گوناگون

بزرگترین گردهمآیی تاریخ افغانستان برای صلح

اعضای لویه جرگه مشورتی افغانستان امروز دوشنبه در کابل گردهم آمدند تا در خصوص راه‌های دستیابی به توافق با طالبان و نیز تحقق صلح در این کشور بحث و تبادل نظر کنند….

به گزارش بهار نیوز،بیش از سه هزار تن از فرماندهان پلیس و نیروی امنیتی، مسئولان منطقه ای، رهبران قومی و دیگر اعضای جامعه مدنی پیشتر برای شرکت در این نشست که از آن به عنوان بزرگترین گردهم آیی تاریخ مدرن افغانستان نام برده شده، دعوت شده بودند. رسانه های محلی به نقل از رئیس کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی اعلام کرده اند که مهاجرانی از پاکستان و ایران نیز در این نشست حضور دارند.
 
اشرف غنی در مراسم گشایش لویه جرگه مشورتی در کابل طی سخنانی با تاکید بر اهمیت برگزاری این نشست بر لزوم برقراری صلحی پایدار در کشورش تاکید کرد و گفت: «امروز چشم همه مردم به این جرگه بزرگ مشورتی صلح است. به دنبال صلح شکننده و ضعیف با طالبان نیستم. دنبال صلحی هستیم که مردم دنیا هم به پایدار بودن آن باور پیدا کنند و سرمایه‌ها به کشور ما سرازیر شود و ما از این وضعیت رقت بار خارج شویم.»
رئیس جمهوری افغانستان همچنین تعیین خط مشی های مشخص و دقیق برای مذاکره با طالبان را از جمله اهداف اصلی برگزاری این نشست مشورتی بزرگ قلمداد کرد و خطاب با حاضران در جلسه گفت: «ما خواهان مطلع شدن از توصیه ها و دیدگاه های روشن شما در این زمینه هستیم.»

از سوی دیگر عبدالرب رسول سیاف، رهبر پیشین جهادی که اشرف غنی در پایان سخنانش از وی به عنوان رییس لویه جرگه یاد کرد نیز ضمن تاکید بر اهمیت تامین صلح در افغانستان یادآور شد که غایبان در این نشست لزوما مخالف صلح نیستند و با توجه به اختلاف روش ها و دیدگاه ها در لویه جرگه حضور نیافته اند. رئیس لویه جرگه مشورتی در کابل در ادامه صلح با طالبان را ممکن قلمداد و تصریح کرد: «آغوش مردم برای طالبان باز است، البته با حفظ حاکمت افغانستان و هر وقت که آمدن خوش آمدید.» این در حالیست که طالبان برگزاری لویه جرگه مشورتی را نوعی نمایش از سوی دولت توصیف و تاکید کرده است که این نشست در واقع با رویکرد تبلیغاتی برای ادامه کار اشرف غنی طراحی و اجرا شده است!

نشست مشورتی روز دوشنبه در کابل تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار می شود. به گزارش منابع محلی بخش عمده ای از پایتخت افغانستان برای برگزاری این نشست به حال تعطیل درآمده و دسترسی به بلندی های مشرف به کابل برای تامین امنیت بیشتر مسدود شده است. آخرین لویه جرگه در افغانستان سال ۲۰۱۳ برگزار شد؛ شرکت کنندگان در نشست یاد شده به توافق نامه ای امنیتی رای دادند که به بخشی از نیروهای آمریکایی اجازه می داد پس از خروج پیش بینی شده ارتش آمریکا از خاک افغانستان در سال ۲۰۱۴ در این کشور بمانند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا