گوناگون

مذاکرات ایران و ۱+۴ در سطح کارشناسی انجام‌ می‌شود

مذاکرات برجامی ایران و گروه ۱+۴ در سطح کارشناسی فردا (سه‌شنبه) با حضور کارشناسان وزارت امور خارجه ایران، انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه در بروکسل برگزار خواهد شد….

در این دور از مذاکرات، طرفین درخصوص مسائلی نظیر تحریم‌‌های یکجانبه آمریکا، عدم تمدید معافیت‌‌های نفتی ایالات متحده، عدم تمدید معافیت‌‌های مربوط به همکاری‌‌های هسته‌ای، همکاری‌‌های اقتصادی مبتنی بر اینستکس گفت وگو کرده و به تبادل نظر با یکدیگر خواهند پرداخت.
در این چارچوب، علی‌اصغر نوری و پر فیشر، روسای ایرانی و آلمانی اینستکس احتمالا در این دور از مذاکرات کارشناسی درخصوص نوع همکاری‌‌های ایران و اتحادیه اروپا در قالب اینستکس با یکدیگر دیدار و گفت وگو‌ می‌کنند.
به گزارش ایرنا، پس از خروج آمریکا از برجام و مخالفت اتحادیه اروپا با این اقدام، فدریکا موگرینی در حاشیه نشست وزرای امور خارجه ایران و گروه ۱+۴ در سازمان ملل متحد در شهریور ماه سال گذشته از در راه‌اندازی ساز و کار مالی اروپایی (spv) با ایران برای ادامه مبادلات تجاری خبر داد که سرانجام، در روز پنجشنبه ۱۱ بهمن ماه، این کانال مالی با نام اینستکس در فرانسه ثبت و مدیریت آن را «پر شیفر» آلمانی با سابقه طولانی مدیریت در کامرز بانک بر عهده گرفت.
اینستکس مخفف عبارت Instrumeni- Supporof Trade Exchanges به معنای «ابزار پشتیبانی مبادلات تجاری» است. اینستکس در پاریس و در چارچوب قوانین فرانسه ثبت شده است. غیر از فرانسه، آلمان و انگلیس نیز سهامداران اصلی آن هستند اما دیگر کشورهای اروپایی و کشورهای جهان از جمله چین و روسیه نیز می‌توانند وارد آن شوند. سرمایه اولیه این شرکت ۳ هزار یورو است که از سوی وزارت اقتصاد فرانسه تامین شده است.
براساس این سازوکار، بدون انجام مراودات مالی بین ایران و اتحادیه اروپا تجارت همچنان صورت گیرد. یک شرکت ایرانی کالایی به اروپا صادر می‌کند و در قبال آن اعتباری به دست‌ می‌آورد که خود او یا یک واردکننده ایرانی می‌تواند از آن برای واردات کالا از اروپا به ایران استفاده کند؛ بدون اینکه پولی بین طرفین مبادله شود. در مقابل، همین سازوکار برای صادرکنندگان و واردکنندگان اروپایی نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
«حمید بعیدی نژاد» سفیر ایران در لندن در رابطه با اینستکس اعلام کرد: «سه کشور اروپایی (فرانسه- آلمان- انگلستان) پیشنهاد کرده‌اند که برای عملیاتی شدن سریع کانال مالی که برای تسهیل تجارت بین دو کشور در تمامی زمینه‌ها تاسیس شده است، فاز اول آن به پرداخت‌های مرتبط با اقلام کالا‌های اساسی و پزشکی اختصاص یابد.»
همچنین اقلامی که قرار است در فاز اول اینستکس مبادله شوند عبارتند از انواع محصولات کشاورزی مانند سویا و ذرت، انواع محصولات غذایی، میوه و سبزیجات، سموم کشاورزی، کود و بذر‌های گیاهی، غذای دام شامل کنجاله و علوفه، شیرخشک و مواد اولیه، مواد اولیه دارویی، انواع دارو‌های عمومی و دارو‌های بیماری‌های خاص، انواع تجهیزات پزشکی و بیمارستانی، دستگاه‌ها و وسایل پیشرفته جراحی و اتاق عمل، تجهیزات پیشرفته پزشکی مانند دستگاه‌های رادیو تراپی و پرتو درمانی جهت مقابله با سرطان، انواع واکسن‌های انسانی و دامی و…
کشورمان در سال‌های اخیر قدم‌های مهمی در خودکفایی برداشته است، اما خرید بخشی از این اقلام کماکان ضروری است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا