زنان

مسائل معلمان: هر سال بدتر از سال قبل

نگاهی به بیانیه پایانی شورای تشکل های صنفی فرهنگیان در تجمع روز پنج شنبه ۹۸/۲/۱۲ نشان می دهد که متاسفانه تمام مشکلاتی که منجر به تجمعات و تحصن های قبلی شده بود همچنان به قوت خود باقی است و چه بسا بدتر هم شده است. سال گذشته یکی از مهم ترین مشکلات معلمان دغدغه های معیشتی بود که امسال با تورم افسارگسیخته بسیار بحرانی تر شده است…

سال گذشته یکی از مهم ترین مشکلات معلمان دغدغه های معیشتی بود که امسال با تورم افسارگسیخته بسیار بحرانی تر شده است. خصوصی سازی آموزش، یکی از مشکلاتی بود که معلمان در سال گذشته خواستار رفع آن بودند و امسال نه تنها آن مسئله حل نشده بلکه دو طرح ناعادلانه دیگر مانند طرح خرید خدمت و طرح معلم تمام وقت به آن اضافه شده.
در واقع دولت نشان داده که نه تنها هیچ اراده ای برای حل مشکلات معلمان ندارد بلکه برعکس در راس نهاد آموزش و پرورش، تصمیمی از پیش تعیین شده وجود دارد که به تدریج آموزش و پرورش به بخش خصوصی سپرده شود و چون تجربه نشان داده که هیچ نظارتی بر روی بخش خصوصی وجود ندارد بنابراین احتمالا قشر معلمین هم به مرور زمان سرنوشت کارگران را پیدا می کنند ؛ کارگرانی که متاسفانه به تدریج در حال خارج شدن از شمول قانون کار هستند.

این نکته باید زنگ خطر و هشداری برای مسئولین امنیتی کشور باشد. نگارنده در مقالات پیشین نوشته است که آموزش و پرورش با سیاست های نئولیبرالی خود، روز به روز آتش خشم معلمین را شعله ورتر می سازد اما اکنون ناچارم که گفته خود را اینگونه تصحیح کنم که حتی سیاست های نئولیبرالی هم در هیچ کشوری اینقدر شلخته و افسارگسیخته نیست. گمان نمی کنم در هیچ کشوری از جهان، طرحی غیر انسانی مانند خرید خدمت وجود داشته باشد که به گفته معاون مالی وزارتخانه نه در زیرمجوعه بخش دولتی قرار می گیرد و نه بخش خصوصی!! و معلوم نیست کدام نهاد باید بر روی آن نظارت داشته باشد.

موضوعی که نیروهای امنیتی باید به آن توجه کنند این است که سیاست های آموزش و پرورش به تدریج موجب انتقال معلمان از قشر متوسط به قشر فقیر جامعه می شود و این موضوع به مرور زمان باعث شکل گیری یک اتحاد فراگیر بین معلمان و کارگران خواهد شد و همه می دانند که چنین اتحادی ممکن است به چه مسیرهای خطرناکی ختم شود.
بنابراین آنچه که امنیت جامعه را تهدید می کند فعالیت تعدادی معلم روشنفکر و دلسوز در کانون های صنفی نیست و نیروهای امنیتی به جای تهدید، بازداشت و زندانی کردن این معلمان فرهیخته بهتر است تمرکز خود را به مرکز بحران ساز معطوف کنند!
معلمان همیشه به دو دلیل مخالف آشوب و شرایط بحرانی بوده اند. اول اینکه معلمان در همه کشورها جزء اقشار متوسط جامعه هستند و قشر متوسط همیشه خواستار حفظ نظم موجود و نهایتا اقدامات اصلاح طلبانه در چارچوب قانون است. دوم اینکه شغل اصلی معلمان فرهنگ سازی است و فرهنگ در طول زمان و در یک جامعه آرام ساخته می شود در حالی که شرایط بحرانی، جنگی و انقلابی، فرهنگ سازی را به حاشیه می برد. درک این نکته از سوی نیروهای امنیتی کشور، نظر منفی آنان را درباره فعالیت های صنفی معلمان تغییر خواهد داد.

دولتمردان باید بدانند با نامگذاری روزهای مختلف هفته معلم و برگزاری جلسات کسالت آور و خسته کننده نه به مقام والای معلم احترام گذاشته اند و نه می توانند از زیر بار مسئولیت های خود شانه خالی کنند. معلمان، خواسته های بسیار مشخصی دارند که در بیانیه اخیر خود در روز دوازدهم اردیبهشت به روشنی بیان کرده اند. بی توجهی و سکوت در برابر این خواسته ها نه تنها راه حل عاقلانه ای نیست بلکه معلمان را به دو گروه بی تفاوت و انقلابی تبدیل خواهد کرد و هر دو گروه نهایتا آموزش و فرهنگ کشور را به قهقرا خواهند برد.
معلمی که درگیر مسائل معیشتی و شغل دوم و سوم باشد انگیزه و توانی برای کار کردن ندارد و نمی تواند نسل جوان را که بزرگترین و باارزش ترین سرمایه هر کشور است تربیت کند.
معلمان شرایط تحریم را درک می کنند همچنان که در دهه شصت، شرایط جنگی را درک کرده اند، اما کیست که نداند وضعیت وخیم آموزش و پرورش نه به شرایط تحریم بلکه به ناکارآمدی مسئولان و سیاست های نادرست آنان مربوط می شود؟!
مقایسه وضعیت حقوقی معلمان با سایر نهادها و ارگان های دولتی، گواه خوبی بر تبعیض های ناعادلانه ای است که از سالیان قبل وجود داشته و ارتباط چندانی به شرایط فعلی کشور ندارد.

مژگان باقری، معلم – همدلی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا