گوناگون

کسری بودجه فرانسه به چهل میلیارد یورو رسید

سازمان حساب های عمومی فرانسه روز سه شنبه اعلام کرد که کسری بودجه این کشور در اواخر ماه مارس به بیش از چهل میلیارد یورو رسید.

به گزارش خبرگزاری رویترز از پاریس، کسری بودجه فرانسه در آخر ماه مارس، هفت میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو در مقایسه با همین ماه در سال گذشته میلادی افزایش یافت و بر این اساس، به چهل میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو رسید.

سازمان حساب های عمومی فرانسه که وظیفه تدوین و اجرای بودجه دولتی این کشور را بر عهده دارد، ضمن انتشار این آمار اعلام کرد: تا ۳۱ ماه مارس میزان هزینه های دولت فرانسه به ۷۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو و میزان برداشت از درآمدها نیز به ۱۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو رسید.

از سویی دیگر، میزان درآمدهای فرانسه نیز در پایان ماه مارس به ۶۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو رسید که این رقم در مدت مشابه سال ۲۰۱۸، ۷۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو بود.

در سال ۲۰۱۷ که امانوئل مکرون به عنوان پیروز انتخابات ریاست جمهوری پا به کاخ الیزه گذاشت، امیدهای طبقه فقیر و متوسط به او زیاد بود.

در عرصه داخلی فرانسه، بر خلاف جهان خارج، احساسی مخلوط از خوشبینی و انتظار و بدبینی پیروزی مکرون را همراهی می‌کرد. او دو ماه بعد از راه یافتن به الیزه، با پیروزی جنبش هواداراش در انتخابات مجلس انجام اصلاحات اقتصادی و اجتماعی را شروع کرد، با این وعده که کیفیت زندگی شهروندان ارتقا یابد.

درآمد سرانه فرانسوی‌ها از سال ۲۰۰۷ (شروع بحران مالی جهانی‌) تا کنون کمترین افزایشی نیافته، بیکاری ۹ درصد و در میان جوانان بسیار بیشتر است و نظام آموزشی پاسخگوی نیازهای اقتصادی و ارتقای موقعیت شهروندان نیست.

در مجموع بخش‌های کثیری از اقشار میانی و پایینی جامعه حالا مدت‌هاست که احساسی از ناامنی شغلی و مالی و اجتماعی دارند و چشم‌اندازهای مثبتی برای آینده نمی‌بینند.

از سویی دیگر، ادامه تظاهرات و اعتراض های مخالفان سیاست های اقتصادی مکرون که به جلیقه زردها شهرت یافته اند، به چالشی بزرگ برای کاخ الیزه تبدیل شده است و هر روز دامنه آن گسترش می باید.

ایرنا

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا