حقوق بشر

جولیان آسانژ به ۵۰ هفته حبس محکوم شد

دادگاه انگلیس روز چهارشنبه با صدور حکمی جولیان آسانژ افشاگر ویکی‌لیکس را به اتهام نقض قوانین مربوط به‌قرار وثیقه به ۵۰ هفته حبس در زندان محکوم کرد.

به گزارش ایرنا، دبورا تیلر قاضی این پرونده، آسانژ را متهم کرد که به‌رغم میل باطنی از سفارت اکوادور در لندن خارج‌ شده و در مدت ۷ سال پناهندگی در این سفارتخانه، ۱۶ میلیون پوند خرج روی دست دستگاه‌های امنیتی انگلیس گذشته است.
او ادعای آسانژ که شرایط اقامت در سفارت اکوادور را به زندان تشبیه کرده بود رد و تصریح کرد که ۵۰ هفته حبس حداکثر حکمی است که می‌تواند برای اتهام او صادر کند.
هم‌زمان با برگزاری دادگاه آسانژ، طرفداران وی خارج از ساختمان تجمع کرده و با سردادن شعارها و حمل شعارنوشته‌هایی خواستار آزادی وی شدند.
جولیان آسانژ به‌تازگی توسط پلیس لندن بازداشت شد. پلیس اعلام کرد که در پی لغو پناهندگی آسانژ از سوی دولت اکوادور، مأموران با اجازه سفیر این کشور داخل سفارت شده و او را دستگیر کردند. ساعاتی بعد او در دادگاه بدوی به اتهام نقض قوانین مربوط به‌ قرار وثیقه، گناهکار شناخته شد.
آسانژ ۴۷ساله از سال ۲۰۱۲میلادی در سفارت اکوادور در انگلیس در شرایط پناهندگی به سر می‌بُرد. وی در پی تائید حکم استردادش به سوئد در ارتباط با یک پرونده‌ آزار و اذیت جنسی، به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده بود.
دادگاه سوئد بعدها از او در برخی موارد رفع اتهام کرد؛ اما وی همچنان به علت نقض تعهدات مربوط به وثیقه‌، در انگلیس تحت تعقیب بود. آسانژ که ید طولایی درافشای اسناد محرمانه نهادهای آمریکایی از طریق تارنمای اینترنتی ویکی‌لیکس داشت،به جرم نفوذ و دسترسی به مدارک طبقه‌بندی و محرمانه پنتاگون متهم است و دولت انگلیس قصد دارد تا او را به این کشور مسترد کند.
براساس متن این کیفرخواست، جولیان آسانژ در سال ۲۰۱۰ در توطئه‌ای با چلسی مانینگ تحلیلگر سابق سرویس های اطلاعاتی ارتش آمریکا و عامل درز اسناد محرمانه این کشور، به‌منظور دسترسی به یک رایانه طبقه‌بندی‌شده دولت آمریکا مشارکت داشته است.
گفته می‌شود که اگر جولیان آسانژ در این مورد مجرم شناخته ‌شده و اتهامات وارده به وی تائید شود، دستکم به تحمل پنج سال حبس محکوم خواهد شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا