زنان

ادامه بازداشت و پرونده سازی ها : سرکوب فعالان مدنی و دستگیری خبرنگار زن

مرضیه امیری خبرنگار روزنامه شرق که برای تهیه خبر در روز کارگر به محل تجمع کارگران، مقابل مجلس رفته بود، توسط پلیس امنیت دستیگر و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد/ مژگان (مایا) کشاورز، فعال مدنی ساکن گذشته به زندان قرچک ورامین منتقل شده است. وی در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه توسط مامورین وزارت اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود / گلرخ ابراهیمی ایرانی، زندانی سیاسی سابق و آتنا دائمی، کنشگر مدنی محبوس در بند زنان زندان اوین به شعبه ۴ دادسرای اوین احضار شدند…

اخبار برخی از بازداشت ها و پرونده سازی ها علیه فعالان مدنی و دستگیری خبرنگار زن :

اطلاعیه ی گروه اتحاد بازنشستگان در باره بازداشت مرضیه امیری خبرنگار روزنامه شرق

مرضیه امیری خبرنگار روزنامه شرق که برای تهیه خبر در روز کارگر به محل تجمع کارگران، مقابل مجلس رفته بود، توسط پلیس امنیت دستیگر و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

کار خبرنگاری رفتن به مکانهای مختلف برای کسب خبر و بازتاب آن به افکار عمومی جامعه می باشد. خبرنگاران در حرفه خود باید مصونیت قضائی و امنیتی داشته باشند و بتوانند اخبار جامعه را آزادانه و بدون موانع امنیتی و بدون سانسور انعکاس دهند.
یکی از مفاد قطعنامه روز جهانی کارگر و روز معلم آزادی بیان (و آزادی نشر) می باشد که هر شهروند و هر آزادیخواه، فعال مدنی، اجتماعی و سیاسی باید آن را سرلوحه خواست های خود قرار دهد. آزادی بیان و آزادی نشر از خواستهای فوری، ضروری حقوق بشر و از مهمترین حقوق اولیه هر شهروند می باشد. باید برای حق بیان آزاد و آزادی نشر و آزادی بدون قید و شرط تمام کسانی که برای این حقوق اولیه، بازداشت و زندانی شده اند تلاش کنیم.

گروه اتحاد بازنشستگان

مژگان کشاورز، فعال مدنی به زندان قرچک ورامین منتقل شد

مژگان (مایا) کشاورز، فعال مدنی ساکن تهران به زندان قرچک ورامین منتقل شده است. وی در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه توسط مامورین وزارت اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸، مژگان کشاورز، فعال مدنی ساکن تهران به زندان قرچک ورامین منتقل شده است.
این شهروند پس از انتقال به زندان قرچک ورامین روز جاری از قرنطینه به بند ۷ این زندان منتقل شده است.

روز پنجشنبه ۵ اردیبهشت‌ماه، مژگان کشاورز، در منزل شخصی خود و توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود.
گفته می‌شود نیروهای وزارت اطلاعات به منزل خانم کشاورز مراجعه کرده و وی را در برابر چشمان دختر نه ساله‌اش با ضرب و شتم بازداشت کرده بودند.
ضابطان قضایی توضیحی در خصوص چرایی بازداشت این شهروند ارائه نکردند.

**پرونده سازی در زندان؛ احضار گلرخ ابراهیمی ایرایی و آتنا دائمی به دادسرای اوین

گلرخ ابراهیمی ایرانی، زندانی سیاسی سابق و آتنا دائمی، کنشگر مدنی محبوس در بند زنان زندان اوین به شعبه ۴ دادسرای اوین احضار شدند. در این احضاریه از این دو کنشگر مدنی خواسته شده که از بابت پرونده‌های جدیدی که توسط وزارت اطلاعات علیه آنان در دوران حبس مفتوح شده است، روز دوشنبه در این دادسرا حاضر شوند. گلرخ ایرایی در تاریخ ۱۹ فروردین ماه با پایان دوران محکومیت با تودیع قرار از زندان آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، گلرخ ابراهیمی ایرایی و آتنا دائمی به شعبه ۴ دادسرای اوین احضار شدند.
احضار این دو کنشگر مدنی در ارتباط با پرونده‌هایی صورت گرفته است که سال گذشته و در دوران حبس علیه آنها مفتوح شده است.
در پرونده اول اتهام “اهانت به بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبری” مطرح شده است، مسئولان زندان مدعی هستند این فعالان به بهانه اعتراض به اجرای حکم اعدام سه زندانی سیاسی (در سال گذشته) در حین خواندن سرود در سالن ملاقات انجام داده‌اند. همین‌طور اتهام “تبلیغ علیه نظام” به بهانه صدور بیانیه‌هایی طرح شده است که به خانم ایرایی و خانم دائمی انتساب داده می‌شود.
پرونده دیگر نیز شامل دو اتهام تحت عناوین “اخلال در نظم زندان” و “درگیری با ماموران” است. این پرونده نیز سال گذشته مفتوح شده است، این دو کنشگر مدنی متهم هستند که در روز ملاقات با بازرسی بدنی بعد از انجام ملاقات و هنگام ورود به بند مخالفت کرده‌اند، خودداری آنها از تفتیش شدن، از طرف مسئولین مصداق تمرد و درگیری با مامورین و اخلال در نظم قلمداد شده است.

این دو پرونده در شعبات ۳ و ۵ دادسرای اوین بررسی شده و نهایتا به شعبه ۴ دادسرای اوین به ریاست بازپرس خدابخشی ارسال شده است. جلسات بازپرسی از آبان‌ماه ۹۷ و پس از آن در ۶ جلسه به صورت مجزا برای این افراد تشکیل شده و احضار اخیر جهت دفاع آخر است.

آتنا دائمی پیشتر با انتشار نامه‌ای سرگشاده که نسخه‌ای از آن در اختیار هرانا قرار گرفته و منتشر شده بود نسبت به این احضارها و پرونده‌سازی‌ها واکنش نشان داده و به تشریح مشکلاتی که به بهانه‌های واهی از طریق مسئولین زندان و مقامات قضایی به همراه گلرخ ابراهیمی ایرایی و دیگر هم‌بندیان خود متحمل شده است پرداخته بود.
این احضارها در حالی صورت می گیرد که آتنا دائمی از تاریخ ۱۹ اسفندماه به دلایل نامعلوم و به دستور رئیس زندان از ملاقات حضوری با خانواده خود محروم شده است.

یک منبع نزدیک به خانواده دائمی ضمن تایید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “آخرین ملاقات حضوری خانواده دائمی با دخترشان ۱۹ اسفند بوده و ۲۶ اسفند نیز آخرین ملاقات کابینی‌شان بوده است.”

به گفته این منبع نزدیک به خانواده دائمی “بعد از پیگیری‌های مداوم خانواده هنوز حکمی مبنی بر ممنوعیت از ملاقات حضوری ابلاغ نشده و دادیاری زندان و بازپرس شعبه ۵ و حتی ریاست بند نسوان اعلام کردند که این دستور از جانب آنها نبوده است. طبق گفته رییس سالن ملاقات اعلام شده که این دستور از جانب رییس زندان آقای چهارمحالی است و به آنها گفته‌اند که طبق ماده ۱۸۳ تمام ملاقات‌ها کابینی است و اگر رییس زندان بخواهد می‌تواند ملاقات حضوری به خانواده‌ها بدهد و در حال حاضر این امتیاز را از آتنا دریغ کرده‌اند.”
لازم به یادآوری است، آتنا دائمی، در تاریخ ۲۹ مهرماه ۹۳ بازداشت و تحمل ۵ سال حبس تعزیری به دلیل فعالیت های مدنی خود محکوم شد. این زندانی از آذرماه سال ۹۵ دوره محکومیت خود را آغاز کرده است و هم اکنون در زندان اوین تحمل حبس می کند.

گلرخ ابراهیمی ایرایی، دیگر فعال مدنی متهم در این پرونده در تاریخ ۱۹ فروردین ماه سال جاری با پایان دوران محکومیت از زندان آزاد شد. خانم ایرایی از سوم آبان ماه سال ۹۵ همزمان با آرش صادقی -همسر خود- در حال تحمل محکومیت حبس خود به دلیل فعالیت های مدنی در زندان اوین بود.

۱۳ اردیبهشت ۹۸

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا