اخبار

پایان معافیت های نفتی؛ فضای تنش آلود و مسیر مذاکره

اجرای سیاست فشار حداکثری از سوی امریکا به ایران با پایان معافیت های نفتی وارد دور تازه ای شد.به رغم سخنان تند و فضای تنش آلود ترسیم یک نقشه راه در مسیر مذاکره از سوی طرفین منتفی اعلام نشده است.

ظریف درگیری نظامی بین ایران و آمریکا در آینده نزدیک را بعید دانست

همدلی :محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با نشریه انگلیسی ایندیپندنت، درگیری نظامی بین ایران و آمریکا در آینده نزدیک را بعید دانست.ظریف در ادامه گفته است البته وقوع حوادثی در خلیج‌فارس و تنگه هرمز می‌تواند به وقوع درگیری، دامن بزند. وی دراین‌باره به حادثه ورود غیرقانونی دو کشتی نیروی دریایی آمریکا به آب‌های ایران در ژانویه ۲۰۱۶ اشاره کرد که توسط نیروهای ایران دستگیر شدند. اما آن زمان به دلیل کانال ارتباطی او و همتای آمریکایی‌اش جان کری، دو طرف کنترل اوضاع را به دست گرفته و از بروز درگیری جلوگیری شد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین به ایندیپندنت گفت که از اختیاراتی برای مبادله زندانیان برخوردار است. او توضیح داد که این مبادله بین آمریکایی‌های زندانی در ایران و ایرانیانی صورت خواهد گرفت که به دلیل آنچه نقض تحریم‌های آمریکا خوانده می‌شود، زندانی هستند.
ظریف بااین‌حال تصریح کرد که این تبادل، زندانیان اروپایی همچون نازنین زاغری تبعه انگلیسی-ایرانی را که به اتهامات امنیتی در تهران زندان است، شامل نمی‌شود.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین درباره مصاحبه‌اش با شبکه فاکس نیوز این‌گونه توضیح داد که قصد داشت تا از این طریق با هواداران دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا ارتباط بگیرد. وی عنوان کرد: گاهی مهم است که با طرف مقابل هم‌صحبت کرد. وی همچنین اظهار داشت که این برای اولین بار نبود که با فاکس نیوز صحبت کرده و زمانی که سفیر دائم ایران نزد سازمان ملل متحده بود هم با این شبکه مصاحبه کرده است.

مذاکره تهران با امریکا با بند پنج شروع شده است؛ایران و امریکا در مسیر مذاکره!

دیپلماسی ایرانی- صادق ملکی؛سفر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان به نیویورک آن قدر حاشیه داشت که کسی به متن توجه نکرد. نه رسانه های ایرانی و نه رسانه های امریکایی توجه نکردند که پیشنهاد ظریف برای مبادله زندانیان امریکایی با زندانیان ایرانی در واقع اقدامی در جهت اجرایی کردن بند پنج از شروط دوازده گانه امریکا به تهران، جهت مذاکره با ایران است. فارغ از پاسخ ها و اخبار منتشر شده اعلامی امریکا به پیشنهاد ایران، پیام های غیراعلامی واشنگتن به تهران، عامل مهم در تنظیم نقشه راه ایران در بحران جاری با امریکا خواهد بود.

عقلانیت ایجاب می کند که نبض سنجی ظریف در واشنگتن، پاسخ مثبت دریافت کند. جنگ میان ایران و امریکا اگرچه دور است اما نه آنچنان دور که دلخوش به صلح بدون تلاش و هزینه بمانیم. تنها جنگ نیست که هزینه دارد، صلح نیز هزینه دارد…تجربه نشان داده است که در پس تندترین اظهارات نیز می توان برای صلح بسترسازی کرد. اگرچه زبان سیاست زبان فلسفی نیست، اما زبان ایهام و ابهام است. این زبان را باید دریافت. در عرصه سیاست و تحرکات دیپلماتیک تفسیرهای چند وجهی از سخنان رهبران سیاسی، بخش مهمی از عمل حرفه ای است.

به نظر می رسد اشاره ظریف به آمادگی ایران برای تبادل زندانیان در سفر خود به نیویورک، در واقع اعلام آمادگی برای گام برداشتن در مسیر قابل قبول برخی از شروط دوازده گانه امریکا با ایران باشد. در میان شروط امریکا برای آغاز مذاکره با ایران، کم حاشیه ترین و قابل اجراترین بند، شرط پنجم از شروط دوازده گانه امریکا برای ایران است. در این بند امریکا از ایران می خواهد همه شهروندان آمریکا و همچنین شهروندان دیگر کشورهای دوست و متحد واشنگتن، که به اتهامات ساختگی در ایران زندانی هستند، آزاد شوند.

توجه کنیم همان گونه که جنگ ها و بحران ها به یکباره آغاز نشده و بهانه ای آغازگر آن می شود، مذاکرات صلح و تنش زدایی هم به یکباره شروع نشده و در روندی آرام، پوششی و با پرداختن به موضوعات غیر حساس آغاز می شود. کشورها و عوامل مذاکره آنان معمولا پیش شرط هایی را برای آغاز مذاکرات مطرح می کنند که این پیش شرط ها سقف و کف مطالبات کشورها را معین می کند. به نظر می رسد ایران در پاسخ به شروط دوازده گانه امریکا برای مذاکرات با تهران، نقطه شروع را آزادی زندانیان دو کشور نشان داده است.

در مذاکرات میان کشورها این نکته راهبردی را باید مد نظر داشت که برد – برد به معنای پنچاه – پنجاه نیست، بلکه نتایج مذاکرات حاصل ضرب مجموعه ظرفیت ها و توانایی های کشورها و تابعی از ملاحظات کلان و استراتژیک آنان است.

از منظر امریکا برقراری و پایداری توازن استراتژیک در خاورمیانه مهمترین راهبرد این کشور در این جغرافیای حساس و پیچیده است. می توان گفت که تلاش برای نزدیک شدن نسبت به فهم این استراتژی و یافتن راه های میانی در عمل به آن، عامل کلیدی دستیابی در مسیر حل و فصل مشکلات میان تهران – واشنگتن است.

سخنان حسن روحانی، رئیس جمهوری همزمان با اظهارات ظریف مبنی بر این که ایران آماده مذاکره با امریکاست اما این واشنگتن است که مذاکره نمی کند، تاییدی بر این اراده تهران در مذاکره با امریکاست…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا