمار راهپیمایان در سراسر فرانسه به ۲۳ هزار و ۶۰۰ تن رسید که حدود دو هزار و ۶۰۰ تن از آنان به ویژه در دو نقطه از پایتخت، پاریس تجمع کردند. در راهپیمایی هفته گذشته در سراسر فرانسه ۲۷ هزار و ۹۰۰ نفر و در پاریس ۹ هزار نفر راهپیمایی کرده بودند. معترضان مطابق معمول هر هفته این آمار را تکذیب کرده و شمار همراهان خود را بسیار بیشتر اعلام کرده‌اند.

هدف اصلی تظاهرات پاسخ دادن به سخنان اخیر ماکرون بود که جلیقه‌زردها آن را «مزخرفات» رئیس جمهوری نامیدند. هدف دیگر راهپیمایان، اعتراض به رسانه‌های چیره و «تفسیر دلبخواهی» اخبار از سوی آنها اعلام شده بود. این راهپیمایی یا «کنش بیست‌وچهارم» جلیقه‌زردها در حالی برگزار می‌شود که یک ماه دیگر انتخابات پارلمانی اروپا برگزار می‌شود و سندیکاهای فرانسه نیز خود را برای راهپیمایی روز جهانی کارگر آماده می‌کنند.

بر خلاف هفته‌های دیگر، پاریس و تولوز کانون اصلی اعتراض جلیقه‌زردها نبود و در عوض استراسبورگ به صحنه درگیری جدی پلیس با معترضان بدل شد.

معترضان در شهر استراسبورگ واقع در شمال شرقی فرانسه و در مرز آلمان، در پی یک فراخوان اینترنتی به طرف مقر پارلمان اروپا در این شهر حرکت کردند.

فراخوان راهپیمایی استراسبورگ «بین‌المللی» نامیده شده بود و در میان ۲ هزار نفر معترضی که در این راهپیمایی شرکت کردند، پرچم‌هایی از آلمان، بلژیک، ایتالیا و لوکزامبورگ نیز دیده می‌شد.

پلیس ضد شورش با حضور در حوالی خیابانی که به پارلمان اروپا منتهی می‌شد، مانع از رسیدن راهپیمایان به این نهاد مهم اروپایی شده و با پرتاب گاز اشک‌آور تلاش کرد تا معترضان را متفرق کند. پلیس پیش از این راهپیمایی در برخی مناطق استراسبورگ به ویژه محله‌هایی را که نهادهای اروپایی در آن قرار دارند، ممنوع اعلام کرده بود.

در ویدئوهایی که در فضای مجازی منتشر شده، تصاویری نیز از خشونت پلیس علیه جلیقه‌زردها و از جمله دستگیری خشن یک خبرنگار به چشم می‌خورد. به گزارش رسانه‌های داخلی فرانسه در جریان درگیری پلیس با معترضان در استراسبورگ یکی از جلیقه‌زردها از ناحیه سر مجروح شد. با این حال مقام‌های پلیس می‌گویند در جریان تنش در این شهر درگیری مستقیمی با شهروندان روی نداده و راهپیمایان مجبور به عقب‌نشینی از حوالی ساختمان پارلمان اروپا شدند.

به گزارش یورو نیوز، پلیس استراسبورگ اعلام کرد، ۴۲ نفر را در جریان ناآرامی‌ها در این شهر دستگیر کرده است.

جلیقه‌زردهای پاریسی این بار کم‌شمارتر از هفته‌های قبل بودند اما گروهی از معترضان صنفی با جلیقه‌های قرمز به آنها پیوستند.

همچنین شماری از جلیقه‌زردها نیز برای اعتراض به کارکرد رسانه‌های اصلی فرانسه با حمل پلاکارد در مقابل دفتر رادیو فرانسه، سی‌نیوز، شبکه یک تلویزیون فرانسه، شبکه ال‌س‌ای و شبکه ب‌اف‌ام تجمع کردند.

پلیس پاریس از دستگیری ۱۱ تن در راهپیمایی اخیر خبر داد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا