گوناگون

ادامه مذاکرات با کنسرسیوم انگلیسی برای توسعه میدان نفتی کرنج

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: مذاکرات با کنسرسیوم پِرگَس (PERGAS) ادامه دارد و امیدواریم این توافقنامه به قرارداد تبدیل شده و توسعه میدان کرنج سرعت یابد…..

به گزارش خبرنگار مهر، احمد محمدی مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در حاشیه بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با اعلام اینکه این شرکت ۸ بسته از طرح‌های نگهداشت و افزایش تولید نفت را در مرحله مناقصه دارد گفت: به زودی تکلیف این مناقصات مشخص می‌شود. این در حالی است که امضای دو قرارداد را در پیش داریم.

وی ادامه داد: فردا قرارداد مطالعات جامع مخازن شش گانه شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با مشاوران داخلی امضا می‌شود.

این مقام مسئول در ارتباط با شرایط چاه‌های تحت مدیریت این مجموعه پس از سیل استان خوزستان توضیح داد: اقدامات پیشگیرانه ای را انجام دادیم تا شرایط از آنچه که هست بحرانی‌تر نشود. البته ما دو اقدام در سیلاب‌های اخیر انجام دادیم که در بعد راهبری تولید و صیانت از تأسیسات و همچنین کمک به مناطق سیل زده بود. البته به دلیل شرایط موجود با هماهنگی‌های لازم مجبور شدیم برخی از چاه‌ها را ببندیم اما با این وجود برنامه تولیدی ما به طور صد درصدی محقق شد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با اشاره به اینکه تحریم مقوله خوبی نیست و با تمام توان خود برای کاهش تأثیرگذاری آن تلاش می‌کنیم، اظهار داشت: ممکن است مشکلاتی در بخش صادرات نفت کشور ایجاد شود اما ما برنامه تولیدی مان وقفه ندارد و ادامه خواهد داشت.

محمدی درباره توافقنامه میدان کرنج که با کنسرسیوم انگلیسی پرگس امضا شده بود، توضیح داد: مذاکرات در این باره همچنان ادامه دارد و امیدواریم بتوانیم این توافقنامه را به قرارداد رسانده و اجرایی کنیم البته این میدان در حال حاضر تولید خود را انجام می‌دهد و حتی طرح تزریق گاز روی آن در حال اجرا است که در نتیجه حضور کنسرسیوم پرگس، این توسعه سرعت می‌یابد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه به طور طبیعی سالانه شاهد ۱۰ درصد افت تولید در مخازن نفتی مناطق نفت خیز جنوب هستیم، افزود: با اقدامات مختلف در بخش تعمیراتی و ظرفیت سازی و همچنین بهره مندی از فازهای درون چاهی تلاش می‌کنیم تا این افت جبران شود.

محمدی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چگونه در شرایط تحریمی تولید و صادرات خود را پیش می‌برید توضیح داد: وجود مشکل در این روند غیرقابل تکذیب است اما ایرانی‌ها ثابت کرده‌اند که مرد روزهای سخت بوده و قطعاً از این شرایط عبور می‌کنند.

وی در پایان ظرفیت تولید نفت در مناطق نفت خیز جنوب را بدون اجرای برنامه‌های توسعه‌ای در حال حاضر ۳.۵ میلیون بشکه در روز عنوان کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا