گوناگون

ترکیه با احداث دیواری به ارتفاع ۳ متر، عفرین را از سوریه جدا کرد

برغم اشاره‌های تلویحی «شوراهای سوریه دمکراتیک» و بازوی مسلح آن به احتمال وقوع درگیری با ارتش ترکیه و مخالفان مسلح سوری مورد حمایتش در شهر عفرین، اما به نظر می‌رسد که آنکارا همچنان در تلاش است تا این شهر واقع در شمال غربی سوریه را عملا به خاک خود ملحق کند….

به گزارش العربیه (وابسته به دولت غربستان)، ارتش ترکیه از چند روز پیش، به طور علنی اقدام به احداث دیواری حائل در اطراف بعضی از روستاهای حومه شهر عفرین کرد.
این دیوار به‌طور ویژه روستاهایی در اطراف روستاهایی ایجاد خواهد شد که از طرفی در مسیر خط رویارویی میان ارتش ترکیه و گروه‌های مورد حمایتش از یک سوی و نیروهای رژیم بشار اسد و پست‌های دیدبانی نیروهای روسیه از سوی دیگر قرار دارد.

بنا به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه این دیوار که ارتفاع آن به ۳ متر می‌رسد علاوه بر اینکه به عنوان کمربندی امنیتی خواهد بود، همچنین به منظور جداسازی عفرین از خاک سوریه ساخته می‌شود.

ترکیه عملا بخش‌هایی از پروژه احداث دیوار را در برخی از روستاها که به فاصله ۱۰کیلومتری شمال شرقی مرکز شهر عفرین قرار دارند، به اتمام رسانده است.

با اینکه برخی رسانه‌های ترکیه و سوری نزدیک به آنکارا از این دیوار حائل به عنوان «پایگاه نظامی ترکیه» نام برده‌اند، اما رامی عبدالرحمن، مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه در گفت‌وگو با «العربیه» این ادعا را رد کرد.

بعضی از ساکنان شهر عفرین که در پی عملیات نظامی ترکیه موسوم به «شاخه زیتون» در اوایل سال ۲۰۱۸ علیه یگان‌های مدافع خلق، مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند، مسکو را متهم می‌کنند که از منافع ترکیه در عفرین محافظت می‌کند. آنها این موضوع را با احداث دیوار حائل در نزدیکی پست‌های دیدبانی روسیه و بدون اینکه واکنشی را نشان دهند، مرتبط می‌دانند.

ترکیه در حالی از این دیوار حائل در مرز خود با سوریه به عنوان «سد ترکیه» نام می‌برد که رسانه‌های رسمی این کشور از آن به عنوان سومین دیوار حائل طولانی در جهان یاد کرده و درازای آن را ۹۱۱ کیلومتر اعلام کردند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا