گوناگون

پیشنهاد مذاکره با چاقوکش‌ها…!

ساعتی از تشبیه رییس‌جمهور آمریکا به چاقوکش‌ها و اعلام عدم تمایل به مذاکره بر اساس الگوی چاقوکشی از سوی حسن روحانی نگذشته بود که جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در نیویورک اعلام کرد که آماده مذاکره با آمریکا جهت تبادل زندانیان است.

ظریف تاکید کرد که برای چنین مذاکره‌ای اختیار کامل دارد تا نشان دهد این پیشنهاد مذاکره، ظاهراً پیشنهادی جدی از سوی نظام است و نه یک نمایش دیپلماتیک در سطح رسانه‌ها. اگر از تناقض میان سخنان رییس‌جمهور و وزیر خارجه بگذریم به پرسشی اساسی‌تر می‌رسیم و آن اینکه وقتی برای چند شهروند ایرانی که اغلب به دلیل دور زدن تحریم‌ها در زندان‌های ایالات متحده هستند پیشنهاد جدی و رسمی مذاکره مطرح می‌شود چرا نمی‌توان به چنین گزینه‌ای در ابعاد بزرگتر اندیشید؟!

اگر بخواهیم بر اساس ادبیات رسمی سخن بگوییم آن زندانیان ایرانی در آمریکا، گروگان‌هایی در اختیار همان چاقوکش هستند و حالا همان مسئولانی که بر عدم مذاکره تاکید دارند پیشنهاد جدی مذاکره برای تبادل زندانیان دو طرف را مطرح می‌کنند. حالا بیاییم با همین نگاه به تصویری کلان‌تر از وضعیت روابط جمهوری اسلامی و دولت آمریکا بنگریم. تحریم‌های نفتی و بانکی در یک سال اخیر دردسرهای بزرگی را برای مردم ایران به وجود آورده است و بی‌راه نیست که اگر بگوییم چند ده میلیون نفر گروگان تحریم‌ها شده‌اند.

در این ارتباط پرسش مهم این است که وقتی می‌توان برای آزادی چند گروگان به مذاکره جدی با آنان که چاقوکش نامیده‌ شده‌اند اندیشید چرا نباید برای رهایی چند ده میلیون گروگان در چنگال تحریم فکری دیگر کرد؟ تناقض اساسی همین‌جاست؛ حتی اگر روایت سخنگوی وزارت امور خارجه مبنی بر مسبوق به سابقه بودن پیشنهاد ظریف برای مذاکره جهت تبادل زندانیان ایرانی و آمریکایی را بپذیریم هم، زمان طرح چنین پیشنهادی هم‌چنان آن پرسش را به قوت خود باقی نگه خواهد داشت.

از زاویه‌ای دیگر نیز می‌توان به این قطعات پازل نگریست؛ به نظر می‌آید که تصمیم‌گیران حوزه سیاست خارجی دچار نوعی تناقض استراتژیک شده‌اند که نمود عینی آن در برنامه‌ها (اگر بهتر بگوییم بی برنامگی) دستگاه سیاست خارجی مشهود است. همین پیشنهاد اخیر وزیر امور خارجه نیز نمونه‌ای از همین تناقض در تصمیم‌گیری است. به طوری که مسئولان ارشد کشور از ممنوعیت مذاکره با دولت آمریکا می‌گویند، رییس‌جمهور از عدم تمایل برای مذاکره با چاقوکش‌ها می‌گوید، قوه‌قضاییه بر غیر سیاسی بودن پرونده‌های قضایی شهروندان خارجی تاکید دارد و وزیر امور خارجه هم از آمادگی برای مذاکره با آمریکایی‌ها برای تبادل زندانیان دو طرف گفته است.

مجموع این موارد نشانگر آن است که اولاً نظام تصمیم‌گیری در حوزه سیاست خارجی دچار اختلال جدی شده است و ثانیاً همانقدر که طرف آمریکایی با خروج از توافق هسته‌ای شرایط لازم برای کاهش تنش‌های دو طرف را تا حدود بسیاری از میان برده است از سوی ایران نیز برنامه مشخصی برای مواجه شدن با شرایط ویژه کنونی حداقل تا این لحظه دیده نمی‌شود!
محمد توکلی
بهارنیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا