زحمتکشان

قدرت خرید کارگران ترمیم نشد؛مبارزه برای افزایش دستمزد ادامه دارد!

با دستمزد کنونی کارگران حتی در تهیه امکانات اولیه زندگی دچار مشکل جدی هستند. مصوبه شورای عالی کار در خصوص میزان حداقل دستمزد، قدرت خرید خانوارهای کارگری را بهبود نبخشیده است.

به گزارش ایلنا، «محمدحسین قوامی» با اشاره به برگزاری مراسم روز جهانی کارگر در محل خانه کارگر شهرستان لار گفت:… وضعیتی که کارگران در سال گذشته به دلیل سقوط ارزش پول ملی و بی‌اثر شدن دستمزدها تجربه کردند، بسیار سخت بود. به طوری که کارگران حتی در تهیه امکانات اولیه زندگی برای خانواده‌هایشان دچار مشکل شدند.

احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل شهرستان، ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان و امنیت شغلی از دیگر مطالبات کارگران است،او افزود: ساماندهی مزد متناسب با معیشت، بیمه تامین اجتماعی، بیکاری، مسکن و ساماندهی قراردادهای کار از دیگر موضوعاتی هستند که کارگران هر ساله در اجتماع روز ۱۱ اردیبهشت ماه آنها را مطالبه می‌کنند.

از دیگر سو نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: رقم سبد معیشت که مورد تایید دولت و کارفرما نیز هست، سه میلیون و ۷۶۰ هزار تومان تعیین شد اما مزد دریافتی به زحمت به دو میلیون تومان می‌رسد. مزد ما نصف قدرت خرید است. ما حتی نتوانستیم قدرت خرید از دست رفته سال ۹۷ را جبران کنیم. ما نگران وضعیت تغذیه کارگران هستیم…

با موضوع اصلاحات پارامتریک قانون تامین اجتماعی به شدت مخالفیم و برای این مخالفت دلایل کارشناسی داریم چرا برای انجام اصلاحات از جیب کارگران باید بخشایش صورت گیرد. اگر این اصلاحات سریعا بخواهد انجام شود دیگر نه از تاک خبری می‌ماند و نه از تاک‌نشان. اما اگر به شکل تدریجی صورت گیرد طی یک یا دو سال شاهد نابودی سازمان تامین اجتماعی خواهیم بود.چرا مرتبا به فکر واگذاری شرکت‌های تأمین اجتماعی هستند مگر این شرکت‌ها دولتی هستند که آنها را می‌خواهند خصوصی کنند؟ اصلا مگر می‌شود که اموال مردم را از آنها گرفت و آن را مجددا خصوصی‌سازی کرد؟…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا