بین‌المللی

حزب سوسیالیست پیروز انتخابات اسپانیا شد

حزب سوسیالیست به رهبری «پدرو سانچز» با کسب ۲۸.۷ درصد آرا و ۱۲۲ کرسی در مجلس نمایندگان، پیروز انتخابات اسپانیا شد. به گزارش ایرنا، نظرسنجی ها پیروزی سانچز را با ۱۳۶ کرسی پیش بینی‌ کرده بودند اما تاکید داشتند که وی باید برای رسیدن به قدرت با احزاب دیگری ائتلاف کند تا به ۱۷۶ کرسی اکثریت آرا برسد….

در این رابطه، سانچز به ۴۲ کرسی حزب پودموس و ۱۰ کرسی استقلال طلبان کاتالونیا یا حزب ملی گرای باسک برای دستیابی به اکثریت آرا نیاز دارد.
نظرسنجی ها همچنین ورود پر قدرت حزب راستگرای افراطی ووکس (Vox) به مجلس نمایندگان اسپانیا را پیش بینی‌ کرده بود. این حزب به رهبری «سانتیاگو آباسکال» موفق به کسب ۲۴ کرسی و به پنجمین قدرت در اسپانیا تبدیل شد. این در حالی‌ است که حزب راستگرای مردمی به رهبری «پابلو کاسادو» بیشترین شکست را در این انتخابات متحمل شد و از ۱۳۷ کرسی که در سال ۲۰۱۶ کسب کرده بود، ۷۱ کرسی را از دست داد و به ۶۶ کرسی اکتفا کرد.
حزب شهروندان دیگر حزب راستگرا در این انتخابات به رهبری «آلبرت ریورا» نیز ۵۷ کرسی کسب کرد که نسبت به انتخابات قبلی‌ ۲۵ کرسی افزایش داشت.
روز یکشنبه، ۳۶ میلیون و ۸۹۳ هزار و ۹۷۶ نفر واجد شرایط ، به پای صندوق های رای فراخوانده شده بودند تا در مورد تشکیل ۳۵۰ کرسی مجلس نمایندگان و ۲۶۶ کرسی مجلس سنا تصمیم بگیرند.
بر اساس آمار رسمی‌ شورای انتخابات، ۷۵ درصد واجدین شرایط در این انتخابات شرکت کردند که افزایشی ۹ درصدی نسبت به انتخابات قبلی‌ داشت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا