اخبار

تیغ گرانی و سانسور بر گلوی رسانه‌های مستقل

آیا حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کاغذ تعمدا انجام پذیرفت؟ این پرسش روزنامه‌نگاران مستقل تا کنون از سوی مسئولان بی پاسخ مانده است. به این ترتیب، آیا حاکمیت در وضعیت حساس کشور راهی تازه برای تحدید بیشتر جریان آزاد اطلاع‌رسانی در پیش گرفته است؟!

روش تازه حاکمیت برای به زیر سلطه بردن رسانه‌ها

جهان صنعت- محمد تاج‌الدین: نه توقیف فله‌ای مطبوعات و احضار و بازداشت روزنامه‌نگاران مستقل در زمان مرتضوی، نه نگاه شک‌آلود و خصمانه محمد‌علی رامین به مطبوعات در زمان احمدی‌نژاد، نه کوچ اجباری و بیکاری تعداد زیادی روزنامه‌نگار و فعال مطبوعاتی پس از حوادث خرداد سال ۱۳۸۸ و نه نگاه سلیقه‌ای و خط قرمزهای تعریف نشده در سال‌های اخیر، هیچ‌کدام نتوانست جریان آزاد اطلاع‌رسانی توسط مطبوعات مستقل را قطع کند. روزنامه‌نگاران در هر دوره با سعه صدر و توجه به رسالت ذاتی حرفه خود، سنگر را خالی نکردند و در مقابل مشکلات ایستادند. اما این‌بار اوضاع فرق می‌کند.

تدبیر جدید روحانی در برخورد با مطبوعات، امید خیلی‌ها را نا‌امید کرده است. گرانی کاغذ بلایی است که دو سال است به جان رسانه‌های کاغذی‌ مخصوصا مطبوعات مستقل افتاده و راهی جز تعطیلی پیش پایشان نگذاشته است…

دولت در اقدامی عجیب که البته پیشتر توسط «جهان صنعت» پیش‌بینی شده بود، ارز ۴۲۰۰ تومانی کاغذ را حذف کرد.طبق تصمیم جدید دولت کاغذ با ارز نیمایی وارد و عرضه خواهد شد؛ ارزی که در زمان تهیه این گزارش در بازار با قیمتی حدود ۱۴ هزار تومان معامله می‌شود. کاغذی که قبل‌تر ۵۳۰۰ تومان قیمت داشت حالا با رقمی نزدیک به ۱۴ هزار تومان آن هم به سختی به دست مطبوعات می‌رسد.

در خوش‌بینانه‌ترین نگاه، دولت و دولتمردان به دلیل ضعف مدیریت و ناتوانی در مواجهه با مشکلات، توانایی سر و سامان دادن به وضعیت بازار کاغذ را ندارند. اما در نگاهی بدبینانه باید گفت بخشی از حاکمیت راهی تازه برای زیر سلطه بردن رسانه‌های آزاد پیش گرفته است؛ تعطیلی به دلیل مشکلات مالی و بیکاری مجموعه‌ای که رکن چهارم دموکراسی لقب گرفته است.

نقش مسئولان نظام در پیدایش بحران کاغذ

جهان صنعت در گزارش دیگری تاکید کرد:… بعد از شروع بحران بازار کاغذ رسانه‌ها چندین و چند جلسه با واعظی رییس دفتر روحانی و جهانگیری معاون اول دولت برگزار کرده‌اند. با وجود قول‌ها و وعده‌های گوناگون هنوز هیچ گشایشی در بازار کاغذ اتفاق نیفتاده است. از طرف دیگر سهمیه دولتی با قیمت هر کیلو ۵۳۰۰ تومان هم بین رسانه‌های مستقل تقسیم نشده و مشخص نیست به دست چه کسانی رسیده است.

عدم نظارت بر تخصیص ارز ۴۲۰۰ به شرکت‌های وارد‌کننده کاغذ نیز باعث شده فسادهای ریز و درشتی در این زمینه به وجود آید. در همین زمینه وزارت ارشاد لیستی منتشر کرد از شرکت‌هایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کردند اما به جای کاغذ، اجناس دیگری وارد کشور کرده‌اند. اما مشخص نیست برخوردی هم با آنها صورت گرفت یا نه…

گرانی کاغذ و اعمال کنترل امنیتی بر مطبوعات مستقل

قیمت کاغذ طی روزهای گذشته افزایش قابل توجهی داشته و اگرچه این سناریوی تکراری جهش قیمت هر روز در بخشی از صنایع داخلی رخ می‌دهد اما همچنان شاهد نظارت ناکافی از سوی دولت هستیم.

اقتصاد آنلاین – فاطمه اکبرخانی؛ برخی از فعالان این بازار عامل گرانی کاغذ را واردات آن به دو دسته و تخصیص متفاوت نرخ ارز می‌دانند؛ به گفته آن‌ها گروه اول (کاغذ تحریر، بالکی و روزنامه ای) با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده و گروه دوم (مابقی کالا‌های سلولزی، گلاسه و مقوا) با ارز ۸۸۰۰ تومان و این یک دوگانگی را در بازار ایجاد می‌کند.

از طرفی دیگر این فعالان اظهار می‌کنند که حتی آن دسته از کاغذ‌هایی که با ارز دولتی وارد شده‌اند نیز با همان نرخ به بازار عرضه نمی‌شود و باز هم رنگ و لعاب نرخ بازار آزاد باعث رانت‌خواری عده‌ای سودجو شده و کاغذ را به قیمت روز دلار به فروش می‌رسانند…

در همین رابطه، رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران نیز کمبود عرضه را علت اصلی افزایش قیمت کاغذ در روزهای اخیر دانست و اظهار کرد: عدم تخصیص صحیح ارز برای واردات و مشکلات تولید منجر به افزایش قیمت کاغذ طر روزهای اخیر شده است.

روغنی گلپایگانی در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین تاکید کرد: وضعیت تولید کاغذ در کشور مناسب نیست به طوری‌که با وجود ظرفیت تولید ۱۵۰ هزار تن کاغذ وجود، تولید ما به ۲۰ هزار تن می‌رسد…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا