گوناگون

مرزهای جدید در بازار دلار

دلار برای اولین بار طی ۶ ماه گذشته بالای مرز ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومانی قرار گرفت. شاخص ارزی که روز چهارشنبه از سد مقاومت ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومانی گذشته بود، روز پنج‌شنبه مقاومت دوم ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومانی را شکست و حدود ساعت ۴ بعدازظهر روی قیمت ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان به کار خود پایان داد…

به گزارش دنیای اقتصاد، آخرین بار قیمت دلار در اواسط آبان‌ماه ۹۷ در سطح بالاتری نوسان کرده بود. با رشد روز انتهایی هفته، میزان بازدهی دلار در هفته‌ای که گذشت به بالای ۴ درصد رسید؛ این ارز دو هفته پیش کمی بیش از ۲ و نیم درصد افزایش قیمت را تجربه کرده بود.

به گفته فعالان، مقاومت ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومانی محکم بود و دلار به سختی پس از کش و قوس فراوان توانست از آن عبور کند؛ ولی مقاومت ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومانی از استحکام چندانی برخوردار نبود. از نظر تحلیلگران فنی نقطه مقاومت فنی بعدی که بسیار برای بازار اهمیت دارد، عدد ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومانی است که بازار برای اولین بار در اوایل مهرماه سال پیش تجربه کرد؛ آخرین بار نیز در تاریخ ۹ آبان ۹۷، شاخص ارزی در کانال یادشده نوسان کرد.

برخی فعالان رشد قیمت دلار را به عوامل خارجی مانند تقویت شاخص دلار و افت بهای نفت در بازارهای جهانی نسبت می‌دادند. این در حالی بود که گروه دیگری افزایش تقاضا به دلیل بالا رفتن تنش‌های سیاسی را عامل رشد قیمت دلار دانستند و در این مسیر هر کدام به یک خبر خارجی یا اظهارنظری داخلی اشاره می‌کردند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا