گوناگون

حمایت ستاره های سینمای فرانسه از جلیقه زردها

ژولیت بینوش’ (Juliette Binoche) و ‘امانوئل بئار’ (Emmanuelle Beart) ستاره های سینمای فرانسه به همراه صدها نفر از هنرمندان فرانسوی در بیست وپنجمین شنبه تظاهرات معترضان به سیاست های اقتصادی دولت شرکت کردند….
به گزارش خبرگزاری فرانسه، این دو هنرمند سینمای فرانسه با امضای یک نامه سرگشاده که در روزنامه فرانسوی ‘لیبراسیون’ منتشر شد، به همراه یک هزار و ۴۰۰ نفر دیگر از هنرمندان فرانسوی حمایت خود را از جنبش جلیقه زردها اعلام کردند.
در این نامه که با عنوان ‘جلیقه زردها: ما فریب نخورده ایم’، هنرمندان فرانسوی، آنچه را که گفته می شود تلاش برای بی اعتبار کردن این جنبش و حمایت از خواسته های معترضان است، محکوم کردند.
این نامه سرگشاده همچنین شامل خواست عدالت اجتماعی و مالی و اقدامات مرتبط با مقابله با شرایط آب و هوایی به عنوان یک ضرورت زیست محیطی بوده است.
در این نامه سرگشاده اقدام های فزاینده سرکوبگرانه علیه جنبش جلیقه زردها محکوم و اشاره شده که سازمان های بین المللی نظیر سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در این ارتباط پیشتر ابراز نگرانی کرده اند.
به گزارش ایرنا، پیشتر و در ماه های نخست اعتراض ها نیز، ژولیت بینوش ستاره سینمای فرانسه در گفت وگو با هفته نامه آلمانی اشپیگل ضمن انتقاد از سیاست‌های اقتصادی و محیط زیستی ‘امانوئل مکرون’ رئیس جمهوری فرانسه با جنبش اعتراضی جلیقه زردها ابراز همراهی کرده بود.
او، سیاست‌ های زیست محیطی دولت فرانسه را سرمنشا بروز نگرانی‌ ها به افزایش بهای سوخت و نیز مسبب اصلی شروع اعتراض ‌ها دانسته و آن را مورد نکوهش و انتقاد قرار داده است.
بینوش در این گفت وگو تصریح می کند: ‘دولت نمی تواند یک شبه مالیات بنزین و گازوئیل را افزایش دهد زیرا برای برخی جلیقه زردها حتی ۱۰ یورو هم در پایان هر ماه تعیین کننده است.
اعتراض های موسوم به جنبش جلیقه زردها در فرانسه که از ۱۷ نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی آغاز شده روز گذشته (شنبه) به بیست و هفتمین هفته متوالی خود رسید.
این هفته نیز همانند هفته های پیشین تظاهرات دیروز، صحنه درگیری معترضان و پلیس بود.
ژولیت بینوش از جمله نسل جدید بازیگران زن سینمایی فرانسه است و به خاطر بازی در فیلم ‘بیمار انگلیسی’ ساخته آنتونی مینگلا در سال ۱۹۶۶ موفق به کسب جایزه اسکار شد.
همکاری بینوش با عباس کیارستمی کارگردان فقید و صاحب سبک ایرانی در فیلم ‘کپی برابر اصل’ جایزه بهترین بازیگر زن در جشنواره سینمایی کن ۲۰۱۰ را برای وی به ارمغان آورد.
وی همچنین در دیگر ساخته سینمایی کیارستمی با عنوان ‘شیرین’ ایفای نقش کرد.
امانوئل بئار نیز دیگر بازیگر زن سرشناس فرانسوی است و از جمله فیلم‌هایی وی می توان ‘مزاحم زیبا’ و ‘مأموریت غیر ممکن’ اشاره کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا