اجتماعی

حوادث ۵۶۱۴ میلیارد ریال به کشاورزان خراسان شمالی خسارت زد

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: «وقوع حوادث مختلف طبیعی از ابتدای امسال تاکنون پنج هزار و ۶۱۴ میلیارد ریال به کشاورزان این استان خسارت زده است.» برای حل مشکلات دهقانان و وارد آمدن آسیب‌هایی هر دم افزون بر محیط زیست، تشکیل اتحادیه‌های سراسری دهقانی و سازمان‌های دفاع از حفظ محیط زیست و همدلی و همکاری با دیگر لایه‌های زحمتکشان در مبارزه با اقدام‌های تخریبی رژیم و ممانعت از زیان‌های بیشتر، الزامی است….

به گزارش ایرنا، عبدالله یوسفی روز چهارشنبه اظهار داشت: کشاورزان این استان امسال چهار هزار و ۸۰۶ میلیارد ریال از وقوع سرمازدگی خسارت دیده اند که این رقم معادل ۷۳ درصد از خسارت های حوادث طبیعی است.
وی افزود: خسارت سیل به کشاورزان هم یکهزار و ۳۶۵ میلیارد ریال برآورده شده است که ۲۴ درصد از میزان خسارت ها به این بخش را به خود اختصاص داده است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: ۳ درصد از مجموع خسارت ها به بخش کشاورزی استان از وقوع تگرگ و توفان به ثبت رسیده است که میزان آن ۱۶۴ میلیارد ریال است.
وی اظهار داشت: بیشترین خسارت حوادث طبیعی به کشاورزان در زمینه باغ ها بوده است که ۷۴ درصد از آن را شامل می شود و میزان خسارت در بخش زراعت ۸ درصد و دام و طیور ۲ درصد کل خسارت ها، گزارش شده ۱۶ درصد مربوط به خسارت به تاسیسات و امور زیربنایی بخش کشاورزی بوده است.
وی گفت: کشاورزان شهرستان شیروان با ۳۹ درصد و فاروج با ۲۱ درصد مجموع خسارت ها، بیشترین خسارت های حادثه های طبیعی را متحمل شده اند.
یوسفی اظهار داشت: در بارندگی ها و سیل اخیر، بیش از دو هزار راس دام یکهزار و ۹۴۸ راس دام سبک و ۱۸۳ راس دام سنگین تلف شد و سه هزار و ۸۵ کندو زنبور عسل دچار آسیب و خسارت شد.
وی در باره پیگیری ها برای جبران خسارت های ناشی از سیل گفت: با پیگیری ها و هماهنگی استانداری و ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، یکهزار راس دام سبک در اختیار دامداران خسارت دیده از سیل قرار می گیرد. رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی افزود: بخشی از خسارت سایر دام های تلف شده هم با پرداخت تسهیلات جبران می شود علاوه بر آن برای کمک به این تولیدکنندگان، تاکنون ۵۵۰ تن علوفه میان دامداران حادثه دیده توزیع شده است.
وی در باره اقدامات برای جبران خسارت های ناشی از حادثه های طبیعی گفت: در بارندگی ها و سیل اخیر، ۹۸۵ کیلومتر راه دسترسی بین مزارع و ۵۲۰ کیلومتر کانال آبرسانی کشاورزی دچار خسارت شد.
رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه اعتبار مورد نیاز برای ترمیم و بازسازی راه های بین مزارع یکهزار میلیارد ریال برآورد شده است گفت: بازسازی و ترمیم راه های بین مزارع از اولویت های ما است و تلاش داریم تا به آن سرعت داده شود.
خراسان شمالی با بیش از ۸۶۳ هزار نفر جمعیت ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار کشتزار است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می کنند، این استان بیشترین شاغل در بخش کشاورزی را دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا