حقوق بشر

بازداشت تعدادی از کارگران نیشکر هفت تپه

دست‌کم ۲۰ کارگر شرکت نیشکر هفت تپه بازداشت و احضار شدند. در پی اعتراض و تجمع کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در محل کارخانه دست‌کم ۲۰ کارگر شرکت نیشکر هفت تپه توسط پلیس امنیت بازداشت و احضار شده‌اند…

خبرهای انتشار یافته حکایت از آن دارد که  روز جمعه ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸،   در پی عدم تعهدات کارفرما در پرداختن به موقع حقوق و مزایا و دیگر مطالبات انباشته ، کارگران نیشکر هفت تپه روز پنج شنبه ۱۹ اردیبهشت دست به اعتصاب زدند که متعاقب این عمل اعتراضی ۵ نفر از کارگران بازداشت و ۱۵ کارگر دیگر نیز توسط پلیس امنیت احضار شدند. این اولین تجمع اعتراضی بازنشستگان نیشکر هفته تپه نیست، این کارگران سال گذشته نیز دست به تجمعات اعتراضی زده‌اند و خواستار دریافت سنوات سال‌های ۹۵ و ۹۶ خود شدند.

روز پنج‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ کارگران شاغل در مجتمع نیشکر هفت تپه در اعتراض به عدم دریافت حقوق و مزایای خود دست به تجمع اعتراضی زدند. به دنبال برگزاری این تجمع اعتراضی ۵ تن از کارگران بازداشت و ۱۵ تن دیگر به مراجع امنیتی احضار شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, بنقل از کانال تلگرامی کارگران نیشکر هفت تپه, روز پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸, کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در اعتراض به وضعیت نامناسب پرداخت حقوق و مزایا و همچنین وضعیت نامشخص کارگران شاغل در این واحد صنعتی دست به تجمع اعتراضی زدند. طی روزهای پنجشنبه ۱۹ و امروز جمعه ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۵ تن از این کارگران توسط ارگانهای امنیتی احضار, تهدید و ۵ تن از کارگران معترض بازداشت شدند.

براساس این گزارش, این اعتصاب در محل کارخانه به علت وضعیت قراردادها، خواسته بازگشت کاظمی، اعتراض به ضعف شورای اسلامی و درخواست استعفای آنها برگزار شده‌بود که در پی آن طی روزهای پنج‌شنبه و جمعه نیروهای امنیتی تعداد زیادی از کارگران را احضار، تهدید و چند نفر را نیز بازداشت کردند.

بر اساس این گزارش نیروهای امنیتی از شب گذشته با ده‌ها کارگر به صورت تلفنی تماس گرفته و آنها را تهدید کرده‌اند. همچنین تا این لحظه دست‌کم ۴ کارگر نیز بازداشت شده‌اند.

احضار, تهدید و بازداشت این افراد درحالی صورت گرفته که اسماعیل بخشی از فعالان کارگری شاغل در مجتمع نیشکر هفت تپه از تاریخ ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷ در بازداشت ارگانهای امنیتی قرار دارد و پس از تکمیل مراحل بازجوئی در بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز و زندان شیبان اهواز در تاریخ ۸ اردیبهشت ماه سالجاری به همراه سپیده قلیان, فعال مدنی و امیر امیرقلی دو هم پرونده ای دیگر خود به زندان اوین در تهران منتقل شدند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا