حقوق بشر

حاکم شدن فضای امنیتی بر مناطق سیل‌زده خوزستان: دست‌کم ۵۰ امدادگر در بازداشت

محدود کردن امکان امدادرسانی افراد و سازمان‌های داوطلب در مناطق سیل‌زده با بازداشت دست‌کم ۵۰ تن از امدادگران وارد فاز دیگری شده است که رسانه‌های مستقل فارسی زبان از آن با عنوان «امنیتی شدن فضا» یاد می‌کنند….

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، دست‌کم ۵۰ نفر از امدادگران بازداشت ‌شده در مناطق سیل‌زده خوزستان به ‌غیر از اعضای بازداشت ‌شده موسسه میثاق فجر انتصار، در بند قرنطینه زندان مرکزی اهواز (شیبان) در شرایطی نامناسب نگهداری می‌شوند.

موسسه میثاق فجر انتصار اهواز اما خود را مجموعه‌ای معرفی کرده است که دارای مجوز رسمی فعالیت به عنوان سازمان مردم‌نهاد است و در زمینه حقوق شهروندی فعالیت می‌کند. در سایت این موسسه که به دو زبان فارسی و عربی‌ست، آمده است که از جمله اهداف این مجموعه این است که شهروندان را با حقوقشان آشنا کند و «با ایجاد امید در دل هم‌وطنان، آن‌ها را امیدوارانه به احقاق حقوق خود آگاه سازد تا به حقوق آن‌ها که در قوانین آسمانی و وضعی از آنها تعبیر شده است، برسند.»

به گزارش منابع محلی اما منتقل شدگان به بند قرنطینه زندان مرکزی اهواز از حق تماس با خانواده خود محروم‌اند و گفته می‌شود بعد از ضرب و شتم و شکنجه شدید فیزیکی در بازداشتگاه، به قرنطینه این زندان منتقل ‌شده‌اند.

نیروهای امنیتی ایران پیش از این و همزمان با زلزله در استان کرمانشاه و آذربایجان شرقی نیز شماری از امدادگران داوطلب را دستگیر و به زندان منتقل کردند.

در جریان سیل سراسری فروردین ۹۸ اما روز چهارشنبه ۲۸ فروردین‌، شهاب صیاحی، حسن ساعدی، عیسی (عارف) سواری و حسن طرفی، چهار عضو موسسه میثاق فجر انتصار در مناطق سیل‌زده خوزستان و در ستاد مردمی بر پا شده برای امدادرسانی به سیل‌زدگان، بازداشت شدند.

نهاد بازداشت‌کننده آنان، قرارگاه ابوالفضل العباس معرفی شده و گزارش شده است که همچنان در بازداشتگاه اطلاعات سپاه اهواز تحت بازجویی هستند.

۲۵ فروردین ‌ماه ۹۸ هم ۲۵ نفر از امدادگران اهل ملاشیه پس از بازسازی سیل‌بند در خانه‌ای که به ‌عنوان ستاد مردمی برای کمک به سیل‌زدگان در نظر گرفته شده بود، بازداشت شدند.

به گزارش سایت زمانه، منابع محلی گفته‌اند آنان مشغول استراحت و صرف غذا بودند که به وسیله نیروهای امنیتی محاصره و سپس بازداشت شدند.

گزارش ‌شده است بیشتر این افراد هنگام حضور مسئولان کشوری و لشکری برای بازدید از مناطق سیل‌زده، به انتقاد از آنان به دلیل کمک‌رسانی نامناسب به مردم سیل‌زده پرداخته‌اند.

همزمان با دستگیری این ۲۵ نفر، فرمانده پلیس فضای مجازی استان خوزستان از دستگیری و معرفی ۲۴ نفر به مراجع قضایی به اتهام «نشر اخبار منحرف» از سیل در این استان خبر داد.

تمامی امدادگران بازداشت شده اهل ملاشیه به غیر از حسن ساعدى، به بند قرنطینه زندان شیبان منتقل شده‌اند.

ملاشیه در جنوب غربی اهواز از محروم‌ترین مناطق این شهر به شمار می‌رود و جمعیت غالب ساکن آن را عرب‌ها تشکیل می‌دهند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا